سومین سایت 5G ایران در دانشگاه تربیت‌مدرس راه‌اندازی شد

مدیرعامل ایرانسل: توسعه 5G سنگ بنای اقتصاد دیجیتال است

ایرانسل سومین سایت نسل پنجم ایران را در دانشگاه تربیت‌مدرس راه‌اندازی کرد. مدیرعامل ایرانسل در مراسم راه‌اندازی این سایت، توسعه فناوری 5G را سنگ بنای اقتصاد دیجیتال برشمرد. رئیس دانشگاه تربیت‌مدرس نیز پیشتازی ایرانسل در حوزه 5G را موجب افتخار و غرور ملی دانست.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل بیست‌ویکم آبان ماه ۱۳۹۹ مراسم راه‌اندازی سایت 5G دانشگاه تربیت‌مدرس که سومین سایت نسل پنجم تلفن همراه (5G) ایران و ایرانسل محسوب می‌شود، برگزار شد.

سومین سایت 5G ایرانسل که برخلاف دو سایت داخل ساختمان (Indoor) قبلی، نخستین سایت خارج از ساختمان (Outdoor) نسل پنج ایرانسل است، در محل دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس قرار دارد و امکان استفاده عموم مشترکان ایرانسل به وسیله گوشی‌های موجود در بازار ایران با قابلیت پشتیبانی از 5G و به علاوه استفاده دانشجویان و پژوهشگران این دانشگاه از آخرین نسل فناوری تلفن‌همراه در آزمایشگاه 5G این دانشگاه را فراهم می‌کند.

سومین سایت 5G ایرانسل برخلاف دو سایت داخل ساختمان (Indoor) قبلی، نخستین سایت خارج از ساختمان (Outdoor) نسل پنج ایرانسل است

مدیرعامل ایرانسل در  این مراسم با اشاره به تحولات سریع در فناوری‌های ارتباطی به‌خصوص ارتباطات همراه و اشاره به اینکه ایرانسل توانسته است برای اولین بار شبکه نسل پنج تلفن همراه را وارد کشور کند، گفت: «توسعه فناوری 5G سنگ بنای اقتصاد دیجیتال است و سهم قابل توجهی در تولید ناخالص ملی خواهد داشت.»

او همچنین در توضیحاتی کاربردهای 5G در حوزه‌های مختلف از جمله شهر هوشمند و اینترنت اشیا، پزشکی، رسانه و سرگرمی، تولیدات صنعتی، صنعت کشاورزی، انرژی و سلامت را تشریح و تأکید کرد: «در ایرانسل طی دو سال اخیر زیرساخت شبکه را برای توسعه نسل پنج آماده کرده‌ایم و امروز پس از افتتاح سایت‌های 5G ایرانسل در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری‌ اطلاعات و ساختمان مرکزی ایرانسل، سومین سایت نسل پنج ایران و ایرانسل در دانشگاه تربیت‌ مدرس راه‌اندازی می‌شود که همه مشترکان دارای گوشی‌های با قابلیت پشتیبانی از 5G می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.»

عباسی‌آرند با تأکید بر برنامه ایرانسل برای توسعه نسل پنج تلفن همراه و راه‌اندازی سایت‌های جدید در سایر مناطق از جمله جزیره کیش و قدردانی از حمایت‌های هیأت‌مدیره و سهامداران ایرانسل در این زمینه به توافق سال گذشته ایرانسل و دانشگاه تربیت‌ مدرس برای راه‌اندازی آزمایشگاه 5G در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: «این آزمایشگاه در حال نهایی‌شدن است و ذیل آن، پروژه‌های دوجانبه‌ای با دانشگاه تعریف می‌شود تا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در این دانشگاه به کار رود.»

مدیرعامل ایرانسل همچنین از طرح این اپراتور برای حمایت از پایان‌نامه‌‎های کارشناسی‌ارشد و دکتری دانشجویان دانشگاه‌های برتر کشور خبر داد و گفت که بر اساس موضوعات تعریف‌شده و چارچوب مصوب، ایرانسل از پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی متناسب با نیاز شرکت حمایت می‌کند.

او از استقبال و حمایت مهندس محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری‌ ‎اطلاعات برای راه‌اندازی سایت نسل پنج دانشگاه تربیت ‌مدرس و پیگیری انجام‌شده توسط دکتر سیدستار هاشمی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری ‌اطلاعات قدردانی کرد.

عباسی‌آرند همچنین از امضای توافقنامه با دانشگاه‌های معتبر کشور در حوزه سلامت و خدمات الکترونیکی مرتبط با آن، روی نسل پنجم تلفن همراه خبر داد.

در این مراسم همچنین رئیس دانشگاه تربیت‌مدرس تصریح کرد: «پیشتازی ایرانسل در حوزه 5G جای افتخار و غرور ملی دارد و خوشحالم که در این مسیر یک آزمایشگاه مشترک در این دانشگاه تأسیس می‌شود.»

او افزود: «در زمینه استانداردسازی پروتکل‌های ارتباطات آینده، برنامه‌هایی تدارک دیده شده است که نقطه اوج این فعالیت‌ها در زمینه‌های بین‌رشته‌ای خواهد بود.»

دکتر محمدتقی احمدی ابراز امیدواری کرد که این حرکت مشترک در زمینه‌های بین‌رشته‌ای از جمله پزشکی دیجیتال و سایر حوزه‌های سلامت هم توسعه پیدا کند.

این سایت همانند سایر سایت‌های فعال در شبکه ایرانسل در حال ارایه خدمات به مشترکان است و مشترکان ایرانسل بسته به عواملی مانند فاصله تا سایت، قدرت سخت‌افزاری گوشی یا مودم و نیز تعداد مشترکان متصل به سایت می‌توانند بالاترین سرعت ارتباطات همراه را تجربه کنند

در این مراسم پس از افتتاح سایت 5G ایرانسل، تست سرعت نسل پنج همراه در محیط باز و در حضور خبرنگاران انجام شد. این سایت مانند سایر سایت‌های فعال در شبکه ایرانسل در حال ارایه خدمات به مشترکان است و مشترکان ایرانسل بسته به عواملی مانند فاصله تا سایت، قدرت سخت‌افزاری گوشی یا مودم و نیز تعداد مشترکان متصل به سایت می‌توانند بالاترین سرعت ارتباطات همراه را تجربه کنند.

ایرانسل پیش از این، روز چهارشنبه اول مرداد ماه ۱۳۹۹ نخستین سایت 5G ایران را با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات تهران راه‌اندازی کرده بود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در آیین افتتاح این سایت که در حاشیه جلسه هیأت دولت برگزار شد، با اعلام این موضوع به عنوان «یک خبر خوش»، راه‌اندازی نسل پنجم تلفن همراه را «یک تحول بزرگ دیجیتال» دانست.

سه‌شنبه هفتم مرداد ماه ۱۳۹۹ نیز با حضور و انجام تست سرعت توسط خبرنگاران، دومین سایت 5G ایران در ساختمان مرکزی ایرانسل افتتاح شده بود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.