انتظار شکست مطلق

تحلیل هاآرتص از جنگ با حزب‌الله

منابع صهیونیستی با اذعان به عدم‌ آمادگی ارتش این رژیم برای هرگونه جنگ گسترده با حزب‌الله و شکست مطلق اسرائیل تأکید کردند: مقامات اسرائیلی می‌دانند باید بهای سنگینی در این جنگ بپردازیم و از تهدیدات بزرگ ضد لبنان عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گزارش شهروند آنلاین، در ادامه اعترافات محافل و رسانه‌های صهیونیستی به عواقب مرگبار هرگونه گسترش جنگ با حزب‌الله، روزنامه عبری هاآرتص در مقاله‌ای به‌قلم «رویو دروکر» نویسنده خود، از شکست مطلقی که اسرائیل در صورت آغاز جنگ گسترده یا مانور زمینی در لبنان، با آن مواجه می‌شود صحبت کرد.

متن این مقاله به‌شرح زیر است:

در طول هشت ماه اول جنگ، تصمیم‌گیرندگان اسرائیلی هیچ قصد واقعی برای درگیر شدن در جنگ زمینی در لبنان نداشتند. آنها تنها به تهدیدات متکبرانه متوسل می‌شدند و مثلاً می‌گفتند؛ «نصرالله بزرگترین اشتباه خود را خواهد کرد.»، اما واقعیت این است که برای بنیامین نتانیاهو، یوآو گالانت و سایر مقامات نظامی مشخص بود که چنین تقابلی با حزب‌الله بیهوده است و فایده‌ای ندارد. آنها همچنین می‌دانستند که بهای جنگ با حزب‌الله آن‌قدر زیاد است که نمی‌توان آن را تحمل کرد.

مقامات اسرائیلی دیگر نمی‌توانند لبنان را تهدید به بازگشت به عصر حجر کنند

اما در هفته‌های اخیر وضعیت کمی تغییر کرده است؛ به‌طوری که توهین حزب‌الله به اسرائیل بسیار سنگین شده است و روال زندگی در جبهه شمالی اسرائیل (فلسطین اشغالی) کاملاً به هم خورده است، همچنین ورود مکرر پهپادهای حزب‌الله به شمال، وضعیت را برای نتانیاهو بسیار دشوار کرده است، بنابراین صحبت‌ها درباره یک «جنگ ارزان» به میان آمد و در تهدیداتی که مقامات اسرائیلی درباره این جنگ مطرح می‌کردند، دیگر نه خبری از بازگشت لبنان به عصر حجر است و نه اشغال اراضی این کشور تا رودخانه لیتانی.

در این مرحله، تهدیدات مقامات اسرائیلی مربوط به صحبت از یک مانور زمینی محدود در طول چند کیلومتر است که با آن بتوانیم به ساکنان شمال بگوییم؛ “خطر نفوذ زمینی به این جبهه، مشابه آنچه در 7 اکتبر در غزه اتفاق افتاد، از بین رفته است و شما می‌توانید به خانه‌های خود برگردید”.

تصمیم برای عملیات زمینی در جبهه شمالی یک تصمیم بسیار بد خواهد بود و اوضاع را به‌شدت پیچیده می‌کند و بسیار سخت است که چشم‌اندازی برای تحقق اهداف آن تعیین کنیم یا مثلاً بگوییم چنین عملیاتی سودمند خواهد بود.

اسرائیل به‌سمت شکست مطلق می‌رود

حملات حزب‌الله آسیب دردناکی به جبهه داخلی اسرائیل وارد خواهد کرد و باید توجه داشته باشیم که یک مانور زمینی کوچک ممکن است اوضاع را به‌ سمت یک جنگ همه‌جانبه بکشاند؛ جنگی که در آن اسرائیل قادر نخواهد بود قطعی گسترده برق و تلفاتی را که به تأسیسات راهبردی وارد می‌شود، تحمل کند.

در شرایط کنونی اسرائیل و با توجه به درخواست‌های صدور حکم بازداشت مقامات اسرائیلی در دادگاه لاهه، سونامی سیاسی و انزوای بی‌سابقه بین‌المللی که اسرائیل گرفتار آن شده است، سؤال بزرگی که مطرح می‌شود این است؛ آیا اسرائیل قادر خواهد بود تأسیسات زیرساختی لبنان را منفجر کند؟ حتی اگر علی‌رغم همه شرایط موجود، اسرائیل این کار را هم انجام دهد، در برابر حملات متقابل حزب‌الله به تأسیسات استراتژیک ما که تهدیدی بزرگ برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در سال‌های آینده است چه ‌کاری می‌توانیم بکنیم؟

واقعاً در شمال باید چه ‌کار کرد؟ گزینه‌های خوبی برای اسرائیل در این جبهه وجود ندارد و مقامات باید درباره ترتیبات در شمال و تحکیم وضعیت دفاعی شهرک‌های شمالی و همچنین امتداد دو خط مرزی شمال و جنوب به توافق برسند. خلاصه وضعیت کنونی اسرائیل این است که با پیروزی مطلق فاصله زیادی دارد، اما شکست مطلق خیلی دور نیست و ما اکنون به ‌سمت آن می‌رویم.

ارتش اسرائیل آماده جنگ با حزب‌الله نیست

از طرف دیگر روزنامه عبری معاریو اعلام کرد: یکی از افسران ارشد نیروی هوایی ارتش اسرائیل که با جزئیات طرح‌های جنگی آشنایی دارد طی نامه‌ای به ستاد کل این ارتش، درباره آغاز عملیات نظامی گسترده علیه لبنان به‌ هر قیمتی هشدار داده از فرماندهان ارتش خواست به مقامات سیاسی اطلاع دهند که ارتش آماده جنگ مستمر در لبنان نیست و جنگ با لبنان، اسرائیل را به فاجعه راهبردی که بسیار بزرگتر از فاجعه 7 اکتبر است سوق می‌دهد.

روزنامه معاریو در گزارشی به ‌قلم آلون بن دیوید، نویسنده و کارشناس صهیونیست تأکید کرد: ارتش اکنون برای جنگ گسترده در لبنان هیچ گونه آمادگی ندارد و نمی‌تواند به یک دستاورد بزرگ مقابل حزب‌الله برسد یا واقعیت جبهه شمالی را به‌ شکل دراماتیک تغییر دهد. در بهترین حالت جنگ گسترده در شمال به یک حل‌وفصل بد و بهای دردناک برای اسرائیل ختم خواهد شد.

این رسانه صهیونیستی افزود: اما سناریوی محتمل‌تر این است که جنگ در لبنان تمام نمی‌شود و اسرائیل خودش را میان یک جنگ فرسایشی خواهد یافت که زندگی را در اکثر نقاط اسرائیل (فلسطین اشغالی) فلج می‌کند. واقعیت آن است که ارتش اسرائیل برای جنگ طولانی مشابه آنچه امروز در غزه رخ می‌دهد، آمادگی نداشت؛ جایی که نه انبارهای مهمات آماده هستند و نه نیروهای نظامی وضعیت خوبی دارند. وضعیت ارتش اسرائیل در غزه نشان می‌دهد که نیروهای این ارتش به‌شدت از نظر جسمی و روانی خسته شده‌اند.

در ادامه این گزارش آمده است: تا امروز اسرائیل در جنگ غزه بسیار بیشتر از آنچه تخمین می‌زد، مهمات مصرف کرده است. از زمان آغاز جنگ غزه، ارتش مقادیری مهمات برای جنگ در لبنان نگه داشته بود اما اکنون کم‌کم متوجه می‌شود که این مهمات برای یک جنگ طولانی کافی نیستند، همچنین نتانیاهو متوجه شده است که جنگ گسترده با حزب‌الله در این شرایط هزینه‌های بسیار زیاد و دستاوردهای بسیار کمی خواهد داشت.

روزنامه معاریو با اشاره به عدم ‌آمادگی ارتش اسرائیل و همچنین جبهه داخلی این رژیم برای هرگونه جنگی با حزب‌الله تأکید کرد: حتی با حمایت‌های آمریکا هم، ارتش در وضعیت فعلی خود نمی‌تواند به دستاوردی مقابل حزب‌الله برسد و بهای سنگینی را که جامعه اسرائیلی خواهد پرداخت، توجیه کند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.