مشکل دشت‌های ممنوعه

اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، اقدامات این سازمان برای مقابله با برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی در نقاط مختلف کشور را بیان کرد.

به گزارش شهروند آنلاین،علی سلاجقه در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما، درباره برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی، اظهار داشت: با توجه به تغییر اقلیمی و کاهش بارش‌ها و از طرفی، برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی در نقاط مختلف کشور که بیشترین آن برای مصارف کشاورزی انجام می‌شود، متأسفانه طرح آمایش کشاورزی کشور رعایت نشده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این موضوع، بیلان آب (یعنی ورودی و خروجی آب و میزان تغذیه و تخلیه آن) را به هم زده و موجب فرونشست در بسیاری از دشت‌های کشور شده و در آخرین نقشه‌ها که وزارت نیرو تهیه کرده، بسیاری از دشت‌های کشور، جزو دشت‌های ممنوعه مطرح شده است.

سلاجقه گفت: اگر این مشکل با همین وضع ادامه داشته باشد، با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهیم شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: این سازمان، اقدامات خود در این ‌باره را انجام داده است و در مناطقی که این تجاوز و تعدی‌ها صورت می‌گیرد، از طریق دستگاه قضایی وارد شده و با وزارتخانه‌های مربوطه نیز نشست‌هایی داشته است.

سلاجقه تصریح کرد: همچنین، انجام عملیات پخش سیلاب و تزریق بسیاری از پساب‌ها به سفره‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم، زیرا اگر سفره‌ها تخلیه شود، بازگشت آن زمان‌بر است؛ حتی اگر بارش‌ها به حد معمولی برسد، بازگشت سفره‌ها به حالت اول، سال‌های زیادی طول می‌کشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان، گفت: امیدوارم که وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی، حتما برای حذف چاه‌های غیر مجاز اقدام کنند، گونه‌های پر آب‌بر کشت نشود و این کار مبتنی بر مزیت نسبی باشد تا این مشکل رفع شود./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.