ساخت مسکن در آستانه جهش تاریخی

قائم‌مقام وزیر راه در امور مسکن گفت: بیش از ۲.۶ میلیون واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن در حال ساخت است و این عدد آماده جهش تا ۴ میلیون واحد مسکونی تا پایان سال است که یک جهش تاریخی به حساب می‌آید.

به گزارش شهروند آنلاین؛هادی عباسی امروز در نشست خبری وزارت راه و شهرسازی با اشاره به عملکرد مسکنی دولت سیزدهم اظهار داشت: دولت شهید رئیسی در مساله مسکن مسئولانه وارد شد، ما وزرایی داشتیم که مسئولیتی در حوزه مسکن نمی‌پذیرفتند. مهمترین شاخصه دولت سیزدهم مسئولیت‌پذیری در بخش مسکن است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: ما ۳ فرصت برای حل کامل مساله مسکن را باید در اختیار مردم قرار دهیم، نخستین فرصت دسترسی و توزیع عادلانه زمین است. این مساله در وزارت راه پیگیری شد و در آستانه یک جهش در تامین زمین هستیم.

او افزود: فرصت دوم در اختیار قرار دادن تسهیلات ساخت مسکن است، ما در این بخش قانون جهش تولید مسکن را داشتیم که بانک‌ها آنگونه که باید به ما کمک نکردند.

عباسی بیان کرد: فرصت سوم حذف سود بالاسری و ارزش افزوده مسکن است که این فرصت به طور کامل در وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول گفت: ما در دولت سیزدهم ۱۳۰ هزار مسکن مهر را تکمیل کردیم و حدود ۱۱۰ هزار مسکن مهر باقی‌مانده است. شخص آقای رئیسی در مواجهه با پروژه‌های نیمه‌تمام یک اهتمام ویژه داشتند.

او ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۲.۶ میلیون واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن در حال ساخت است و این عدد آماده جهش تا ۴ میلیون واحد مسکونی تا پایان سال است.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: کسی که در آینده سکان وزارت راه و شهرسازی را در دست می‌گیرد، باید بداند که با یک وضعیت جهشی کار را تحویل می‌گیرد.

عباسی با اشاره پلکانی شدن قسط‌‌بندی و کاهش نرخ سود بانکی گفت: اگر بتوانیم مساله تسهیلات ساخت مسکن را حل کنیم جهش در ساخت مسکن رخ خواهد داد.

او ادامه داد: در جلسه هفدهم شورای عالی مسکن افزایش سرمایه بانک مسکن به مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد تومان تصویب شد.

عباسی بیان کرد: در خصوص خدمات آب،برق و فاضلاب طرح نهضت ملی مسکن مقرر شد که یک سوم هزینه توسط وزارت راه، یک سوم توسط وزارت نیرو و یک سوم توسط مردم پرداخت شد.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن گفت: اقای محرابیان وزیر نیرو قول داد که هیچ واحد مسکنی افتتاح نشود مگر اینکه خدمات آب، برق و فاضلاب داشته باشد و به این قول خود عمل کرد.

عباسی تاکید کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم تامین زمین برای مسکن صفر شد و ما حتی مکان‌یابی برای طرح نداشتیم.

این مقام مسئول گفت: بین سیاست‌گذاری و اثر یک فاصله زمانی است، چرا در ابتدای دولت یازدهم ما افزایش قیمت مسکن نداشتیم، چون پیش از آن در دولت دهم یک انبوه مسکنی ساخته شده بود و اثر آن در دولت بعد مشخص شد.

او افزود: اثر ساخت مسکن در دولت سیزدهم شروع شده و در آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

عباسی گفت: ما در ستاد وزارت راه برای ۶ میلیون مسکن برنامه‌ریزی کردیم، برنامه ما سپردن مدیریت پلتفرمی ساخت به خود مردم بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: نظام جمهوری اسلامی باید تکلیف خود را با بانک‌ها معلوم کند. نمی‌شود ابزار و اختیار خلق پول را به بانک خصوصی بدهیم ولی مسئولیتی از آنها نپذیریم. به عنوان یک کارشناس می‌گویم که یا باید اختیار بانک‌ها کاهش پیدا کند یا مسئولیت آنها افزایش پیدا کند.

عباسی گفت: بانک خصوصی یک اختیار حاکمیتی یعنی خلق پول را در اختیار دارد اما هیچ مسئولیت حاکمیتی را نمی‌پذیرد.

این مقام مسئول گفت: برخی مطرح می‌کنند رشد ۸درصدی نشدنی است اما بنده با اتکا به تجربیات می‌گوییم که این رشد شدنی است و بخش ساخت مسکن به تنهایی می‌تواند دو درصد از این ۸ درصد را به عهده بگیرد./فارس

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.