مجارستان به‌مدت 6ماه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را عهده دار شده است

ریاست یک راستگرای “ضد‌یورو” بر اتحادیه اروپا

راضیه زرگری – از روز دوشنبه اول جولای 2024سکان هدایت اتحادیه اروپا در دستان ویکتور اوربان، سیاستمدار کهنه‌کار ۶۱ ساله مجاری قرار گرفت که نزد اعضای پارلمان و چندین کشور عضو این نهاد یورو ستیز شناخته می‌شود. مجارستان در حالی به‌مدت شش ماه ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده می‌گیرد، که به نوشته دویچه وله، اوربان روابطی نزدیک با مسکو دارد و از نظر تحلیل‌گران “خطری امنیتی” برای اوکراین محسوب می‌شود. او به بدگمانی نسبت به سیاست‌های یکپارچه اروپایی و مواضع تند ضد‌دمکراتیک نیز مشهور است و پیش از این خواستار سیاست سختگیرانه علیه مهاجران شده است.

دردسرهایی که نخست‌وزیر دست راستی مجارستان می‌تواند برای اتحادیه اروپا ایجاد کند

نخست‌وزیر راست گرای مجارستان، نخستین رئیس دوره‌ای ریاست شورای اتحادیه اروپاست که به‌طور علنی به نهادهای اتحادیه اروپا حمله و آنها را تحقیر کرده است.به نوشته رسانه‌های آلمان اوربان، نخست‌وزیر دست راستی این کشور این پتانسیل را دارد که اتحادیه اروپا را با موانع جدی روبه‌رو کند. به نوشته دویچه وله بسیاری بر این باورند که او در مقابل سیاست کنونی اتحادیه اروپا، به‌ویژه حمایت از اوکراین، پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا و همینطور حاکمیت قانون در مجارستان، مانعی جدی به شمار می‌رود.”تاگس‌شاو” وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان نوشته است که اوربان با این ویژگی شناخته می‌شود که می‌تواند به‌طور بالقوه هر نشست اتحادیه اروپا را با مناقشه‌ای جدی مواجه کند. او اغلب مخالف پروژه‌هایی است که مورد تأیید اکثر کشورهای اتحادیه اروپاست و این برنامه‌ها را تهدید و وتو می‌کند.

ریاست مجارستان بر اتحادیه اروپا، خطر امنیتی برای اوکراین

به نوشته این رسانه آلمانی در سال‌های اخیر مجارستان تلاش کرده تقریبا تمامی کمک‌های اتحادیه اروپا به اوکراین را مسدود کند. در آخرین مورد نیز کشورهای عضو تنها با یک ترفند توانستند کمک‌های تسلیحاتی به ارزش ۱.۴ میلیارد یورو را با وجود مخالفت‌های اوربان برای اوکراین آزاد کنند.دانیل فرویند، نماینده سبزها در پارلمان اروپا، می‌گوید: «برای اوکراین، ریاست مجارستان بر شورای اتحادیه اروپا یک خطر امنیتی محسوب می‌شود. او در این مرحله مهم جنگ، مهم‌ترین دوست پوتین است و نزدیک‌ترین روابط را با او دارد.» مجارستان همچنین در برخورد با چین وعده رویکرد “عملگرایانه”تری را می‌دهد که با خط اتحادیه اروپا متفاوت است.

لحن “ترامپ گونه” اوربان، برای بازگرداندن اقتدار به قاره اروپا

لوموند درباره سوابق نخست‌وزیر مجارستان که ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را عهده دار شده است، نوشت:« ویکتور اوربان تمایل زیادی به تحریک داشته است. درحالی‌که مجارستان آماده شده تا ریاست شش ماهه شورای اتحادیه اروپا را برعهده بگیرد، نخست‌وزیر مجارستان تصمیم گرفته که لحن قلدرمابانه ترامپی را با شعار «دوباره اروپا را بزرگ کنید» یا «MEGA» اتخاذ کند. این رهبر ملی‌گرا که در ماه مارس به دیدار «دوست» خود، دونالد ترامپ رفت، به خوبی می‌داند که همتایانش تا چه اندازه نگران این احتمال هستند که نامزد جمهوریخواه در انتخابات ریاست‌جمهوری پنجم نوامبر آمریکا دوباره کاخ سفید را به‌دست آورد. یانوش بوکا وزیر امور اروپایی مجارستان در پاسخ به سؤالی درباره انتخاب این شعار به لوموند گفت: تا آنجا که من می‌دانم، دونالد ترامپ هرگز نمی‌خواست اروپا را قوی کند.

لوموند در ادامه نوشت:«حتی اگر اوربان مشتاق فروپاشی اروپایی است که در بیشتر موارد آن را با اتحاد جماهیر شوروی مقایسه کرده، می‌داند که ریاست شورای اتحادیه اروپا او را قادر به رسیدن به هدفش نمی‌کند.زیرا قانونا کشوری که ریاست دوره‌ای را برعهده دارد، صرفا وظیفه تعیین اولویت‌های معین، سازماندهی مناظرات بین کشورهای عضو و دستیابی به مصالحه بین آنها بر سر قوانین مورد بررسی را دارد؛ درحالی‌که باید میانجی بی‌طرف باقی بماند.

دلیل نگرانی نهادهای اروپایی از ریاست 6ماهه مجارستان بر اتحادیه اروپا چیست؟

در ادامه گزارش لوموند آمده است نخست‌وزیر مجارستان در 29می‌در مصاحبه با هفته نامه فرانسوی لوپوینت درحالی‌که عنوان کرد “مشتاقم به آنهایی که در اروپا از این چشم‌انداز وحشت دارند، اطمینان خاطر بدهم” گفت: «ایفای نقش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا نباید دست بالا گرفته شود.» به نوشته لوموند در واقع، برخی از اعضای نهادهای اروپایی نگران این هستند که این کشور غیرلیبرال با روابط نزدیک با کرملین، به‌ویژه در موضوع جنگ در اوکراین، درست در زمانی که راست افراطی بر درهای قدرت در فرانسه می‌کوبد، این نقش را بر عهده بگیرد.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.