تأمین بیش از یک میلیارد مترمکعب آب دریاچه ارومیه

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: با اجرای طرح‌های وزارت نیرو، بیش از یک میلیارد متر مکعب آب به حوضچه دریاچه ارومیه اضافه شد.

به گزارش شهروند آنلاین، عیسی بزرگ‌زاده سخنگوی صنعت آب کشور در برنامه گفت‌وگوی نیمروزی در رابطه با اقدامات دولت سیزدهم در احیای دریاچه ارومیه، با بیان این‌که مجموعه‌ای از اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای این موضوع پیش‌بینی شده بود، اظهار کرد: در حوزه نرم‌افزاری که بخش عمده طرح‌ها به حوزه مدیریت مصرف، مدیریت تقاضا، فرهنگسازی، و تغییر رفتار می‌پردازد، ذیل راهبری ستاد احیای دریاچه ارومیه تعریف می‌شود که وزارت نیرو نیز یک عضو مهم این ستاد است.

او با بیان این‌که تقریبأ همه طرح‌های سخت‌افزاری در حوزه عمل وزارت نیرو تعریف می‌شود، اضافه کرد: عمده طرح‌ها در حوزه نرم‌افزاری از جنس مدیریت مصرف، مدیریت تقاضا و تغییر الگوی کشت است که در برنامه‌های ستاد احیا پیش‌بینی شده؛ بر این اساس باید مصرف آب کشاورزی در این منطقه ۴۰ درصد کاهش پیدا کند و تغییراتی در الگوی کشت رخ بدهد تا به طرف کاهش مصرف بروند.

تأثیر تغییر اقلیم بر وضعیت دریاچه ارومیه

سخنگوی صنعت آب کشور به بیان علل به وجود آمدن شرایط بحرانی برای دریاچه ارومیه پرداخت و گفت: یکی از علت‌ها، تغییر اقلیم بود که برخی از برآورد‌ها نشان می‌دهد تا ۲۰ درصد از آثاری که دریاچه ارومیه را تحت تأثیر قرار داده به دلیل تغییر اقلیم بوده است.

او افزود: سطوح زیر کشت در حوزه دریاچه ارومیه اضافه شده بود و الگوی کشت نیز از کشت کم‌مصرف در گذشته‌های دور، به کشت پرمصرف‌تر تغییر کرده بود؛ در کنار آن تعداد چاه‌ها و برداشت از آب‌های زیرزمینی نیز افزایش پیدا کرده بود.

بزرگ زاده به طرح‌های وزارت نیرو برای تأمین نیاز آبی دریاچه ارومیه اشاره و عنوان کرد: مجموعه‌ای از طرح‌ها پیش‌بینی شد بخشی از آن مربوط به افزایش منابع آب در اختیار دریاچه ارومیه بود که یکی از این طرح‌ها، امکان تأمین ۴۸۰ میلیون مترمکعب آب از حوزه‌های مجاور دریاچه ارومیه بود.

او بیان کرد: سامانه‌ای عظیم متشکل از شبکه زیرزمینی، بند و کانال انتقال آب طراحی شد که هزینه ساخت آن بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان است، اما اگر با اصلاح الگوی کشت و مدیریت مصرف همراه نشود، ممکن است این زحمات گسترده به نتایج مطلوبی که پیش‌بینی شده دست پیدا نکند.

سخنگوی صنعت آب کشور تصریح کرد: بنا بر مصوباتی که ستاد احیاء دریاچه ارومیه داشت، از گسترش سدسازی در آن ناحیه جلوگیری شد، همچنین سد‌های موجود نیز رهاسازی‌های خود را با دستوراتی که در ستاد احیا مصوب شد منطبق کردند؛ علاوه بر این که ۷۷۵ میلیون متر مکعب از سد‌های درون حوزه در سال آبی جاری رهاسازی شده، ۳۱۷ میلیون متر مکعب از ۴۸۰ میلیون متر مکعبی که ذیل طرح جدید پیش‌بینی شده، رهاسازی شده که در مجموع بالغ بر یک میلیارد و صد میلیون متر مکعب توسط وزارت نیرو برای نجات دریاچه ارومیه تأمین شده است.

او در خصوص چاه‌های موجود در منطقه دریاچه ارومیه، ابراز کرد: حدود ۱۱۵ هزار چاه در آن منطقه وجود دارد که بیش از نیمی از آنها چاه‌های غیر مجاز هستند که میزان برداشت آب قابل توجهی نیز دارند.

بزرگ زاده ادامه داد: شهید رئیسی ۵ تیر سال گذشته سند مهمی را به اسم «سند ملی دانش‌بنیان امنیت غذایی» ابلاغ کردند که چگونه می‌توانیم هم امنیت غذایی داشته باشیم و محصولات راهبردی‌مان را تأمین کنیم و هم اضافه برداشت‌های کشاورزی را تعدیل کنیم تا کشاورزی پایدار و امنیت غذایی تهدید نشود، این سند باید در تمام کشور از جمله در دریاچه ارومیه پیاده شود./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.