کرونا حقوق زنان را دچار عقبگرد تاریخی کرد

سازمان ملل متحد می‌گوید که دهه‌ها دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی زنان از بین رفت

تنها ۱۲درصد کشورهای عضو این سازمان طرح و برنامه‌ای برای «حمایت از زنان و حقوق آنان» در دوران همه‌گیری کرونا دارند.

شهروند آنلاین: برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی از حکومت و رهبران جهان خواست شرایطی فراهم کنند تا زحمات و تلاش‌های دهه‌‎های اخیر در جهت پیشرفت حقوق زنان با شیوع ویروس کرونا «بیش از این دچار عقبگرد تاریخی» نشود.

این سازمان می‌گوید زنان و دستاوردهای آنها دارد یکی از پس از دیگری از بین می‌رود و جبران این آسیب‌ها «امکان دارد تا چند نسل نیز ادامه پیدا کند.»

این در حالی است که در اغلب کشورهای جهان زنان شاغل خصوصا پزشکان و پرستاران و مددکاران اجتماعی بسیار بیشتر از مردان در خط مقدم حاضر بوده‌اند و همزمان مسئولیت امور خانواده را هم بر عهده داشته‌اند. با این حال آمارها نشان می‌دهد که نابرابری‌ها در جریان همه‌گیری جهانی کرونا بیشترشده‌ است.

برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل متحد در این گزارش از جوامع و حکومت‌ها می‌خواهد تلاش بیشتری داشته باشند تا زنان در تصمیم‌گیریهای جهانی نقش بیشتری ایفا کنند. آمارها نشان می‌دهد که کشورهایی که رهبران آنها را زنان تشکیل می‌دهند ازجمله نیوزیلند و دانمارک در کنترل شیوع کرونا موثرتر از کشورهایی با رهبران مرد عمل کرده ‌ند. سازمان ملل متحد می‌گوید در حالی که بین ۷۰ تا ۹۰درصد کادر درمانی در یازده ماه اخیر را زنان تشکیل می‌دادند، اما کمتر از ۳۰درصد آنها در پست‌ها و سمت‌هایی تصمیم‌گیرنده در سطح های کلان حضور داشته‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید آمار آزار و خشونت مردان علیه زنان در یازده ماه اخیر پیشرفت زیادی داشته است و همزمان به دلیل اعمال محدودیت‌های دولتی در سراسر جهان، مقابله با خشونت و مردسالاری سخت‌تر از پیش شده است.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که امنیت اقتصادی زنان نیز در دوران کرونا بیش از مردان به خطر افتاده است. میانگین اعداد جهانی نشان می‌دهد که نرخ بیکاری زنان از مردان ۳درصد بیشتر است.

در گزارش برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل متحد می‌خوانیم که در کمتر از یک سال کرونا باعث شده است که «دهه‌ها پیشرفت برای عدالت اقتصادی، اجتماعی زنان رو به عقب» برود.

سازمان ملل متحد می‌گوید در ماه‌های اخیر مطالعات زیادی درباره برابری جنسیتی روی ۲۰۶ کشور جهان انجام داده است که تنها ۱۲درصد کشورهای عضو این سازمان طرح و برنامه‌ای برای «حمایت از زنان و حقوق آنان» در دوران همه‌گیری دارند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.