شورای آتلانتیک سرنوشت مشابه لیبرال‌های میانه در انتخابات را بررسی کرد

بایدن، مکرون و سوناک، قربانیان راست و چپ

خودزنی سه رهبر غربی تنها در یک هفته

[راضیه زرگری] صدای پای احزاب راست افراطی در سراسر جهان بیش از پیش شنیده می‌شود. بعد از قدرت‌نمایی احزاب راست در پارلمان اروپا و کسب بیش از 40درصد کرسی‌ها، پیروزی اجتماع ملی در فرانسه به رهبری مارین لوپن و جردن باردلا در فرانسه، و پیشتازی ترامپ در آمریکا، اکنون سیاست در انگلیس نیز بر مدار چپ‌گرایان می‌چرخد. اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک در گزارشی به بررسی علل افول محوبیت بایدن، مکرون و سوناک و قدرت‌گیری جریان‌های راست و چپ مخالف آنان پرداخته است:در طول هفته‌ای که گذشت، سه تن از مهم‌ترین رهبران جهان غرب از زخم‌های خودآزاری رنج برده‌اند که احتمالاً پیامدهای سیاسی و اقتصادی طولانی‌مدتی برایشان به همراه خواهد داشت. فردریک کمپ در مقاله‌ای نوشت: این قصه ساده و کوچکی نیست؛ زیرا کشورهای این رهبران همگی قدرت‌های غربی محسوب می‌شوند که به اصطلاح اولین، ششمین و هفتمین اقتصادهای بزرگ جهان را در اختیار دارند.

مجلسی معلق و بلاتکلیف، ارمغان قمار ماکرون

نویسنده شورای آتلانتیک در ادامه توضیح داد منظور از خودزنی این است که ماکرون به امید به‌دست آوردن یک پست جدید، پس از تحقیر حزبش در انتخابات پارلمان اروپا، روی برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی که دور دوم و نهایی آن روز یکشنبه برگزار می‌شود، قمار کرد. او در بهترین حالت با یک مجلس بلاتکلیف هزینه این خودزنی را خواهد پرداخت و در بدترین حالت، وارد چیزی خواهد شد که فرانسوی‌ها آن را «همزیستی» با نخست‌وزیری راست افراطی می‌نامند.

پایان حکومت 14ساله محافظه کاران در انگلیس

در دیگر سو، سوناک تا پایان سال فرصت داشت تا انتخابات را در بریتانیا برگزار کند، اما 4جولای را انتخاب کرد. او و حزبش حالا برکنار شده‌اند و به چهارده سال حکومت محافظه‌کاران پایان داده‌اند ؛ دورانی که برگزیت، بهره‌وری پایین تاریخی و پایین‌ترین سطوح رشد را نسبت به میانگین اتحادیه اروپا (EU) به ارمغان آورد.

قمار بایدن بر توقف روند پیری اش

در قاره آمریکا، برخی از متحدان بایدن از همین روزهای او در سال گذشته، با افسوس یاد می‌کنند که او می‌توانست میراث خود را به بهترین وجه تثبیت کند؛ اگر با کناره‌گیری اجازه می‌داد به یک نامزد جوان‌تر با دونالد ترامپ رقابت کند. در عوض، بایدن روی اینکه می‌تواند روند پیری خود را متوقف کند، قمار کرده است که پس از مناظره هفته گذشته، دورنمای بسیار دشوارتری پیش رو دارد.

نویسنده شورای آتلانتیک نوشت: جالب است که این داستان‌ها تنها در یک هفته جمع شده‌اند، درحالی‌که دمکراسی‌های غربی با وجود منافع اقتصادی خودشان، کاملاً با خلق و خوی ضد‌حاکمیتی کار می‌کنند، که این رویکرد به‌ویژه در فرانسه صدق می‌کند. کمپ توضیح داد:«تصمیم ماکرون برای برگزاری این انتخابات سه سال زودتر از موعد، مبتنی بر این منطق پیچیده بود که رأی‌دهندگان به‌خود بیایند و به او یک اختیار تازه بدهند؛ به جای اینکه با چشم‌انداز حکومت راست افراطی مواجه شود. در طول هفته گذشته بیش از دویست نامزد از دور دوم انتخابات فرانسه کنار رفتند، زیرا اردوگاه ماکرون و چپ‌ها در حال هماهنگی برای جلوگیری از کسب اکثریت مطلق حزب راست افراطی “اجتماع ملی” و در نتیجه حق ایجاد زندگی مشترک سه ساله با یک نخست‌وزیری ناخوشایند هستندکه دوره ریاستش تا سال 2027به پایان نمی‌رسد. محتمل‌ترین نتیجه روز یکشنبه، پارلمانی معلق است، اما پارلمانی با اهرم‌های چپ افراطی و راست افراطی.

سیل چالش‌هایی که حزب کارگر انگلیس در اقتصاد با آن مواجه است

از سوی دیگر پیروزی گسترده حزب کارگر بریتانیا، باعث شد حزب محافظه کار کمترین تعداد کرسی‌های خود را در پارلمان در نزدیک به 200سال گذشته داشته باشد. اکونومیست که به سختی طرفدار گرایش چپ بریتانیا در مداخله امور دولت است، حزب کارگر را تأیید کرده است: “این حزب بیشترین شانس را برای مقابله با بزرگ‌ترین مشکل بریتانیا دارد: فقدان مزمن و تضعیف‌کننده رشد اقتصادی.”نویسنده شورای آتلانتیک ادامه داد اگر استارمر نتواند به بهره‌وری راکد کشور رسیدگی و رشد جدیدی را از طریق سرمایه‌گذاری و تجارت پیدا کند، موفق نخواهد شد.

بایدن و آسیب‌هایی که به بازار سرمایه زده است

فردریک کمپ درباره آمریکا نوشت:«بیشترین ریسک در ایالات متحده برای انتخابات نوامبر است؛ زیرا بازارهای سرمایه از سیاست داخلی ناکارآمد کشور آسیب دیده است. بایدن باید ظرف یک ماه آینده تصمیم بگیرد که آیا در رقابت باقی می‌ماند یا نه، و او باید تا زمانی که وظایف ریاست‌جمهوری‌اش ادامه دارد، در مورد این انتخاب به نتیجه برسد. همچنین هفته آینده، هفتاد و پنجمین نشست سران ناتو آغاز می‌شود. بایدن در بحبوحه جنگ‌ها در اروپا و خاورمیانه و تنش‌ها در آسیا، میزبان سران کشورها و دولت‌های سی و یک عضو دیگر ائتلاف در واشنگتن دی سی خواهد بود.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.