بازتاب پیروزی پزشکیان در رسانه‌های آسیایی

اعلام نتایج نهایی دومین دور چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران و اعلام نام مسعود پزشکیان به‌ عنوان پیروز این رقابت در رسانه‌های آسیایی بازتاب یافت.

به گزارش شهروند آنلاین، مسعود پزشکیان با کسب اکثریت آرا در دومین مرحله چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری، رئیس ‌جمهور منتخب مردم شد. این خبر در صدر اخبار بامدادی رسانه‌های شرق آسیا قرار گرفت.

شبکه ملی رادیو تلویزیونی ژاپن موسوم به «ان اچ کی» در بازتاب این خبر نوشت: مسعود پزشکیان از اصلاح‌طلبان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید، او در جریان کارزار انتخاباتی خود مذاکرات بیشتر با غرب را خواستار شده بود.

این تارنمای خبری در ادامه افزود: وزارت کشور ایران اعلام کرد پزشکیان بر رقیب خود سعید جلیلی پیروز شد؛ انتخابات ریاست جمهوری ایران به دنبال درگذشت سید ابراهیم رئیسی (رئیس جمهور شهید) در سانحه بالگرد در ماه مه گذشته برگزار شد.

رسانه ملی ژاپن در ادامه گزارش داد: پزشکیان معاون سابق مجلس ایران و وزیر سابق بهداشت بود، او گفته که خواهان بهبود روابط با غرب است تا تحریم‌ها علیه ایران برداشته شوند.

خبرگزاری رسمی چین شینهوا نیز دقایقی پیش خبر پیروزی مسعود پزشکیان در چهاردمین انتخابات ریاست جمهوری ایران را بازتاب داد.

این رسانه در تیتر خبری خود نوشت: مسعود پزشکیان وزیر سابق بهداشت ایران برنده چهاردمین دوره انتخابات ایران شد.

تارنمای شینهوا در ادامه نوشت: مسعود پزشکیان، اصلاح‌طلب و وزیر سابق بهداشت روز شنبه بنا بر اعلام «محسن اسلامی» سخنگوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور، در چهاردمین دوره ریاست جمهوری ایران با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۲ رای از مجموع ۳۰ میلیون و ۵۷۳هزار و ۹۳۱ آرای ماخوذه در دور دوم انتخابات پیروز شد.

تارنمای روزنامه هنگ‌کنگی استریتس تایمز نیز گزارش داد:  مسعود پزشکیان، رئیس ‌جمهور منتخب و از چهره‌های میانه‌رو ایران، با پیگیری کاهش محدودیت‌های اجتماعی و سیاست خارجی عملگرایانه، امید میلیون‌ها ایرانی را برای کسب آزادی‌های بیشتر جلب کرده است.

این روزنامه به نقل از تحلیلگران نوشت: مسعود پزشکیان، رئیس‌ جمهور منتخب ایران، که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سعید جلیلی را شکست داد، ممکن است در مذاکرات با قدرت‌های جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران رویکرد صلح‌آمیزتری اتخاذ کند.

این گزارش افزود: مسعود پزشکیان، جراح قلب ۶۹ ساله و رئیس ‌جمهور منتخب ایران، وعده داده است که با ترویج سیاست خارجی مصلحت‌گرا، کاهش تنش‌ها در مذاکرات هسته‌ای و بهبود آزادسازی اجتماعی و تکثرگرایی سیاسی، تغییراتی ایجاد کند.

خبرگزاری دولتی قزاقستان کازینفرم نیز با بازتاب خبر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران، نوشت که از بیش از ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار رای شمارش شده، پزشکیان جراح قلب با ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار رای پیروز شد درحالی که جلیلی رقیب او با ۱۳ میلیون و ۵۳۸ رای پشت سر او ایستاد.

روزنامه صبح جنوب چین به نقل از اعلام وزارت کشور جمهری اسلامی اعلام کرد که مسعود پزشکیان، نامزد اصلاح‌طلب ایران، روز شنبه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، سعید جلیلی را شکست داد.

این گزارش با اشاره به تعداد رسمی آرای اعلام شده افزود: این انتخابات زودهنگام پس از درگذشت رئیس‌ جمهور محافظه‌کار، سیدابراهیم رئیسی، در یک سانحه سقوط بالگرد برگزار شد.

بر اساس گزارش این روزنامه، مقام معظم رهبری در بیاناتی شرکت گسترده مردم در دور دوم انتخابات را خواستار شد و بر اهمیت آن تأکید کرد.

به گزارش ایرنا، سخنگوی ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران نتایج نهایی شمارش چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را به این شرح اعلام کرد: مجموع آرای اخذ شده در کل شعب داخل و خارج از کشور ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۵۷ است که بر این اساس، تعداد آرای مسعود پزشکیان ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ و ‏تعدادی آرای سعید جلیلی ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ است./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.