معمای افزایش 100 درصدی حریق!

آتش‌سوزی ۲۶۰۰ هکتار از جنگل‌های لرستان را خاکستر کرد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان از افزایش صددرصدی آتش‌سوزی در جنگل‌های این استان خبر داد.

به گزارش شهروند آنلاین،حسین میرزایی در گفت‌وگو با تسنیم در خرم‌آباد با اشاره به افزایش صددرصدی آتش‌سوزی در جنگل‌های لرستان، گفت: حدود 2600 هکتار از جنگل‌های این استان تا 14 تیرماه 1403 دچار آتش‌سوزی شده‌‌است.

او با بیان به‌کارگیری 100 نیروی واکنش سریع فصلی به‌ مدت چهارماه برای اطفای آتش‌سوزی جنگل‌های لرستان، اضافه کرد: 2500کیلومتر آتش‌بر در اراضی این استان ایجاد شده‌است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تأکید به برگزاری جلسۀ ستاد بحران برای مقابله با حریق جنگل‌های این استان یادآور شد: جلسه‌ای با مراجع قضایی لرستان برای برخورد قاطع با عوامل آتش‌سوزی در اراضی تشکیل شده ‌است.

میرزایی اعلام کرد: عوامل عمدی حریق در عرصه‌های ملی بنا به ماده 45 و 46 قانون حفاظت و بهره‌برداری و ماده 675 قانون مجازات اسلامی به دو تا پنج سال حبس محکوم می‌شوند.

او با اعلام شناسایی 150 نقطۀ بحرانی آتش‌سوزی در جنگل‌های لرستان، متذّکر شد: نیروهای واکنش سریع در این مناطق مستقر هستند و هرگونه حریق اراضی را با رصد و پایش به گروه‌های اطفا گزارش می‌دهند.

میرزایی با تأکید به اینکه فرهنگ‌سازی مؤلفه‌ای اساسی برای پیشگیری از وقوع حریق در جنگل‌ها و مراتع است، بیان کرد: 95 درصد آتش‌سوزی جنگل‌های لرستان عامل انسانی دارد.

او اذعان کرد: آموزش نیروهای محلی، استفاده از ظرفیت فرمانداران، بخشداران، دهیاران، بسیج، نیروهای نظامی و انتظامی از مهم‌ترین راهکارها برای جلوگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌های لرستان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان تأکید کرد: بیشترین جنگل‌های زاگرس با مساحت یک‌ میلیون و 200 هزار هکتار در این استان وجود دارد و یک فروند بالگرد برای انتقال نیروها، آب‌پاشی و امکانات برای اطفای حریق اراضی در لرستان مستقر شده‌است./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.