تبعات قدرت گیری حزب کارگر در انگلیس

ثبات سیاست خارجی و تغییرات اجتماعی-اقتصادی جدی

قدرت‌گیری حزب کارگر به رهبری کی‌یر استارمر پس از ١٤ سال در انگلستان خبر از تحولات جدی به‌خصوص در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی می‌دهد. عملکرد منفی محافظه‌کاران در سال‌های اخیر و ناتوانی آنان در بهبود اقتصادی، ناتوانی در حل بحران مهاجران و جمع‌کردن ماجرای پردردسر برگزیت، کاهش امیدواری و افزایش آسیب‌های اجتماعی در انگلیس، حواشی پرتعداد رهبران و روسای دولت محافظه‌کار (لیز تراس، بوریس جانسون و ریشی سوناک) و مواردی از این‌دست را می‌توان از علل بازگشت حزب کارگر به قدرت برشمرد. استارمر کم‌سابقه که سابقه سیاسی مهم او به ١٠ سال نمی‌رسد با پرچمداری تغییرات، شکست سنگینی به غول‌های سیاسی محافظه‌کار تحمیل کرد. اکنون رسانه‌های انگلیسی و غربی از موج تغییرات به رهبری او سخن می‌گویند.

رویترز در مطلبی با عنوان: «استارمر، رهبر جدید بریتانیا، طرح اخراج روآندا را مرده و مدفون اعلام کرد» نوشت: «کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا، گفت که در اولین اعلامیه سیاستی مهم خود پس از پیروزی قاطع در انتخابات، طرح بحث‌برانگیز انتقال هزاران پناهجو از بریتانیا به روآندا را لغو خواهد کرد. دولت محافظه‌کار قبلی در سال ٢٠٢٢ طرحی را برای فرستادن مهاجرانی که بدون مجوز وارد بریتانیا شده‌اند به این کشور آفریقای شرقی اعلام کرد و گفت که این طرح به ورود پناهجویان با قایق‌های کوچک پایان می‌دهد.» رویترز درباره دیگر برنامه‌های استارمر به نقل از او افزود: «او مشکلات را شناسایی کرده و در زمینه‌هایی مانند مقابله با سیستم زندان‌ها و کاهش زمان انتظار طولانی برای استفاده از خدمات بهداشتی دولتی اقدام خواهد کرد. او گفت: ما باید تصمیماتی سخت بگیریم و این کار را با صداقت انجام خواهیم داد.»
رویترز در مطلب دیگری درباره سیاست خارجی استارمر نوشت: «استارمر قول داده است که پس از برگزیت روابط با اتحادیه اروپا را بهبود بخشد، اما پیوستن مجدد به اتحادیه روی میز نیست. او همچنین ممکن است در صورت پیروزی ترامپ در آمریکا مجبور به همکاری با وی شود. استارمر قول داده است که به حمایت قاطع لندن از اوکراین در جنگ علیه روسیه ادامه دهد. در بسیاری از مسائل خارجی، سیاست‌های او مشابه سیاست‌های سوناک است.»
روزنامه انگلیسی گاردین نیز با اشاره به سفر استارمر به ایرلند، اسکاتلند و ولز از برنامه‌های فوری او برای اصلاح روابط با این دولت‌های وابسته انگلیس سخن گفت. گاردین در مطلب دیگری با اشاره به اولین جلسه کابینه استارمر از برنامه‌های او برای افزایش ظرفیت زندان‌ها و کاهش جرایم جوانان نوشت و عنوان کرد: «استارمر گفت که دولت او چگونه باید قوانین برنامه‌ریزی را تسهیل کند تا زندان‌های بیشتری سریعا ساخته شوند و همچنین مداخلاتی نیاز است برای اطمینان از اینکه به‌طور خاص پسران جوان در جرایمی مانند جنایت با چاقو دخالت نکنند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.