پیشتازی ائتلاف چپ‌ها

نتایج دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه

دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه روز گذشته برگزار شد و برآوردهای اولیه حاکی از پیروزی ائتلاف چپ‌ها حکایت دارد.

به گزارش شهروند آنلاین، شهروندان فرانسه روز یکشنبه برای دومین بار در انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور شرکت کردند؛ انتخابی سرنوشت‌ساز که ممکن بود یک پیروزی تاریخی را برای حزب ضدمهاجر «تجمع ملی» به رهبری مارین لوپن رقم بزند و امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور را مجبور به تقسیم قدرت با راست افراطی کند.

بنا بر آمارهای رسمی، کمی بیش از 49 میلیون نفر برای رای دادن در این انتخابات ثبت نام کردند. طبق آخرین آمار رسمی شمارش آرا ائتلاف چپ‌ها 180 کرسی از مجموع 577 کرسی پارلمانی را از آن خود کرده و پس از آن ائتلاف حزب حاکم موسوم به «آنسامبل» حائز 158 کرسی شده است.

به گزارش یورونیوز، اما حزب اجتماع ملی که در دور اول نتایج بسیار خوبی به دست آورده بود بر خلاف نظرسنجی‌ها پیش از برگزاری دور دوم سقوط کرد و به جایگاه سوم بسنده کرد. هر چند نسبت به انتخابات 2022 موفق شد تعداد نمایندگان خود را از 89 به 143 افزایش دهد. ائتلاف راست میانه جمهوری‌خواه هم در مجموع 67 کرسی به دست آورد.

گابریل اتل، نخست‌وزیر فرانسه ضمن تبریک به 577 نماینده منتخب برای مجلس ملی اعلام کرد: «امشب، به لطف عزم ما و قدرت ارزش‌هایمان، هیچ کدام از نیروهای افراطی فرانسه نمی‌توانند ادعای به دست آوردن اکثریت را بکنند.»

او افزود: «انحلال پارلمان تصمیم و انتخاب من نبود؛ به همین دلیل نیز آن را تحمل نکردم و به همراه نامزدهای‌مان تصمیم گرفتیم تا آخر مبارزه کنیم و اکنون سه برابر بیشتر از برآوردهای اولیه این کارزار نماینده داریم. اما از آنجایی که گروه سیاسی که من نمایندگی آنها را برعهده داشتم اکثریت را ندارند، فردا صبح استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور می‌کنم.»/تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.