کنعانی:آمریکا به مردم‌سالاری دینی در ایران احترام بگذارد

سخنگوی وزارت امور خارجه مواضع دولت آمریکا درباره انتخابات ایران را نشان‌دهنده عمق نفوذ سیاست‌های غیرسازنده این کشور در قبال ایران دانست و گفت: انتظار می‌رود دولت آمریکا به مردم‌سالاری دینی در ایران احترام بگذارد.

به گزارش شهروند آنلاین،ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران گفت: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پس از گذشت حدود پنجاه روز از شهادت رئیس جمهور و مشارکت پرشکوه مردم نشان دهنده عمق مردم‌سالاری دینی در ایران است.

عضویت موثر در نهاد‌های بین‌المللی و منطقه‌ای از دستاورد‌های وزارت خارجه در دولت سیزدهم

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: عملکرد دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم مبتنی بر سیاست همسایه‌محوری و توجه ویژه به چندجانبه‌گرایی قابل توجه است.

ارتقای مناسبات با کشور‌های همسایه در حوزه‌های مختلف و همچنین بازسازی روابط سیاسی با برخی کشور‌های منطقه که دچار مشکلاتی شده بود، تقویت مناسبات در سطح منطقه و فرامنطقه، توجه به سازوکار‌های منطقه‌ای برای برقراری ثبات استفاده از امکانات نهاد‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و توجه ویژه به نهاد‌های بین‌المللی برای بیان مواضع ایران و عضویت موثر در نهاد‌های بین‌المللی و منطقه‌ای ایفای نقش موثر در حل مشکلات منطقه و مقابله هدفمند با پدیده تروریسم از جمله مواردی بود که کنعانی به عنوان دستاورد‌ها و ظرفیت‌های وزرات خارجه در این مدت برشمرد.

او با اشاره به برگزاری انتخابات باشکوه ریاست جمهوری گفت: مردم ایران بار دیگر صفحه‌ای باشکوه را با مشارکت خود ورق زدند و باید به ملت بزرگ ایران تبریک گفت.

کنعانی تاکید کرد: برگزاری این انتخابات پس از گذشت حدود پنجاه روز از شهادت رئیس جمهور و مشارکت پرشکوه مردم نشان‌دهنده عمق مردم‌سالاری دینی در ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه به نامزد پیروز انتخابات تبریک گفت و تاکید کرد: دستگاه دیپلماسی همه تلاش خود را برای اجرای برنامه‌های رئیس جمهور جدید به کار خواهد گرفت.

کنعانی همچنین از رای‌دهندگان خارج از کشور که با وجود برخی مشکلات پای صندوق‌های رای حاضر شدند قدردانی کرد.

نهایی شدن اتصال شبکه پرداخت کارتی ایران و روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضوع مذاکره رفع تحریم‌ها سازوکار خاص خود را دارد و دولت فعلی همه تلاش‌های خود را در این چارچوب دنبال کرده است. در دوران رقابت‌های انتخاباتی، نامزد‌ها دیدگاه‌های خود را در این باره بیان کردند؛ و دستگاه دیپلماسی همواره پیگیر منافع ملت ایران بوده است.

کنعانی در بخش دیگر این نشست خبری گفت: هرگونه حمله به لبنان امنیت و بی‌ثباتی، کل منطقه را به خطر می‌اندازد و دنیا باید در برابر ماجراجویی رژیم صهیونسیتی بایستد. البته مردم و دولت لبنان در برابر هرگونه تجاوز ایستادگی خواهند کرد و ایران هم حمایت از امنیت لبنان را ضروری می‌داند.

کنعانی در ادامه با اشاره به نهایی شدن اتصال شبکه پرداخت کارتی ایران و روسیه گفت: تهران به دنبال گسترش چنین تعاملاتی در چارچوب بریکس است.

ناصر کنعانی گفت: مذاکرات رفع تحریم‌ها به دو طرف مذاکره بستگی دارد و ایران در این زمینه از همه ظرفیت‌های خود استفاده خواهد کرد. در مسیر سیاست خارجی در طول سه سال گذشته رویکرد‌های روشن و منطقی در پیش گرفته شد. تعامل با کشور‌های مختلف مبتنی بر عزت و حفظ منابع ملی در دستور کار قرار گرفت و شاهد نتایج مثبت آن هم بوده‌ایم.

در چانه‌زنی‌های دیپلماتیک آتی هم در موضع هسته‌ای و رفع تحریم‌ها در موقعیت خوبی قرار داریم و دولت آتی هم در مذاکرات از این دستاورد‌ها بهره خواهد برد.

افزایش ۲۰ درصدی مشارکت در مرحله دوم انتخابات خارج از کشور

سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از نشست خبری امروز خود درباره اقدامات دستگاه دیپلماسی در قبال اذیت و آزار ایرانیان رای‌دهنده در خارج از کشور گفت: مشارکت بیش از ۲۰ درصدی در مقایسه با مرحله اول انتخابات خارج از کشور نشان داد این اقدامات ایذایی بی‌تاثیر بوده است.

کنعانی تاکید کرد: وزارت خارجه مصمم به تامین حقوق شهروندان ایران در خارج از کشور است.

او در ادامه گفت: جای تأسف است که کانادا با ادعای حقوق بشری جمع زیادی از ایرانیان مقیم آن کشور را از استفاده از حقوق شهروندی خود برای شرکت در انتخابات محروم کرد.

وزارت خارجه همه تلاش خود را برای استقرار صندوق‌های رای در کانادا به کار گرفت، اما موفق نبود و تلاش شد از طریق استقرار صندوق‌های رای در همسایگی کانادا بخشی از این مشکل حل شود.

انتظار ایران از کشور‌های اروپایی این بود که زمینه امنیت رای‌دهندگان ایرانی را فراهم کنند، اما متاسفانه تعداد محدودی از این کشور‌ها به وظایف خود در این زمینه عمل نکردند.

آمریکا به مردم‌سالاری دینی در ایران احترام بگذارد

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره گزارش سالانه نقض حقوق بشر در آمریکا گفت: وزارت خارجه درباره مصادیق نقض حقوق بشر در آمریکا نیز گزارشی را تدوین کرده است و انتظار می‌رود کشور‌های های مدعی که تلاش می‌کنند از اهرم حقوق بشر برای دخالت در دیگر کشور‌ها استفاده می‌کنند به حقوق اولیه شهروندان خود پایبند باشند.

کنعانی در ادامه مواضع سیاسی دولت آمریکا درباره انتخابات ریاست جمهوری ایران را نشان‌دهنده عمق نفوذ سیاست‌های غیرسازنده در قبال ایران دانست و گفت: انتظار می‌رود دولت آمریکا به مردم‌سالاری دینی در ایران احترام بگذارد.

ایران برای روابط سازنده با کشور‌های دنیا از جمله اتحادیه اروپا آماده است و اتخاذ مواضع غیر سازنده از سوی برخی از این کشور‌ها مانعی جدی برای توسعه روابط دوجانبه است.

کنعانی همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: روابط با چین به عنوان کشور مهم و تاثیر گذار در اولویت سیاست خارجی است و امید می‌رود این روابط رو به رشد باشد./خبرگزاری صداوسیما

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.