در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه هیچ یک از احزاب نتوانستند اکثریت را کسب کنند

پاریس در بن‌بست سیاسی

توافق تاکتیکی میانه‌روها و چپ‌گراها دست ائتلاف راست افراطی را از قدرت در فرانسه کوتاه کرد، اما آنها در کمین انتخابات 2027 ریاست‌جمهوری نشسته‌اند

پس از شکست سنگین حزب امانوئل مکرون در انتخابات پارلمان اروپا ماه ژوئن، رئیس‌جمهوری فرانسه در قماری عجیب پارلمان این کشور را منحل و فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام را داد. حزب راست افراطی «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن با 33 درصد آرا پیروز دور اول این انتخابات شد، اما در دور دوم، که یکشنبه گذشته برگزار شد، ائتلاف چپ «جبهه مردمی جدید» (با طیفی گسترده‌ از نامزدها از جمله فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری سابق فرانسه که چپگرایی میانه‌روست) به‌شکلی غیرمنتظره‌ بیشترین کرسی‌های پارلمان را کسب کرد و ائتلاف میانه‌رو مکرون دوم شد. با توافق تاکتیکی این دو بلوک در دور دوم (بیش از 200 نامزد از طیف چپ یا میانه‌رو قبل از دور دوم انتخابات به نفع یک میانه‌رو یا چپ‌گرای دیگر کنار رفتند تا از پیروزی راست افراطی در حوزه انتخابیه خود جلوگیری کنند)، حزب راست افراطی «اجتماع ملی» برخلاف پیش‌بینی‌ها در جایگاه سوم نشست. اکنون هیچ جناحی در پارلمان اکثریت کافی را برای تشکیل دولت ندارد، اما طبق کنوانسیون، رئیس‌جمهوری فرانسه، نخست‌وزیر را از بزرگ‌ترین بلوک پارلمان معرفی می‌کند. از ۵۷۷ کرسی پارلمان فرانسه، ائتلاف چپ «جبهه مردمی جدید» ۱۸۲ کرسی، ائتلاف «با هم» (انسامبل) مکرون ۱۶۸ کرسی و ائتلاف «اجتماع ملی» ۱۴۳ کرسی کسب کردند.

قمار مکرون راست افراطی را تاراند، اما فرانسه را در هرج و مرج فرو برد

شهروندآنلاین: «سی‌ان‌ان» در گزارشی در این‌باره نوشت: «قمار مکرون راست افراطی را از قدرت دور نگه داشت، اما فرانسه را در هرج و مرج فرو برد. با توجه به اینکه جناح چپ نتوانسته 289 کرسی مورد نیاز برای اکثریت مطلق را کسب کند و با وجود رئیس‌جمهوری ضعیف، انتظار می‌رود مجلس ملی بیش از هر زمان دیگری دچار شکاف شود. مسلما فرانسه قرار است وارد یک دوره طولانی بی‌ثباتی شود، چراکه سه بلوک مخالف با ایده‌ها و برنامه‌های ناهمگون می‌خواهند ائتلاف کنند. بلوک میانه‌رو مکرون اگرچه تقریبا 100 نماینده از دست داد، اما نتیجه بهتری از آنچه نظرسنجی‌ها نشان می‌داد، کسب کرد، هرچند شاهد تغییر قدرت از الیزه به مجلس ملی خواهیم بود.»

 

لوپن: پیروزی ما فقط به تعویق افتاده است؛ 2027 در راه است!

اندیشکده «شورای آتلانتیک» هم در مطلبی آورده: «فرانسه در حال ورود به بحرانی طولانی‌مدت پر از نااطمینانی و بی‌ثباتی سیاسی است. دوران سیاست ائتلافی آغاز شده، رویه‌ای که کشور به آن عادت ندارد. اکثریت نسبی مکرون در سال 2022 ناپدید شده و حزب او اکنون در مجلس ملی در اقلیت است. مرکز ثقل سیاست فرانسه از قوه مجریه به پارلمان تغییر خواهد کرد. در صورت اتحاد احزاب مخالف، احتمال بی‌ثباتی دائمی وجود دارد. پس از نفس راحتی که مکرون با شکست راست افراطی کشید، بی‌ثباتی می‌آید و سال 2027 در راه است. 10 میلیون شهروند فرانسوی که به حزب لوپن رأی داده‌اند، ناپدید نمی‌شوند. اجتماع ملی به نیروی پیشرو اپوزیسیون تبدیل شده و اکنون بر تنها نبردی که ارزش مبارزه در فرانسه را دارد، یعنی انتخابات ریاست‌جمهوری 2027، تمرکز می‌کند. لوپن بعد از اعلام نتایج انتخابات گفت پیروزی ما فقط به تعویق افتاده است.»

 

مکرون از چشم اتحادیه اروپا افتاده است!

این اندیشکده ادامه داد: «پارلمانی معلق و ائتلاف متنوع جناح چپ موقعیت فرانسه را در اروپا تضعیف می‌کند که احتمالا به معنای حداقل یک سال بن‌بست سیاسی در پاریس است. حتی اگر از بدترین نتیجه جلوگیری شده باشد، اعتبار و سرمایه سیاسی مکرون در چشم رهبران اروپا به دلیل سیاست ماجراجویانه و اشتباه استراتژیک داوطلبانه او در برگزاری انتخابات زودهنگام از بین رفته که باعث تضعیف پاریس برای ایجاد ابتکار عمل درباره مواضع بلندپروازانه اتحادیه اروپا، از اصلاحات داخلی گرفته تا همکاری دفاعی، حمایت از اوکراین و از همه سخت‌تر درباره چین، خواهد شد.»

 

//انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.