محرمانه اوکراین

بیمارستان کی‌یف چگونه سیبل پدافند خودی قرار گرفت؟

وزارت دفاع روسیه ادعای کی‌یف را درباره حمله موشکی این کشور به اهداف غیرنظامی رد کرد و سفیر روسیه در واشنگتن نیز گفت: آمریکا برای مقصر جلوه‌دادن مسکو این واقعیت را که موشک سامانه پدافند هوایی اوکراین به بیمارستانی در کی‌یف برخورد کرده است، مخفی می‌کند.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از خبرگزاری «نووستی»،  آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن بامداد امروز، سه‌شنبه، اعلام کرد که مقامات آمریکایی درباره این حقیقت که یک موشک شلیک‌شده از سامانه پدافند هوایی اوکراین به بیمارستانی در شهر کی‌یف برخورد کرده است، سکوت می‌کنند و مقامات رسمی و تحلیلگران محلی در ایالات متحده، بدون بررسی حقایق، به‌طورعمدی از این تراژدی برای مقصر جلوه دادن روسیه استفاده می‌کنند.

آنتونوف در بیانیه‌ای در کانال تلگرام نمایندگی روسیه نوشت: «در آمریکا به‌طور منافقانه‌ای در این خصوص سکوت می‌کنند که موشک برخورد کرده به زیرساخت‌های غیرنظامی کی‌یف از سامانه پدافند هوایی اوکراین شلیک شده است. این اولین باری نیست که مشاهده می‌کنیم طرف اوکراینی به‌طور گستاخانه‌ای جنایات وحشیانه خود را به روسیه نسبت می‌دهد و از این حادثه سوءاستفاده می‌کند».

به‌ عقیده این دیپلمات، این حادثه بار دیگر  این ضرورت را نشان می‌دهد که دولت ایالات متحده باید تأمین تسلیحاتی کی‌یف را که موجب کشته شدن غیرنظامیان در روسیه و در خود اوکراین می‌شود، متوقف کند.

سفیر روسیه با اشاره به اینکه که هیستری ایجاد شده در آمریکا در رابطه با آسیب دیدن یک بیمارستان در کی‌یف نمونه‌ای از تبلیغات شدیداً ضدروسی است، نتیجه‌گیری کرد: «اما واقعیت این است که حادثه اصابت موشک به بیمارستان، که در آستانه نشست ناتو در واشنگتن رخ داده، به نظر می‌رسد که از سوی حامیان غربی کی‌یف به عنوان “هدیه‌ای عالی” برای توجیه تشدید کمک‌های نظامی و ادامه جنگ تا آخرین فرد اوکراینی تلقی شده است».

وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد که ادعای حمله عمدی به اهداف غیرنظامی در شهر کی‌یف واقعیت ندارند، و خسارات وارده شده ناشی از سقوط یک موشک شلیک شده از سامانه پدافند هوایی اوکراین بوده‌ است. این وزارتخانه تأکید کرد که تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از کی‌یف به طور قطعی تأیید می‌کنند که تخریب‌ ناشی از سقوط  موشک سامانه پدافند هوایی اوکراینی است که در حومه شهر مستقر شده است.

وزارت دفاع روسیه یادآور شد که چنین “هیستری‌هایی از سوی کی‌یف” نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتند و به ویژه در آستانه نشست‌های ناتو رایج است و هدف تحریک مقامات غربی و دریافت کمک مالی و نظامی بیشتر از سوی آنهاست.

روز دوشنبه انفجارهایی در کی‌یف رخ داد. همچنین از وقوع انفجارهایی در حومه پایتحت اوکراین خبر داده شد. وزارت دفاع روسیه پیش از این اعلام کرده بود که نیروهای مسلح این حملات گروهی را به اهداف صنایع نظامی اوکراین و پایگاه‌های هوایی ارتش این کشور انجام دادند. این حمله با استفاده از سلاح‌های بسیار دقیق دوربرد انجام شده و اهداف تعیین شده مورد اصابت قرار گرفتند./تسنیم

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.