طراحی و تولید توربین بادی مقیاس متوسط بومی

معاون وزیر دفاع و مدیرعامل سازمان توان گفت: نخستین نسل توربین بادی مقیاس متوسط بومی را طراحی و تولید کرده‌ایم و از آن در راستای توسعه زیرساخت‌های انرژی‌های تجدید‌پذیر و حفظ محیط زیست استفاده شده است.

به گزارش شهروند آنلاین، افشین نادری‌شریف، مدیرعامل سازمان توسعه منابع انرژی(توان) وزارت دفاع در «اولین همایش بین‌المللی و دومین همایش ملی باتری لیتیومی» که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، ضمن تسلیت ایام ماه محرم و تشکر از دانشگاه علم و صنعت به جهت همکاری در برگزاری این همایش گفت: سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع بزرگترین تولید‌کننده باتری‌های خودرویی، صنعتی و تنها تولید‌کننده باتری‌های لیتیومی در کشور است.

به گفته او، طیف گسترده محصولات آن 4500 باتری در ابعاد، اندازه و کاربری‌های مختلف تجاری، نظامی، صنعتی، نیروگاهی، دریایی، فضایی و … را دربرمی‌گیرد.

مدیر عامل سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع با اشاره به فعالیت این سازمان در حوزه انرژی‌های تجدید‌پذیر گفت: سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع(توان) اولین مجموعه‌ای در کشور است که نخستین نسل توربین بادی مقیاس متوسط بومی را طراحی و تولید کرده است و از آن در راستای توسعه زیرساخت‌های انرژی‌های تجدید‌پذیر و حفظ محیط زیست استفاده کرده است.

افشین نادری شریف با بیان اینکه استفاده و تکیه بر سوخت‌های فسیلی باعث عقب‌ماندگی کشور در حوزه تولید انرژی و فناوری‌های وابسته شده است، افزود: باتری‌های لیتیومی یک فناوری و محصول راهبردی در دنیا است که باید به سمت این فناوری حرکت کنیم زیرا که توسعه حوزه انرژی به این فناوری وابسته است.

رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع با بیان اینکه تهیه و تدوین نقشه‌ راه برای توسعه فناوری‌های مرتبط با ذخیره‌ساز‌ها با چگالی انرژی بالا مانند باتری‌های لیتیومی بسیار حیاتی است، تصریح کرد: در این مسیر باید برنامه‌ریزی کامل در راستای تامین زنجیره‌ ارزش این حوزه از معدن تا بازیافت انجام شود و این مهم نیازمند حمایت دستگاه‌های مسئول و جلوگیری از خروج باتری‌های فرسوده لیتیومی از کشور است.

معاون وزیر دفاع با بیان اینکه کار بر روی معادن و شورآبه‌های موجود جهت توسعه فناوری استخراج و فرآوری مواد پایه باتری‌های لیتیومی و اقتصادی کردن صنعت استحصال بسیار ضروری است، اظهار کرد: ایجاد مرکز تحقیق و توسعه و نوآوری در کل زنجیره ارزش صنعت و همچنین تولید مواد پایه، سل و پک باتری‌های لیتیومی و توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی می‌تواند در پیشرفت هرچه سریع‌تر این حوزه کمک کند./فارس

پایان پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.