حزب‌الله کار را تمام می‌کند؟

مدیر مرکز تحقیقات «آلما» رژیم صهیونیستی:در هفته‌های اول جنگ زندگی زیر موشک‌باران محال است/ نیروهای «رضوان» منتظر فرمان هستند

مدیر مرکز تحقیقاتی «آلما» رژیم صهیونیستی از روزگار سختی خبر داد که این رژیم در صورت جنگ گسترده با حزب‌الله لبنان با آن روبه‌رو خواهند بود.

به گزارش شهروند آنلاین به نقل از روزنامه رای الیوم، «تال پری» مدیر مرکز تحقیقات «آلما» رژیم صهیونیستی که متخصص در امور جبهه نبرد در شمال فلسطین اشغالی با لبنان است، گفت: جبهه شمالی اسرائیل (سرزمین‌های اشغالی) شاهد آتش سنگین و بی‌سابقه در صورت وقوع جنگ گسترده خواهد بود.

او افزود: قدرت آتشباری اصلی حزب‌الله موشک‌های آن است و این قدرت آتش همه اراضی اسرائیل (سرزمین‌های اشغالی) را با دقت بالا هدف قرار می‌دهد. منطقه‌ای که به طور عمده در معرض آتش بسیار شدید قرار خواهد گرفت، منطقه شمالی تا شهر حیفا است.

این تحلیلگر صهیونیست افزود: بخش اعظم این قدرت آتش در این منطقه با موشک‌های کوتاه‌برد و انواع مختلف آن خواهد بود و از این رو، در هفته‌های اول جنگ، زندگی عادی در مناطق مورد هدف محال است.

مدیر مرکز تحقیقات «آلما» رژیم صهیونیستی تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که خط جنوبی شامل شهرک‌های «الخضیره»، «نتانیا» و «غوش دان» نیز زیر آتش قرار گیرد زیرا منطقه «غوش دان» اهمیت بسزایی برای حزب‌الله دارد و تمرکزش روی این منطقه خواهد بود. این منطقه با موشک‌های دقیقی که برخی از آنها بالستیک هستند از جمله موشک‌های فتح ۱۱۰ که برد ۳۰۰ کیلومتری دارند، هدف قرار خواهد گرفت. برخی از موشکهای فتح ۱۱۰ بسیار دقیق هستند و هر موشک ۵۰۰ کیلوگرم ماده منفجره دارد. موشک «برکان» نیز می‌تواند منطقه غوش دان را به آتش بکشد.

او سپس به قدرت رزمندگان حزب‌الله در نبرد زمینی نیز اذعان کرد و گفت: حزب‌الله دست به حمله زمینی در منطقه الجلیل (در شمال سرزمین‌های اشغالی) خواهد زد و به طور حتم، با دهها و صدها نیرو به این منطقه نفوذ خواهد کرد؛ به ویژه که نیروهای نخبه «رضوان» حزب‌الله توان آن را دارند و فقط منتظر فرمان هستند.

اظهار نظر این تحلیلگر صهیونیست در حالی است که رسانه‌های رژیم صهیونیستی اذعان کرده‌اند که حزب‌الله از ابتدای جنگ به یک دستاورد راهبردی مهم رسیده و شهرک‌های شمالی فلسطین اشغالی را در خطوط مرزی به یک کمربند امنیتی نظامی تبدیل کرده است. این دستاورد حزب‌الله به خودی خود به وجهه رژیم اسرائیل که ادعای قدرتمند بودن دارد، ضربه بزرگی وارد کرده است. رژیم اسرائیل در یک باتلاق راهبردی گرفتار شده و تصمیم برای حمله گسترده به لبنان، بستگی به ملاحظات بسیار پیچیده و سنگین دارد؛ در صورتی که این ملاحظات از طرف حزب‌الله بسیار ساده‌تر است.

چند روز قبل نیز مرکز مطالعاتی «آلما» رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود: برآوردهای اسرائیل حاکی از آن است که در هرگونه جنگ بزرگ، حزب‌الله بخش عمده‌ای از قدرت آتش خود را در روزهای اول جنگ بر منطقه حیفا متمرکز خواهد کرد و هیچ طرفی در جهان وجود ندارد که بتواند با حجم موشک‌ها و راکت‌هایی که حزب‌الله به اسرائیل (سرزمین‌های اشغالی) شلیک خواهد کرد، مقابله کند. حزب‌الله توانایی ساخت سلاح در داخل لبنان را دارد و روند انتقال سلاح برای این حزب نیز در تمام زمان جنگ ادامه خواهد داشت. در چنین شرایطی حزب‌الله می‌تواند برای مدت بسیار طولانی به پرتاب موشک ادامه دهد. میزان تسلیحاتی که حزب‌الله در اختیار دارد به آن اجازه می‌دهد تا حداقل در ۱۰ روز اول جنگ روزانه ۳۰۰۰ عملیات موشکی علیه اسرائیل (سرزمین‌های اشغالی) انجام دهد. با فرض اینکه چنین جنگی تقریباً دو ماه طول بکشد، حزب‌الله می‌تواند یک ضربه بزرگ به اقتصاد اسرائیل با شلیک روزانه حداقل هزار موشک و راکت در روز وارد کند. البته این حجم پرتاب موشک از سوی حزب‌الله شامل حملاتی که این حزب علیه نظامیان ارتش اسرائیل در خاک لبنان انجام خواهد داد، نمی‌شود./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.