پیمان توسعه سبز

سلاجقه: توافقات ارزشمندی با کشورهای همسایه برای معضل گردوغبار انجام شد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به همکاری‌های فناورانه و نوآورانه طبق پیمان شانگهای گفت: توافقات ارزشمندی با ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه برای رفع معضل گردوغبار انجام شده است.

به گزارش شهروند آنلاین،علی سلاجقه روز چهارشنبه (۲۰ تیرماه) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره اقداماتی که در حوزه محیط زیست بر اساس پیمان شانگهای صورت گرفته است، گفت: در حوزه محیط زیست برای توسعه سبز طبق پیمان شانگهای اتفاق‌های بسیار خوبی در دولت سیزدهم رخ داد و دستاوردهای بسیار عالی برای آن می‌توان تعریف کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره همکاری‌های فناورانه و نوآورانه طبق پیمان شانگهای افزود: شرایط کشورهای عضو شانگهای با یکدیگر متفاوت است ولی در پدیده‌های نوظهور مقرر شد کشورهای عضو با یکدیگر همکاری داشته باشند که یکی از این مسائل، موضوع رفع مشکل گرد و غبار است.

او با اشاره به دیپلماسی محیط زیست که در دستور کار دولت شهید رییسی بود، یادآور شد: این دیپلماسی به نتایج ارزنده‌ای خواهد رسید و تبادل کارشناسی با کشورهای همسایه از جمله عراق و سوریه انجام شده است و پیگیری‌های لازم برای اجرایی شده مصوبات صورت گرفته در دستور کار است.

سلاجقه با اشاره به توافقات انجام شده با ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه برای رفع معضل گرد و غبار تصریح کرد: مقرر شد نقشه جمهوری اسلامی ایران به عنوان نقشه عمل که برای شمال و شمال شرقی کشور درنظر گرفته شده است، با استفاده از داده‌های کشور ترکمنستان این نقشه به‌روز شود تا به صورت میدانی اقدامات لازم را در ترکمنستان انجام دهیم.

عراق و سوریه همکاری لازم را با ایران در حوزه محیط زیست دارند

وزیر دولت سیزدهم درباره اقداماتی که قرار است در عراق و سوریه در حوزه رفع معضل گرد و غبار انجام شود، گفـت: مقرر شد  ۴ استان در جمهوری اسلامی و ۴ استان در کشور عراق در خصوص گردو غبار وارد حوزه میدانی شوند تا همراه با روش‌های بیولوژیک، مهندسی و سایر روش‌ها و ظرفیت دو کشور این اقدامات عملی شوند.

سلاجقه ادامه داد: در این حوزه تبادل خوبی توسط کارشناسان دو کشور صورت گرفت ولی تغییرات در دولت سبب شد تا انجام کار با تاخیر مواجه شود و امیدواریم این روند در دولت آینده ادامه یابد.

او در خصوص همکاری کشور سوریه با ایران در رفع معضل گرد وغبار در این حوزه گفت: سوریه همکاری لازم را با ایران داشته و داده‌های بسیار خوبی در این حوزه اعلام کرده است و مقرر شد که  داده‌ها در حوزه محیط زیستی بین دو کشور رد و بدل شود. اما  فقط منطقه دیرالزور از نظر امنیتی مشکلاتی دارد و فضا تقریبا در این منطقه جنگی است که سبب افزایش گرد وغبار شده و متاسفانه دسترسی لازم به این منطقه وجود ندارد./ایرنا

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.