توصیه‌هایی برای کاهش مفقودین در کوهستان

این روزها که هوا گرم است، تابستان و شهروندان برای تفریح و خوش‌گذرانی به دل کوه و جنگل می‏‎‌زنند، آمار ارائه خدمات کوهستانی افزایش پیدا کرده است. حالا بسیاری از عملیات امدادی جمعیت هلال ‌احمر، مربوط به حوادث کوهستان است.

به گزارش شهروند آنلاین از پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال ‌احمر؛ کوهنوردی و طبیعت‌گردی از مهم‌ترین تفریحاتی است که برخی از شهروندان به ویژه در فصل تابستان به آن می‌پردازند، با این حال عدم رعایت اصول و مقررات اولیه باعث می‌شود این افراد راه را گم کرده و مشکلاتی هم برای خود و هم برای امدادگران ایجاد کنند.

این روزها موضوع مفقود شدن شهروندانی که کوهنوردی و طبیعت‌گردی می‌کنند، تبدیل به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های امدادگران جمعیت هلال احمر شده است به طوری که تنها در روز جمعه این هفته، امدادگران هلال احمر در شهر اردبیل 3 عملیات جداگانه برای یافتن شهروندانی که در ارتفاعات سبلان مفقود شده بودند، انجام داده‌اند؛ این آمار یکی از شهرها و البته که یکی از نقاط کوهستانی کشور است.

توصیه‏‌هایی برای کوهنوردی

1.اگر قصد کوهنوردی و یا طبیعت‌گردی دارید، از برنامه‌های انفرادی پرهیز کنید؛ بهتر است که کوهنوردی و طبیعت‌گردی، به صورت گروهی، انجام دهید.

2.بهتر است که کوهنوردان در برنامه‌های کوهنوردی خود، از یک یا دو نفر راهنمای آشنا به منطقه استفاده کنند و از پیمایش‌های تخمینی و ناآگاهانه خودداری کنند.

3.در برنامه‌های طبیعت‌گردی و کوهنوردی به هیچ عنوان نباید از گروه جدا شوید و از مسیرهای میان‌بر و غیرایمن تردد کنید.

4.حتما مسیر مورد نظر را به اعضای خانواده و دوستان اطلاع دهید تا در صورت بروز حوادث احتمالی نسبت به کمک‌رسانی و اعزام تیم‌های امداد و نجات اقدام کنند.

5.با توجه به احتمال وقوع حوادث و تغییرات آب و هوایی حتما غذا و لباس اضافه به همراه داشته باشید.

6.لزوم آشنایی به سیستم‌های موقعیت‌یاب GPS و یا نحوه ارسال لوکیشن توسط گوشی‌های تلفن همراه مهارتی است که  می‌تواند به تیم‌های امدادی در عملیات جست‌وجو کمک کند.

7.قبل از برنامه‌ریزی و شروع کوهنوردی حتما از وضعیت آب و هوایی منطقه اطلاعات کافی کسب کنید./

انتهای پیام

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.