دکتر همتی: همیشه در کنار وزارت بهداشت بوده ایم

توافقنامه همکاری اجرای طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید19 بین وزارت بهداشت و هلال احمر امضا شد

توافقنامه همکاری اجرای طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کووید19 به شیوه محله و خانواده محور مبتنی بر برنامه “هر خانه یک پایگاه سلامت” به امضای دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت و دکتر کریم همتی رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران رسید.

هدف کلی این طرح، مدیریت و کنترل اپیدمی کووید19 از طریق مشارکت مردمی و هماهنگی بین بخشی است که با چندین هدف اختصاصی از 20 آبان ماه تا پایان اسفند ماه اجرا می شود. قطع زنجیره انتقال ویروس با افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی حداقل به میزان 80 درصد در یک ماه و 90 درصد در سه ماه، کاهش بستری حداقل به میزان 30 درصد در یک ماه و 50 ماه در سه ماه، کاهش مرگ حداقل به میزان 10 درصد در یک ماه و 40 درصد در سه ماه و پوشش حمایتی از گروه های در معرض خطر به میزان 50 درصد در یک ماه و 90 درصد در سه ماه، بخشی از اهداف این طرح است.
به منظور سازماندهی محله محور این حرکت کشوری در سطح محلات، تیم های اجرایی در سه حوزه تیم های مراقبت با مسئولیت پایگاه ها/ خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت، تیم های حمایتی با مسئولیت بسیج سپاه پاسداران و تیم های نظارتی با مسئولیت هلال احمر تشکیل می شود که جمعیت هلال احمر در تمامی این تیم ها به فراخور نیاز حضور فعال خواهد شد.
تیم های نظارتی با مسئولیت هلال احمر برای بازدید و نظارت بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و واحدهای صنفی به همراه چک لیست های مشخص و با نظارت کارشناسان بهداشت محیط و با مشارکت بسیج، اتحادیه اصناف، تعزیرات، داوطلبان مردمی و … تشکیل خواهد شد.
در این طرح نیروهای داوطلب جمعیت هلال احمر در سطح محلات با کارشناسان بهداشت محیط و حرفه ای کمال همکاری را مبذول و با حضور در رده های کوتاه مدت آموزشی/ آشنایی با چک لیست ها و بازدید عملی از واحدهای صنفی بتوانند بخشی از نیازهای نظارتی بهداشت محیط و اماکن عمومی را برطرف سازند. نیروهای هلال احمر با کاور سازمان جوانان و کارت شناسایی معتبر به گروه بهداشت محیط محلات محلق خواهند شد.
همچنین ارزیابی و نظارت بر اماکن تهیه و توزیع واحدهای صنفی(QR code)، ادارات و مراکز ارائه خدمات مردمی، نظارت بر پروتکل های بهداشتی، ادارات، بانک ها، مدارس، محل های تجمعی/ بازارها، میادین میوه و تره بار با بهره گیری از چک لیست های مرتبط با هر صنف که توسط کارشناسان بهداشت محیط مراکز جامع خدمات سلامت در اختیار نیروهای هلال احمر قرار خواهد گرفت، انجام می شود.
نیروهای هلال احمر همچنین در این طرح، علاوه بر همکاری در آموزش عمومی کسبه/ اصناف و …، ضدعفونی اماکن/ معابر و محل های تجمعی با تیم های بهداشت محیط، با تیم های مراقبتی و حمایتی در صورت نیاز محلات و با توجه به اعلام نیاز مسئولین تیم های مراقبتی و حمایتی همکاری خواهند کرد.
گفتنی است در این توافقنامه وزارت بهداشت نیز تعهداتی دارد که از آن جمله می توان به برقراری دوره های آموزشی برای نیروهای داوطلب هلال احمر از طریق پایگاه های سلامت محلات و مراکز جامع خدمات سلامت، تقسیم کار و تعیین محدوده نظارتی بر اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع غذا و اماکنی که نیازمند ضد عفونی هستند، نظارت بر عملکرد نیروهای داوطب هلال احمر و تامین بخشی از اعتبارات جهت هزینه های پشتیبانی، اشاره کرد.

 

دکتر نمکی: جمعیت هلال احمر اقدامات بسیار خوبی در زمینه کرونا انجام داده است

دکتر سعید نمکی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان جمعیت هلال‌احمر و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای مقابله با کرونا، ضمن تشکر از برادر ارجمند و همکار قدیمی، دکتر کریم همتی، گفت: جمعیت هلال احمر اقدامات بسیار خوبی در زمینه کرونا انجام داده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری برای مدیریت بیماری کرونا تکالیف جدیدی معین فرموده اند که ایجاد قرارگاه کرونا که مسئولیت پیگیری تکالیف را برعهده بگیرند، یکی از آنها بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه طرح تشدید غربالگری و پیگیری موارد مثبت ابتلا به کرونا از جمله مهم ترین مواردی است که می تواند در کنترل و کاهش ابتلا، موثر باشد، افزود: در این طرح نیازمند کمک جمعیت هلال احمر هستیم، آموزش و اقناع همگانی نیز از موارد بسیار مهمی است که اجرای کامل آن نیازمند همراهی و همگامی جمعیت هلال احمر است.

وی اضافه کرد: قرنطینه در دوره جدید دو گونه است؛ افراد مثبت ابتلا به کرونا و افرادی که بیماری زمینه ای دارند و گروه پرخطر، محسوب می شوند.

به گفته دکتر نمکی، دو دستگاه بسیار مهم سازمان بسیج مستضعفین و جمعیت هلال احمر به‌دلیل حضور جوانان داوطلب و کادر ورزیده می توانند به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیشگیری و کنترل کرونا یاری برسانند.ما می توانیم با خانواده محور کردن و محله ای کردن طرح غربالگری مبتلایان به کرونا و توصیه به رعایت پروتکل های بهداشتی، بیماری را کنترل کنیم.

 

دکتر همتی: همیشه در کنار وزارت بهداشت بوده ایم

رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی هم در این مراسم گفت: از روزهای آغاز بیماری کووید19 همکاران ما در قالب کنترل خروجی شهرها در روزهایی که مردم قصد سفر داشتند، همکاری مناسبی با حوزه سلامت داشتند و بیش از 21 میلیون نفر از مردم در آن طرح و 7 و نیم میلیون خودرو، مورد غربالگری قرار گرفتند.

دکتر کریم همتی در مراسم امضای توافقنامه همکاری جمعیت هلال احمر با وزارت بهداشت که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: هر کجا که به دعوت همکاران مان در وزارت بهداشت نیاز به حضور جوانان داوطلب هلال احمر وجود داشته، این کار انجام شده و در کنار وزارت بهداشت بوده ایم.
وی افزود: در چند روز گذشته طرح آمران سلامت با حضور بیش از 13 هزار نفر از جوانان هلال احمر در بیش از 4 هزار و 300 پایگاه در کشور اجرا شده و وظیفه آمران سلامت، تذکر و یادآوری موارد رعایت پروتکل ها و دستورالعمل ها به مردم است که خوشبختانه این طرح با استقبال خوبی روبرو شد.
رییس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: امروز آمده ایم اعلام آمادگی کنیم که سازمان جوانان در کنار وزارت بهداشت می تواند باری از دوش هموطنان مان بردارد. جمعیتی بیش از یک میلیون نفر عضو سازمان جوانان هستند و تقریبا در سراسر کشور حضور دارند و می توانند گام های مثبتی بردارند.
دکتر همتی یادآور شد: ایمان داریم که نه بضاعت ما نه بضاعت سایر کشورها برای مقابله با کرونا، کافی نیست و تمرکز ما باید بر آموزش و پیشگیری باشد و بدون شک همدلی بین وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر خواهد توانست بار بیماری و موارد مرگ و میر بیماران را در کشور کاهش دهد و موجب آرامش خاطر نیروهای بهداشتی و درمانی در بیمارستانها شود.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.