پرچمداری حبوبات در بیشترین افزایش قیمت

کاهش قیمت سیب‌زمینی، کاغذ روزنامه، لاستیک اتوبوس و گوساله زنده 

در شهریور ماه امسال در بین ۸۶ قلم کالای اساسی، قیمت ۷۱ کالا بین ۰.۳ تا حدود ۲۰۲.۶ درصد نسبت به خرداد سال گذشته افزایش داشته و بیشترین افزایش قیمت هم مربوط به گروه آهن‌آلات و حبوبات بوده است

شهروندآنلاین: قیمت ۱۰ کالا شامل چهار نوع تیرآهن با ۱۶۵.۷ تا ۲۰۲.۶ درصد، دو نوع میلگرد با ۱۳۲ و ۱۳۴ درصد، ورق سیاه با ۱۳۵.۵ درصد و همچنین لپه، عدس و برنج هندی به ترتیب با ۱۲۲.۷، ۱۵۲.۳ و ۱۸۸.۳ درصد افزایش قیمت در شهریور امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل بیش از صددرصد افزایش داشته و بین دو تا سه برابر شده است.

بنابراین قیمت هر کیلو لپه، عدس و برنج هندی در شهریور به ترتیب به حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان، ۲۱ هزار تومان و ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است.

در این میان هفت کالا هم بین ۵۰ تا ۱۰۰درصد افزایش قیمت داشتند، یعنی در این مدت قیمت برنج پاکستانی با ۹۰.۳ درصد، شکر کیلویی و بسته‌بندی با ۵۷.۶ و ۵۱.۴ درصد، تخم‌مرغ با ۶۱.۸درصد، کنجاله سویای وارداتی با ۹۷.۹ درصد، لوبیا قرمز با ۹۱.۹ درصد و لوبیا چیتی با ۶۰.۲ درصد افزایش قیمت، بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. قیمت هر کیلو از این هفت قلم کالا در شهریور امسال به ترتیب به ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان، ۸۲۰۰، ۸۰۰۰، ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان، ۵۸۰۰، ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان و ۲۴ هزار و ۴۰۰تومان رسیده است.

از بین مهم‌ترین کالاهایی که در مدت یادشده کمتر از ۵۰درصد افزایش قیمت داشتند هم می‌توان به نخود درجه یک با ۳۹.۱درصد، موز درجه یک با ۳۲.۲درصد، نخود درجه یک با ۲۸.۳درصد، ذرت خارجی با ۴۰.۹درصد، قند حبه با ۴۸.۷درصد، ماکارونی با حدود ۴۰درصد و پنیر ۵۲۰گرمی با ۴۰.۸درصد افزایش قیمت اشاره کرد.

قیمت کدام کالاها کاهش یافت؟

در این میان قیمت ۱۵ کالا نیز در مدت یادشده بین ۰.۴ تا ۲۴.۲ درصد کاهش داشته است. کمترین کاهش قیمت مربوط به جوجه یک‌روزه گوشتی بوده که در شهریور ماه هر قطعه از آن به قیمت ۱۸۰۰ تومان عرضه شده و بیشترین کاهش قیمت نیز مربوط به کاغذ چاپ ۷۰ گرمی اندونزی بوده که قیمت هر بند از آن از ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان در شهریور سال گذشته به ۳۹ هزار و ۱۰۰ تومان در شهریور امسال رسیده است.

قیمت سیب‌زمینی درجه یک، کاغذ روزنامه وارداتی، لاستیک اتوبوس و گوساله زنده نیز در یک سال مورد بررسی به ترتیب ۱۹.۹، ۱۶.۸، ۱۵.۸ و ۱۱ درصد کاهش یافته است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.