برجام، نه یک کلمه اضافه و نه یک کلمه کمتر

خطیب‌زاده: «هیچ تغییری در مرزهای ایران رخ نداده است»

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «سیاست فشار و تحریم حداکثری یک سیاست شکست‌خورده است. اگر طرف‌های برجامی اتحادیه اروپا به تعهدات‌شان برگردند و ایالات متحده به مسیر درست برگردد، ایران متناسب با آن جواب درست خواهد داد.»

شهروند آنلاین: سعید خطیب‌زاده پیش از ظهر امروز، دوشنبه، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به تحولات سیاست خارجی طی یک هفته گذشته اظهارکرد: «هفته گذشته سفر وزیر امورخارجه به دعوت همتای پاکستانی در رأس هیأت سیاسی، اقتصادی به پاکستان انجام شد. ایشان بیستم آبان وارد اسلام‌آباد شدند و ملاقات‌هایی در سفر دو روزه به این کشور داشتند.»

او با اشاره به رایزنی‌های وزیر امورخارجه در اسلام‌آباد گفت: «در این سفر گفت‌وگو‌هایی درباره مسائل دفاعی و مرزی با مقامات ارتش این کشور انجام شد. همچنین درباره فنس‌کشی، قاچاق مواد مخدر و گروه‌های تروریستی و افغانستان بحث و تبادل نظر شد.»

خطیب‌زاده اضافه کرد: وزیر امورخارجه در دیدار با همتای پاکستانی‌اش درباره گسترش روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای، روند صلح افغانستان، جلوگیری از توهین به مقدسات و طرح‌های مخرب رژیم صهیونسیتی تبادل نظر کرد. توافق‌نامه‌های تجاری بین دو کشور از دیگر محور‌های گفت‌وگو‌های وزیر امورخارجه در اسلام‌آباد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «در هفته‌ای که گذشت موضوع کنفرانس بین‌المللی درباره آوارگان سوریه برگزار شد که نماینده وزارت امور خارجه در این راستا ملاقاتی با بشار اسد ری جمهور سوریه داشت.»

تحولات در مرز شمال غرب کشور

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره تحولات در مرز شمال غرب کشور اظهار کرد: «جمهوری اسلامی ایران از هر گونه حل و فصل بحران استقبال کرده و در سه دهه گذشته تلاش کرد این موضوع مسالمت‌آمیز حل شود و امروز هم از روند صلح استقبال می‌کند.»

او یادآور شد: «فکر می‌کنیم مسیر کاملا شناخته‌شده و روشن است و طرح جمهوری اسلامی ایران هم با فضایی که جلو می‌رود همپوشانی‌های جدی دارد.»

خطیب‌زاده تصریح کرد: «مرز‌های جمهوری اسلامی در این منطقه هیچ تغییری نکرده و در آینده هم این اتفاق نمی‌افتد. طبیعی است برداشت و فهم ما از این مطلب منتشرشده یک جاده ترانزیتی ساده است که نحوه امنیت و کم و کیف آن باید مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد و جمهوری اسلامی با دقت موضوع را پیگیری می‌کند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: «این یک موضوع کاملا دقیق است و نه مرزی عوض شده و نه جمهوری اسلامی تغییری خارج از مطالب اعلام‌شده را می‌پذیرد. کریدوری که گفته می‌شود جاده ترانزیتی ساده است و در همین حد می‌فهمیم و آن را پیگیری هم کردیم.»

او همچنین در خصوص حضور نیرو‌های تکفیری در منطقه هم گفت: «نیرو‌های تکفیری همین الان باید منطقه را ترک کرده باشند و آنچه به ما گفتند نیرو‌های تکفیری دیگر در منطقه نیستند و حل و فصل صلح‌آمیز برای کل منطقه مفید خواهد بود و جمهوری اسلامی بخش مهمی از تلاش‌های خود را معطوف به این موضوع خواهد کرد.»

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: «جمهوری اسلامی در شاهراه بسیاری از مسیر‌های ترانزیتی قرار دارد و از جایگاه ژئوپولوتیک خود آگاه است و سعی کرده دوستان خود را از این جایگاه ژئوپلتیک بهره‌مند سازد.»

 آیا پاکستان حامل پیامی از طرف عربستان برای ایران بود؟

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا پاکستان حامل پیامی از طرف عربستان برای ایران بود یا نه، گفت: «جمهوری اسلامی بار‌ها موضع خود را اعلان کرده و نیازی به پیام‌آوردن یا بردن نیست. عربستان پاسخ معمول را نداد و به طور ویژه موضوعی با این محور در نشست پاکستان مطرح نشد.»

او با بیان اینکه در مورد حوزه امنیتی با دقت و هوشیاری تمام موارد را رصد می‌کنیم، گفت: «درباره ایالات متحده در منطقه آنچه روشن است حضور این کشور جز جنگ و خونریزی چیزی برای منطقه نداشته است و این کشور در حالی از افغانستان خارج می‌شود که نه دستاوردی داشته و نه توانسته حتی به برخی اهداف اعلام شده خود برسد.»

خطیب‌زاده تصریح کرد: «سرنوشت محتوم خون و خونریزی این اخراج است که صورت خواهد گرفت. طبیعی است گروه‌هایی منافع خود را در جنگ‌طلبی می‌بینند، مزدور می‌فرستند پول می‌گیرند و سلاح می‌گیرند و منافع آنان در این است. اخراج آمریکا از منطقه به وقوع خواهد پیوست.»

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا ایران هم نباید نیرو‌های حافظ صلح در منطقه داشته باشد، گفت: «جمهوری اسلامی نقش استراتژیک و راهبردی خود را در همه معادلات منطقه داشته و خواهد داشت.»

او با بیان اینکه ‌آتش‌بس نباید پاسخ نهایی این بحران باشد، خاطرنشان کرد: «تنها راه‌حل دائمی این بحران توجه به حق انصاف، حق حاکمیت کشور‌هاست و اگر مواردی از این جنس باشد از آن استقبال می‌کنیم؛ بنابراین چیزی خارج از روال طبیعی نمی‌تواند شکل بگیرد.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تأکید کرد: «همان‌طور که هیچ کنشگر مخربی در منطقه ما نمی‌تواند جای پایش باز شود و آن کسی که باید این پیام را بگیرد می‌گیرد، ما در این مسیر هستیم.»

رژیم آل سعود باید بداند نمی‌توان با کشتن مردم یمن به صلح رسید

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره موضع‌گیری اخیر پادشاه عربستان درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: «این جملات توسط حکام سعودی غیرطبیعی نیست، اما پیام ایران کاملا روشن بوده است. رژیم آل سعود باید بداند نمی‌توان با کشتن مردم یمن به صلح رسید و با ترویج وهابیت به منطقه حکومت کرد و تا مادامی که این از این جریان و مسیر غلط برنگردند چشم‌اندازی برای بهبود وضعیت منزوی عربستان حتی در همین منطقه خلیج فارس وجود ندارد.»

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه یادآورشد: «دردناک است که جهان عرب در شرایطی قرار گرفته که کسانی که قرار بود کمک‌کار ملت‌های عربی باشند، خائنان آن شدند.»

او با بیان اینکه «دست دوستی جمهوری اسلامی بر اساس باوری که داریم، همچنان برای همه کشور‌های اسلامی دراز است» گفت: «ما همه نقشه و توطئه‌های آل سعود را می‌دانیم. ما انتخاب نکردیم همسایه آل سعود باشیم، اما هستیم و در این شرایط همه دست به دست هم دهیم و حکام آل سعود باید از این اتهام‌زنی فاصله بگیرند.»

سفارتخانه‌های خارج از کشور موظفند به همه ایرانی‌ها دسترسی کنسولی بدهند

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره اتباع ایرانی که دچار مشکل شده و در حصر حضور داشتند، گفت: «متأسفیم برخی هموطنان در دام قاچاقچیان انسان می‌افتند و برای ما بسیار دردناک است که شاهد این نوع سوداگری‌ها هستیم.»

او افزود:‌ «همه نمایندگی‌ها و سفارتخانه‌های خارج از کشور موظفند به همه ایرانی‌ها دسترسی کنسولی بدهند در این مورد هم دفتر حافظ منافع ما در قاهره دسترسی‌های لازم را داشت و این افراد به دفترحافظ منافع آمدند و در تهران هم تلاش شد با خانواده هایشان تماس گرفته شود.»

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه گفت: «اصل بر بازگشت داوطلبانه افراد است و به آنان کمک می‌کنیم و دولت مصر هم تا امروز کمک‌های خوبی داشته است و گزارش را ارایه خواهیم کرد.»

مسیر همکاری جمهوری اسلامی با شانگهای

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به سوالی درباره نشست هفته گذشته شانگهای و حضور ایران در آن گفت: «مسیر همکاری جمهوری اسلامی با شانگهای روشن است. برخی تلاش می‌کنند موانع را حل‌نشده باقی بگذارند، اما ما در چارچوب منافع ملی کارمان را انجام می‌دهیم و هر جا منافع ما ایجاب کند، عضو دائم شویم، می‌شویم.»

افغانستان اعلام کرد یک ماه قبل المصری کشته شده است

این دیپلمات عالیرتبه در پاسخ به سوالی درباره ادعای نیویورک‌تایمز درباره کشته‌شدن نفر دوم القاعده در ایران گفت: «القاعده دست‌پرورده کدام کشور است. کسانی که اندکی آشنایی با ایدئولوژی تکفیری دارند می‌دانند این ایده بیشترین خصومت را با شیعیان داشته و دارند ما یک جبهه در مقابل این ایدئولوژی تکفیری بودیم؛ بنابراین این سناریو‌ها و اتهامات چیزی نیست که به جمهوری اسلامی بچسبد و همه می‌دانند چه کسانی به آنان پول دادند و ایالات متحده پرورش‌دهنده نیرو‌های داعش است.»

او یادآورشد: «نیویورک‌تایمز که مطالب ساختگی را به دیگر رسانه‌ها می‌دهد بگوید کجا او را کشتند. افغانستان اعلام کرد یک ماه قبل المصری کشته شده است و بهتر است کسانی که سناریو‌های هالیوودی می‌نویسند اول بگویند کجا بوده و بعد بگویند در خیابان‌های تهران کشته شده است.»

مرز‌های ما نه دست خواهد خورد نه اجازه این کار را می‌دهیم

خطیب‌زاده در پاسخ به سوال دیگری درباره مرز‌های کشور تأکید کرد: «مرز‌های ما نه دست خواهد خورد نه اجازه این کار را می‌دهیم. درباره کریدور هم بنا دارند یک جاده ترانزیتی ساده باشد و اینکه کجا این جاده جانمایی خواهد شد چیزی نیست بدون حضور ایران در این باره حرف زد و نمایندگان ما به جدیت این موضوع را پیگیری خواهند کرد.»

او ادامه داد: «وزارت خارجه هماهنگ‌کننده نهاد‌های حاکمیتی و نهایتا مجری نهاد‌های حاکمیتی است و وظیفه وزارت امورخارجه اجرای این تصمیمات است. اینها موضوعی نیست که خارج از حاکمیت درباره آن تصمیم گرفته شود. برای این گفتم تا دغدغه شما و بقیه به طور کامل برطرف شود و در فضای مجازی داستان‌های خیالی در این‌باره نوشته نشود.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره احداث سد در افغانستان و پیامد‌های آن یادآورشد: «همین امروز معاون وزیرخارجه افغانستان در ایران حضور دارد و موضوعات به طور جدی بحث و تبادل نظر می‌شود. موضوع آب موضوع ساده‌ای نیست و در چارچوب قرارداد‌ها موضوع را پیگیری می‌کنیم. اینکه وزارت امور خارجه کاری نکرده باید بگویم سفارتخانه‌های ما شبانه‌روز مشغول کار هستند.»

بازگشت احتمالی آمریکا به برجام

این دیپلمات عالیرتبه همچنین در پاسخ به سوالی درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت: «هنوز دولت مستقری در ایالات متحده روی کار نیامده و براساس حدس و گمان نمی‌توانیم اعلام نظر کنیم. ما یک دولت مستقر هستیم و بعد از روی کارآمدن دولت مستقر می‌توانیم اعلام نظر کنیم.»

خطیب‌زاده افزود: «سیاست فشار و تحریم حداکثری و به تعبیر وزیر بی‌شرم آمریکا گرسنه نگهداشتن ملت ایران که خوشبختانه به لطف خدا این اتفاق نیفتاده است، یک سیاست شکست خورده است. اگر طرف‌های برجامی اتحادیه اروپا به تعهدات‌شان برگردند و ایالات متحده به مسیر درست برگردد، ایران متناسب با آن جواب درست خواهد داد.»

او تصریح کرد: «موضع ما اجرای بی‌کم و کاست برجام، نه یک کلمه اضافه و نه یک کلمه کمتراست و این کشور‌ها باید به تعهدات خود پایبند باشند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره سفیر وزیر دفاع عراق به ایران گفت: «وزیر دفاع عراق به دعوت امیر به ایران سفر کرده‌اند و تمرکز بر همکاری‌های مرتبط با امور دفاعی، امنیت مرز‌ها و تروریسم خواهد بود.»

خطیب‌زاده ابراز امیدواری کرد که با همت طرف عراقی مسیر همکاری‌ها به‌سرعت اجرایی شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه گفت: «به امنیت و آرامش و شکوفایی عراق و کمک به مردم عراق برای زیست بهتر متعهد هستیم و در عین حال توقع داریم طرف مقابل بدون فوت وقت به تعهدات خود عمل کند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.