توزیع تست آنتی‌ژن تا ۲ هفته دیگر در سراسر کشور

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت خبر داد

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: «با واردات ۳میلیون کیت تست آنتی ژن به کشور، توزیع گسترده آن نهایتا تا دوهفته دیگر آغاز خواهد شد.»

شهروند آنلاین: توزیع تست آنتی‌ژن تا ۲ هفته دیگر در سراسر کشور انجام می‌شود. حیدر محمدی در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران درباره اماکن عرضه مجاز ماسک گفت: «عرضه ماسک تنها در داروخانه‌ها و مراکز درمانی مجاز است. این به این معنا نیست که ماسک‌های عرضه‌شده در دیگر مناطق مجاز نیستند؛ اما سازمان غذا و دارو نظارتی بر عرضه این گروه از ماسک‌ها ندارد. اگر ماسک در داروخانه‌ها و مراکز درمانی توزیع شود، قطعا در پروتکل و تحت نظارت ماست. لذا هیچ داروخانه‌ای حق ندارد ماسک را بیشتر از قیمت مصوب ۱۳۰۰ تومان بفروشد.

او افزود: «واضح و مبرهن است که تخلفاتی در این زمینه صورت می‌گیرد و مردم درصورت مشاهده عرضه ماسک غیراستاندارد و خارج از نرخ مصوب، شکایات خود را در سامانه تلفن گویای ۱۹۰ سازمان غذا و دارو ثبت کنند. علاوه بر آن، هر استان دارای معاونت غذا و دارو مختص به خود است و مردم از این طریق نیز می‌توانند نسبت به ثبت شکایت اقدام کنند.»

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فروش ماسک توسط اماکن دیگر به جز داروخانه‌ها را تأیید نمی‌کنیم، گفت: «مسئولان ذیربط در تولید ماسک به این معتقدند که مراکز درمانی و داروخانه‌ها به قدر کافی نمی‌توانند ماسک را توزیع کنند، به همین جهت بسیاری از فروشگاه‌ها نیز اقدام به توزیع ماسک می‌کنند.»

او افزود: «تا قبل از مهرماه اجازه توزیع ماسک در داروخانه‌ها داده نمی‌شد که این مشکل به دستور شخص رئیس‌جمهوری حل شد و بالغ بر ۸۰میلیون ماسک طی این دوره با نرخ مصوب در اختیار مردم قرار گرفته است. همکاران ما درحال حاضر در تلاشند تا قیمت مصوب ماسک را پایین‌تر بیاورند، ولی من به‌عنوان یک کارشناس درحوزه سلامت توصیه می‌کنم مردم ماسک را حتما از داروخانه‌ها و مراکز درمانی تهیه کنند.»

محمدی در ادامه با اشاره به اینکه تقاضای بالا و گران‌شدن مواد اولیه تولید ماسک، قیمت تمام‌شده اولیه آن را بسیار افزایش داده، گفت: «قیمت ماسک از حدود ۲۰۰ تومان در سال‌های گذشته به قیمت فعلی رسیده است ولی فکر می‌کنم سازمان حمایت قیمت ماسک را به حدود ۱۰۰۰ تومان برساند.»

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه ماسک استاندار باید سه لایه پزشکی و مزبلون‌دار باشد، اظهار داشت: «در زمانی که بحران ایجاد می‌شود، ماسک‌های معمولی هم خاصیت محافظتی حداقلی دارند ولی این ماسک‌ها در داروخانه‌ها و مراکز درمانی توزیع نمی‌شود. در حال حاضر باید روزانه حدود ۶ ونیم میلیون ماسک در داروخانه‌ها توزیع شود که تا به این لحظه موفق نشدیم به این آمار دست پیدا کنیم.»

او با تأکید بر اینکه ممکن است تشخیص ماسک سه لایه پزشکی مزبلون‌دار برای مردم سخت باشد، اظهار داشت: «به شرکت‌های تولید ماسک تأکید کرده‌ایم به داروخانه‌ها ماسک استاندار بفروشند و داروخانه‌ها هم موظفند مراتب دقت را به عمل بیاورند تا حتما ماسک استاندارد به مردم بدهند. مردم درصورت مشاهده تخلف، گزارش دهند.»

او به مناسبت روزجهانی کلیه و کمبود داروهای ویژه بیماران کلیوی گفت: «شرایط کشور ما و همین‌طور دنیا بحرانی است. مردم ما نباید فقط دنبال داروهای برند باشند. داروهای تولید داخل با کیفیت و دارای مجوز هستند. تحریک بیماران توسط پزشکان در استفاده از داروهای برند کار درستی نیست. ما به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا از شرایط مناسب برای واردات دارو برای بیمارهای پیوندی کلیه برخوردار نیستیم؛ اما نمونه ایرانی تمام داروهای مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود و لزومی به استفاده از داروهای برند نیست. البته مشکلات ارزی واردات برخی از این داروها برطرف شده است و توزیع آن به زودی آغاز خواهد شد.»

محمدی در ادامه درباره کیت‌های تست آنتی‌ژن تشخیص کرونا گفت: «حدود ۳میلیون کیت آنتی‌ژن ( تشخیص سریع) در حال واردشدن به کشور هستند تا بتوانیم تعداد انجام تست درکشور را ارتقا دهیم. استفاده از این کیت‌ها ظرف یک یا دوهفته آینده عملی می‌شود. این کیت‌ها ان‌شاء‌الله به زودی به وفور توزیع خواهد شد.»

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درباره استفاده مجدد از داروی فاویپیراویر برای درمان بیماران کرونایی سرپایی اظهار داشت: «این دارو از اول استفاده می‌شده اما هیچگاه وارد پروتکل نشده است. به تشخیص متخصصان بیماری‌های عفونی این دارو به فهرست داروهای بیمارستانی اضافه شده است. درحال حاضر داروخانه‌های دولتی مجاز به توزیع این دارو هستند. درصورت دریافت مجوز توزیع توسط معاونت دارو، علاوه بر داروخانه‌های معتبر در مراکز درمان سرپایی نیز توزیع خواهد شد.»

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.