از تحقیر و آزار تا قدرت‌نمایی

گزارش «شهروند» از ماجرای دو ویدیوی تکان دهنده این روزها

انتشار تصاویر آزار جنسی دو «کودک کار» به همراه فیلم  دیگری که از تعقیب و گریز با قمه در اتوبان تهران – شمال حکایت دارد، دو فیلم‌ تکان‌دهنده  این روزهای شبکه‌های اجتماعی است. انتشار این فیلم‌ها که یکی تلخ بود و دیگری خوفناک، واکنش‌های زیادی به همراه داشت. فیلم‌ها حاوی تصاویری از مرگ اخلاق و انسانیت است. عامل انتشار فیلم نخست پسر جوانی است که نمایندگی مرکزی فروش و خدمات پس از فروش دو محصول خارجی را دارد. پسری به نام در صفحات اینستاگرام.

جنجال تصاویر دو کودک کار

ثبت تصاویر دو پسر کودک کار از سوی این پسر جنجالی به پا کرده است. هوا تاریک است اما کودکان در میان نور چراغ‌های خودرو‌های ایستاده پشت چراغ قرمز خیابان، با موسیقی خودرو این چهره به نام فضای مجازی، درحال رقصیدن هستند تا شاید بتوانند نان بیشتری به سفره ببرند.

اما این پایان ماجرا نیست. راننده جوان که خنده‌های بلندی سر داده درخواست دیگری هم دارد. درخواستی که با عنوان مجرمانه کودک آزاری مهر شد و به ثبت رسید. تصاویر پیچ‌وتاب کودکان در میان هیاهوی موسیقی و نور و قهقهه‌های راننده سرمست تلخ است.

کودکان اما بار دیگر تن به اجابت خواسته  غیراخلاقی راننده‌می‌دهند.  تصاویر این صحنه‌های غیراخلاقی اما خیلی زود در صفحه پسر جوان که فالوور‌های زیادی هم داشت به اشتراک گذاشته می‌شود. تصاویری تاسف‌بار از سقوط اخلاق.

واکنش به ویدیو دور از اخلاق

اما کاربران زیادی به این تصاویر واکنش نشان دادند . کاربری در این رابطه نوشت: «ای کاش عده‌ای به جای استفاده از ماشین و لباس مارک، برند انسانیت به تن می‌کردند و با انسانیت‌شون لایک می‌گرفتند.»

کاربر دیگری هم  عقیده دارد: «‌فروپاشی‌ها پله‌پله داره پیش میره: اجتماع، اقتصاد، امنیت، اخلاق، انسانیت و فقط همین سقوط است که حقیقته.»

وقتی هجمه به تصاویر این ویدیو افزایش یافت، آزارگر کودکان کار با بستن و پاک کردن عکس‌ها و تصاویر پیجش فیلم دیگری منتشر کرد. او دراین فیلم 16 ثانیه‌ای از مردم در رابطه با انتشار این فیلم غیراخلاقی عذرخواهی کرد و گفت: «همه مردم کشورم به‌خصوص قشر زحمتکش و مستضعف را دوست دارم.»

ورود پلیس فتا

اما فیلم دو کودک کار که در خیابان‌ها مشغول به فال فروختن  و کار کردن بودند، دست به دست می‌شد. فیلمی پربازدید و جنجالی که از چشمان تیزبین پلیس فتا دور نمانده بود. سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا در نخستین  واکنش به انتشار این فیلم گفته بود فیلم 2 کودک فال‌فروش آزار دیده تحت پیگیری پلیس قرار دارد .

دستگیری یکی از شاخ های اینستا!
عامل آزار و تحقیر دو کودک کار

تا اینکه صبح دوشنبه بود که  پلیس فتا خبر دستگیری عامل انتشار این فیلم تلخ و غیراخلاقی را داد.

سرهنگ «داود معظمی گودرزی» رئیس پلیس فتا  با اعلام این خبر گفت: «انتشار فیلم آزار دو کودک کار  و باز نشر دادن آن در شبکه‌هاي اجتماعي از سوي کاربران فضاي مجازي سبب تشويش اذهان عمومي شده بود، بلافاصله تیمی از کارآگاهان پليس فتا وارد عمل شدند. در تحقیقات پلیسی هویت واقعی متهم شناسایی و با هماهنگی‌های قضائی مرد کودک آزار در مخفیگاهش دستگیر شد.»

رئیس پلیس فتا با بیان اینکه متهم پس از تحقیقات پلیسی به مرجع قضائی معرفی و با صدور قرار مجرمیت متهم روانه زندان شده است، گفت: «کودک‌آزاری به هر شیوه و با هر انگیزه‌ای ممنوع است و مرتکب، به مجازات مندرج در قانون محکوم خواهد شد.»

برخورد پلیس با مجرمان آزارگر

این مقام انتظامی می‌گوید: «پلیس فتا با سرعت عمل و قاطعیت به هرگونه مسأله‌ای که باعث تشویش اذهان عمومی و آزرده خاطر شدن هموطنان در فضای مجازی شود ورود پیدا کرده و با مرتکبان برخورد قانونی خواهد کرد.»

از ابتدای ‌سال تاکنون چندین مورد مشابه توسط پلیس فتای تهران بزرگ شناسایی و دستگیر شده‌اند و شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده موارد مشابه از طریق سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی www.cyberpolice.ir موارد را با کارشناسان پلیس فتا در میان بگذارند.

قانون چه می‌گوید؟

این درحالی است که براساس قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب اردیبهشت‌ماه 99 ثبت و انتشار این تصاویر غیراخلاقی جرم تلقی می‌شود.

در این قانون آمده است: «تهیه و تولید هر اثری که محتوای آن بیانگر جذابیت جنسی طفل یا نوجوان مانند برهنگی، آمیزش، عمل جنسی یا اندام جنسی باشد،جرم بوده و قانون برای آن مجازات تعیین کرده است.»

همچنین براساس ماده 31 این قانون تمام جرایم موضوع قانون حمایت از اطفال و نوجوانان جنبه عمومی دارد و هرکسی که شاهد و ناظر اینگونه رفتار مستهجن و غیراخلاقی در حق کودکان است، می‌تواند این  کودک آزاری را گزارش دهد. شاهدان این تصاویر دلخراش، می‌توانند موضوعات مربوط به کودک آزاری‌ها را به پلیس یا اورژانس اجتماعی اطلاع دهند.

آینه به آینه خودرو انگیزه تعقیب و گریز در آزادراه تهران- شمال

اما انتشار فیلم تعقیب و گریز با قمه در اتوبان تهران – شمال دیگر ویدیو جنجالی و تامل‌برانگیز این روز‌ها بود. فیلمی یک دقیقه‌ای در سیاهی آزادراه.   لنز دوربین یک خودرو پراید را نشان می‌دهد.

راننده خودرو مسلح به قمه است. قمه را از شیشه خودرو بیرون آورده است و می‌خواهد مانع حرکت خودرو پشتی شود. خودرویی که این لحظات هولناک را درحالی‌که قصد فرار از این مهلکه را دارد با لنز دوربینش ثبت می‌کند. ثانیه‌ها به سرعت درحال گذر هستند اما راننده 206، خودرو پشتی تصمیم به راندن خودرو جهت خلاف آزادراه می‌کند.

گذر از آزادراه خلاف جهت

راننده 206 که این تصاویر را منتشر کرد گفت: « با خانواده در اتوبان جدید تهران- چالوس  درحال گذر بودیم که دو خودرو راهزن مانع حرکتمان شدند. با قمه و سلاح سرد قصد داشتند به ما حمله کنند. اما ما مجبور شدیم همه اتوبان را به صورت یک‌طرفه فرار کنیم.»

ظهر روز جمعه بود که تصاویر این تعقیب‌و‌گریز در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده پخش شد.

پلاک جعلی پراید

انتشار این ویدیو  کافی بود تا بررسی موضوع بلافاصله در دستور کار مأموران مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ قرار گرفت.

در بررسی‌های اولیه و استعلام پلاک انتظامی خودروی متهمان مشخص شد، پلاک انتظامی نصب شده متعلق به خودروی پراید نیست و شماره انتظامی جعلی است. درحالی روند دستگیری متهمان ادامه داشت که کسی به‌عنوان شاکی  هم به پلیس مراجعه نکرد.

دستگیری متهمان در شهرقدس

48 ساعت از انتشار این ویدیو می‌گذشت  که هویت واقعی 3 سرنشین خودرو پراید که با استفاده از سلاح سرد، سرنشینان یک خودروی 206 را در آزاد راه «تهران – شمال» تهدید کرده بودند، شناسایی شد.

نتیجه تحقیقات انجام شده به مرجع قضائی منعکس و دستور دستگیری متهمان صادر شد. 25 آبان ماه بود که تیمی از ماموران پلیس امنیت  به مخفیگاه متهمان  در حوالی شهر قدس اعزام شدند.  ماموران پس از ورود به مخفیگاه متهمان توانستند مردان مجرم را دستگیر کنند.  تیم تحقیق همچنین در خانه متهمان به   چند قبضه سلاح سرد برخورد کردند.

علت تعقیب و گریز شبانه

متهمان پس از انتقال به پلیس امنیت در بازجویی‌های اولیه به جرم خود اعتراف کردند.  این گروه از مجرمان انگیزه خود از تعقیب و گریز شبانه را آینه به آینه شدن خودروها اعلام کردند.  تعقیب و گریزی که با قدرت‌نمایی و چرخاندن سلاح سرد همراه بود.

متهمان با صدور قرار میلیاردی از سوی مرجع قضائی روانه زندان شدند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.