حمله مقامات صهیونیست به شب بلورین کریستین امانپور

درخواست عذرخواهی سی‌ان‌ان و اخراج مجری این شبکه توسط اسراییل

مقام‌های رژیم صهیونیستی به شبکه سی‌ان‌ان به خاطر اظهارنظرهای کریستین امانپور، مجری این شبکه در مقایسه اقدامات دونالد ترامپ با کشتار موسوم به «شب بلورین» (Kristallnacht) که از سوی آلمان نازی در نوامبر ۱۹۳۸ علیه یهودیان در سراسر آلمان اجرا شد، حمله کردند.

شهروندآنلاین: برنامه هفته گذشته کریستین امانپور، مجری سرشناس شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان درباره دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ و مقایسه تلویحی آن با دوران حکومت نازی‌های در آلمان با خشم و اعتراض برخی شخصیت‌های اسراییلی روبه‌رو شد.

کریستین امانپور شامگاه نهم نوامبر در برنامه‌ای به واقعه‌ای در همین شب در آلمان و در سال ۱۹۳۸ اشاره کرد که به «شب بلورین» مشهور است.

در آن شب اعضا و هواداران حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان (نازی‌ها) به صدها کنیسه، مغازه و خانه یهودیان در آلمان و اتریش حمله و بسیاری از آنها را تخریب کردند یا به آتش کشیدند. آنها همچنین کتاب‌های نویسندگان، دانشمندان و فیلسوفان یهودی را سوزاندند.

«شب بلورین» در اصل اشاره به خیابان‌های سرشار از تکه شیشه‌های شکسته عمارت‌ها، عبادتگاه‌ها و سکونتگاه‌های یهودیان دارد، اما به دلیل بار مثبت واژه «بلورین» در این ترکیب، استفاده از آن تقریبا منسوخ شده است.

امانپور هفته گذشته در مقدمه یکی از برنامه‌هایش با اشاره به این وقایع گفت: «آن تل کتاب‌های سوخته به معنای حمله به واقعیت، دانش، تاریخ و حقیقت بود.»

گزارشگر ارشد شبکه سی‌ان‌ان افزود که پس از چهار سال حمله دونالد ترامپ به همان ارزش‌ها، تیم جو بایدن و کاملا هریس وعده بازگشت به شرایط عادی را می‌دهد.

بنابر این گزارش مقایسه دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ با شب آغاز یورش به یهودیان، با خشم شخصیت‌ها و تشکل‌های اسراییلی روبه‌رو شده است.

عومر یانکلویچ، وزیر امور یهودیان در کشورهای خارجی در نامه‌ای به مدیر شبکه سی‌ان‌ان، جفری زوکر مقایسه شبی که سرآغاز کشتار یهودیان  به شمار می‌رود با دوران دونالد ترامپ را غیرقابل قبول خواند و خواستار «عذرخواهی فوری» کریستین امانپور شد.

عضو کابینه بنیامین نتانیاهو در بخش دیگری از نامه خود نوشته، اسراییل با توجه به روند رو به رشد یهودی‌ستیزی در جهان انتظار دارد که شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان شریک تلاش‌های جهانی برای مقابله با این «بیماری خطرناک» باشد، نه اینکه در آتش آن بدمد.

عانات سولطان دادون، سرکنسول اسراییل در ایالت آتلانتا نیز روز یک‌شنبه بیست‌وپنجم آبان در نامه کمابیش مشابهی به ریک دیوس، معاون رئیس اجرایی سی‌ان‌ان، مقایسه عملکرد دونالد ترامپ با کشتار یهودیان در دوران نازی‌ها را به شدت محکوم کرد.

او می‌گوید این مقایسه حمله به یادمان هولوکاست، قربانیان آن و تمام کسانی است که از جنایات غیرقابل تصور نازی‌ها رنج کشیده‌اند. سرکنسول اسراییل در آتلانتا افزود که او از این کار مجری برنامه این فرستنده تلویزیونی «واقعا ناامید» شده و خواهان عذرخواهی او است.

در این میان دانی دایان، سرکنسول پیشین اسراییل در نیویورک در پیامی توییتری مقایسه میان دوران نازی‌ها و دوره ریاست جمهوری ترامپ را «احمقانه» خوانده و نوشته که این مقایسه باید «اخراج فوری» کریستین امانپور را در پی داشته باشد.

کریستین امانپور پدری ایرانی و مادری بریتانیایی دارد و یکی از سرشناس‌ترین و معتبرترین روزنامه‌نگاران جهان به شمار می‌رود. او به دلیل تهیه گزارش از صحنه‌های جنگ در کشورهای مختلف و مصاحبه با شخصیت‌های برجسته بین‌المللی در بیش از 30 سال گذشته شهرت زیادی دارد.

تاکنون نه مسئولان شبکه سی‌ان‌ان و نه شخص کریستین امانپور به انتقادها و درخواست‌های مقام‌های اسراییلی واکنشی نشان نداده‌اند.

دونالد ترامپ تقریبا تمام رسانه‌های مهم جهان از جمله سی‌ان‌ان را دروغ‌پرداز و جعل‌کننده واقعیت می‌خواند. در حالی که نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر موفق به کسب دست‌کم ۳۰۶ رأی الکترال شده، دونالد ترامپ اعلام پیروزی بایدن را نتیجه تقلب در شمارش آرا و دروغ‌پراکنی رسانه‌ها عنوان می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.