۷۵ هزار فرزندِ‌ایران شناسنامه می‌خواهند

رونمایی از اولین شناسنامه ایرانی فرزندان اتباع خارجی

حدود سه الی چهار ماهی است که روند صدور شناسنامه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی آغاز شده است. در اولین گام شناسنامه خانواده شهبازی فرزندی که پدرش پزشک و مادرش پرستار بود و حین خدمت به بیماران کرونایی شهید مدافع سلامت شد، تقدیم شد.

شهروند آنلاین: مدیرکل امور اتباع وزارت کشور می گوید: ۷۵ هزار فرزندِ‌ایران شناسنامه می‌خواهند ، مهدی محمودی گفت مجموعاً ۷۵ هزار نفر از فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر خارجی شامل ۲۸ هزار نفر زیر ۱۸ سال و ۴۷ هزار نفر بالای ۱۸ سال برای دریافت شناسنامه ثبت نام کرده‌اند.

امروز اولین شناسنامه‌های صادر شده به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با پدر خارجی تحویل داده شد.

مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور چهارشنبه 28 آبان در محل اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اولین شناسنامه ایرانی فرزندان اتباع خارجی را تحویل داد. حدود سه الی چهار ماهی است که روند صدور شناسنامه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی آغاز شده است.

در اولین گام شناسنامه خانواده شهبازی فرزندی که پدرش پزشک و مادرش پرستار بود و حین خدمت به بیماران کرونایی شهید مدافع سلامت شد، تقدیم شد.

در گذشته و در سال ۸۵ ماده واحده‌ای در قانون وجود داشت که بر اساس آن به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که بالای ۱۸ سال سن داشتند شناسنامه اعطا می‌شد.

این قانون خلاهایی داشت که مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت قانون اعطای تابعیت به همه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی توسط مجلس شورای اسلامی و همکاری سایر نهادها تصویب شد و به همه استان‌های سراسر کشور ابلاغ و اعلام شد.

به گفته مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در این طرح مجموعاً ۷۵ هزار نفر شامل ۲۸ هزار نفر زیر ۱۸ سال و ۴۷ هزار نفر، بالای ۱۸ سال نام نویسی کرده‌اند و هم اکنون ۱۰ هزار پرونده تکمیل شده است.

این اقدام جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بین الملل و حقوق بشر هم قابل ارج و احترام است.

امروز تمام کشورهای جهان از این اقدام ایران تقدیر و تشکر کردند.

در سال ۸۵ ماده واحده‌ای در قانون وجود داشت که بر اساس آن به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که بالای ۱۸ سال سن داشتند شناسنامه اعطا می‌شد این قانون خلاهایی داشت که مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت قانون اعطای تابعیت به همه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی توسط مجلس شورای اسلامی و همکاری سایر نهادها تصویب شد و به همه استان‌های سراسر کشور ابلاغ و اعلام شد

محمودی در خصوص فرایند صدور شناسنامه تاکید می‌کند: یک فرایند سه ماهه از استعلام  تا بررسی هویت طول می‌کشد و در نهایت بعد از اخذ تاییدیه های لازم کار صدور شناسنامه در سازمان ثبت و احوال صورت می‌گیرد.

مدیرکل اتباع در خصوص تعداد ازدواج‌های صورت گرفته در این حوزه توضیح می‌دهد: طبق آمارهای اخذ شده حدود ۳۵ هزار ازدواج صورت گرفته و فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها تابع این قانون خواهند بود. این قانون کلی است و برای همه کشورها قابلیت اعمال داد و ما ثبت‌نام‌هایی از کشورهای اروپایی و آمریکایی هم داشتیم.

گفتنی است  ثبت نام برای اخذ شناسنامه از دو مجرای حضور در محل اداره کل اتباع، استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، دفاتر خدمات اتباع خارجی و دیگری به صورت مجازی با ثبت مشخصات در سایت اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی (BAFIA) صورت می‌گیرد.

۱ دیدگاه
  1. Ebrahimi می‌گوید

    امیدوارم که روزی برسد که به تمامی فرزندانی که در این سرزمین چشم به این دنیا می آورند بدون در نظر گرفتن اصلیت پدر و مادر شناسنامه داده شود. مگر اجداد همگی ما ایرانی بودند؟ این تنها راهی است که ایران یک جایگاه جاوید جهانی داشته باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.