ایران در ازای توقف برنامه‌ اتمی‌اش، انتظاراتی از طرف مقابل طلب دارد

اتحادیه اروپا: برجام فقط معاهده هسته‌ای نیست، بلکه یک توافق اقتصادی است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به وعده «جو بایدن» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در مورد بازگشت واشنگتن به برجام، بر لزوم تحقق مزایای اقتصادی این توافق بین‌المللی برای ایران تأکید کرد

به گزارش «شهروندآنلاین» جوسپ بورل در گفت‌وگو با نشریه تایم افزود: «برجام فقط معاهده هسته‌ای نیست، بلکه یک توافق اقتصادی نیز به‌شمار می‌رود که ایران در ازای توقف برنامه‌های اتمی‌اش، انتظاراتی از طرف مقابل طلب دارد.

او بر همین اساس خواستار حضور آمریکا در مذاکرات با ایران شد و ادعا کرد که برجام تنها راه جلوگیری از تبدیل‌شدن تهران به یک قدرت اتمی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «بعید می‌دانم راه‌حل دیگری غیر از این [توافق] وجود داشته باشد.»

بورل در عین حال عنوان کرد که احیای برجام آسان نخواهد بود، چون طرف‌های باقی‌مانده در این توافق همواره این نگرانی را دارند که رئیس‌جمهوری آینده آمریکا دوباره زیر توافق نخواهد زد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه و غیرقانونی کشورش را از برجام خارج کرده و تحریم‌های رفع‌شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

کشورهای اروپایی طرف برجام که تلاش‌شان برای متقاعدکردن ترامپ برای باقی‌ماندن در برجام شکست خورده بود، ابتدا قانون مسدودساز اتحادیه اروپا را برای جلوگیری از خروج شرکت‌های اروپایی از ایران فعال کردند که کارآیی چندانی نداشت.»

آنها سپس اقدام به ایجاد سازوکاری برای انجام تبادلات مالی میان ایران و شرکت‌های اروپایی بدون نیاز به نظام مالی آمریکا کردند که در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ با تأسیس شرکت «اینستکس» عملی شد، اما چندان با استقبال شرکت‌های تجاری مواجه نشده است.

تهران نیز تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهدات‌شان حفظ کند، اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی شصت روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران پانزدهم دی‌ماه ۱۳۹۸ با صدور بیانیه‌ای آخرین گام کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.