6 مصیبت در انتظار دونالد ترامپ

تحقیق کیفری فراگیر در نیویورک

جدی‌ترین نگرانی قضائی برای شخص ترامپ و سازمان ترامپ، تحقیق کیفری فراگیری است که در نیویورک در دست اجراست. علاوه بر این، مسائل دیگری نیز مطرح است، از شکایت یکی از اعضای خانواده به خاطر کلاهبرداری گرفته تا آزار جنسی یکی از نویسندگان ستون‌های مشاوره در روزنامه‌ها.

شهروندآنلاین: یکی از منابع نزدیک به دونالد ترامپ گفت بود که او پس از باخت در انتخابات ریاست جمهوری و خروج از کاخ سفید به‌شدت نگران ترورشدنش است. به گزارش مجله نیویورک،  یکی از نزدیکان ترامپ می‌افزاید که رئیس‌جمهوری بازنده آمریکا همچنین بابت دستگیرشدن نیز نگران است.

ماجرا از این قرار است که دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری ایالات متحده از مصونیت قضائی برخوردار بوده، چه در پرونده‌های کیفری و چه در پرونده‌های حقوقی.

اما بعد از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری، ترامپ دوباره یک شهروند عادی می‌شود و امتیازات رئیس‌جمهوری را از دست می‌دهد، تغییری که راه را برای دادستانی و شاکیان باز خواهد کرد.

دنیل آلونسو، دادستان سابق فدرال و ایالت نیویورک گفته است: «پایش را که از کاخ سفید بیرون بگذارد، جو عوض می‌شود. او دیگر نمی‌تواند با استفاده از قدرت رئیس‌جمهوری یا تهدید به استفاده از آن، در تحقیقات سنگ‌اندازی کند.»

جدی‌ترین نگرانی قضائی برای شخص ترامپ و سازمان ترامپ، تحقیق کیفری فراگیری است که در نیویورک در دست اجراست. علاوه بر این، مسائل دیگری نیز مطرح است، از شکایت یکی از اعضای خانواده به خاطر کلاهبرداری گرفته تا آزار جنسی یکی از نویسندگان ستون‌های مشاوره در روزنامه‌ها.

۱. اتهام پرداخت حق‌السکوت

چیزهایی که می‌دانیم: کرن مک‌دوگال، مدل پلی‌بوی، استورمی دنیلز، بازیگر پورنوگرافی و ادعاهای حق‌السکوت.

این خلاصه چیزی بود که به افتضاح حق‌السکوت معروف شد. هر دو زن می‌گفتند که با ترامپ رابطه جنسی داشته‌ و بابت سکوت پیش از انتخابات ۲۰۱۶ پول گرفته‌اند.

صحبت‌های آنها در سال ۲۰۱۸ برای ریاست‌جمهوری ترامپ مثل بمب سیاسی بود و فتیله دو تحقیق کیفری را روشن کرد.

تحقیق اول روی نقض قوانین ملی و نقش مایکل کوهن، وکیل شخصی سابق ترامپ و «کارچاق‌کن» او متمرکز بود.

کوهن در جریان این تحقیق اقرار کرد که مقدمات لازم برای پرداخت پول به این دو زن را فراهم کرده است. دادگاه این پرداخت‌ها را تخلف در مسائل مالی کارزار انتخاباتی تشخیص داد و کوهن در سال ۲۰۱۸ به سه سال حبس محکوم شد.

او مدعی شد که ترامپ به او «دستور» داده بود که آن پول‌ها را پرداخت کند، اما هیچ شکایتی در دادگاه از رئیس‌جمهوری مطرح نشد. چرا؟

اول اینکه دادستان‌ها برای شکایت از ترامپ باید ثابت می‌کردند که او واقعا به کوهن دستور داده بود که آن پول‌ها را پرداخت کند. دوم اینکه کارشناسان حقوقی می‌گویند حتی اگر دادستان‌ها مدارک کافی برای این کار داشتند نیز اعلام جرم علیه رئیس‌جمهوری خلاف سیاست دولت آمریکاست.

یک تحقیق کیفری دیگر درباره این پرداخت‌ها در ایالت نیویورک جریان دارد. می‌دانیم که سایروس ونس، دادستان منطقه منهتن، در حال بررسی تحریف مدارک مربوط به این پرداخت‌ها توسط سازمان ترامپ است.

چیزی که نمی‌دانیم این است که آیا ونس مدرکی برای کشیدن پرونده به دادگاه دارد یا نه. این مسأله مهمی است.

اتفاقات احتمالی در آینده: طبق قوانین ایالت نیویورک، تحریف مدارک تجاری بزهکاری محسوب‌می‌شود. بزهکاری به خلاف‌های کوچکی می‌گویند که ممکن است تا یک سال زندان برایشان در نظر گرفته شود.

چیزی که کار ونس را سخت می‌کند این است که در ایالت نیویورک محدودیتی دو ساله برای تفهیم اتهام بزهکاری وجود دارد و آلونسو می‌گوید «از آنجا که این پرداخت‌ها بیش از دو سال پیش صورت گرفته‌اند، به نظر می‌رسد که دادستانی راه به جایی نخواهد برد.»

اما اتفاقات دیگری نیز ممکن است بیفتد.

در نیویورک، تحریف مدارک تجاری اگر برای پوشاندن جرایم دیگر، مانند فریب مالیاتی باشد، می‌تواند جنبه جنایی نیز به خود بگیرد. این قبیل جرم‌ها جدی‌تر تلقی می‌شوند و محدودیت زمانی بیشتری نیز برای تفهیم اتهام دارند و حبس‌های طولانی‌تری در پی دارند.

با این حال، تعقیب قانونی حتمی نیست. مشخص نیست که آیا قوانین نیویورک اجازه محاکمه ترامپ به خاطر تخلف در مسائل مالی کارزار انتخاباتی را می‌دهد یا نه؛ همان جرمی که باعث زندانی‌شدن کوهن در دادگاه فدرال شد.

اما تحقیقات ونس جوانب دیگری نیز دارد.

۲. تحقیقات مربوط به فریب مالیاتی و بانکی

چیزهایی که می‌دانیم: یکی از وکیلان سازمان ترامپ با اشاره به تحقیقات ونس در آگوست ۲۰۱۹ گفت این «یک ترور سیاسی» است. صحبت‌های او مملو از خشم و غضب بود.

ونس اندکی پیش از آن از آنها درخواست مدرک کرده بود. او خواهان دسترسی به سال‌ها مدارک مالی بود، از جمله اظهارنامه‌های مالیاتی هشت سال گذشته ترامپ.

از آن زمان به بعد، ترامپ سعی کرده که درخواست او را رد کند و در دادگاه مدعی شده است که این کار چیزی جز آزار سیاسی نیست. در ماه اکتبر، دادگاه استیناف با ادعای او مخالفت کرد و حالا دادستانی فاصله چندانی با اظهارنامه‌های مالیاتی او ندارد.

ونس به وضوح در مدارکی که تحویل دادگاه داد، درباره اهمیت اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ صحبت کرده بود. او هنگامی که در ماه آگوست اظهارنامه‌ها را درخواست کرد، به «گزارش‌های علنی درباره عملکرد مجرمانه احتمالا فراگیر و ادامه‌دار در سازمان ترامپ» اشاره کرد، از جمله اتهام فریب احتمالی بانکی و بیمه‌ای. در مدارکی که در ماه سپتامبر تحویل دادگاه شد نیز به فریب مالیاتی به عنوان جرمی فرضی اشاره شده است که در صورت وجود مدارک قابل اثبات خواهد بود.

در نیویورک، بعضی از اشکال فریب مالیاتی می‌تواند به اتهام جنایی منجر شود که احکام زندان طولانی‌مدت دارد. اما در حال حاضر، «گزارش‌های علنی» مورد اشاره دفتر ونس صرفا دلیلی برای انجام تحقیقات است و نه بیشتر.

اتفاقات احتمالی در آینده: انتظار می‌رود که ترامپ در دیوان‌عالی به درخواست تحویل اظهارنامه‌های مالیاتی خود اعتراض کند. پرونده شاید در آنجا به سرانجام برسد.

برای ترامپ وضعیت مخاطره‌آمیز و جدی است.

جاناتان ترلی، استاد حقوق در دانشگاه جورج واشنگتن به بی‌بی‌سی گفت که «مهم‌ترین تحقیقات کیفری جاری به سوابق بانکی و مالیاتی او مربوط می‌شوند، ولی هنوز معلوم نیست که آیا جرمی اتفاق افتاده است یا نه.»

ونس برای پیشبرد تحقیقات خود به اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ نیاز دارد و تنها در صورت دستیابی به آنها معلوم خواهد شد که این پرونده به دادگاه خواهد رفت یا نه.

۳. تحقیق درباره تخلفات املاک و مستغلات

چیزهایی که می‌دانیم: لتیشیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک نیز مرتبا برای ترامپ مشکل‌ساز بوده است.

خانم جبمز از مارس ۲۰۱۹ تحقیقی حقوقی را هدایت کرده که هدفش بررسی تخلفات احتمالی سازمان ترامپ در بخش املاک و مستغلات است.

ریشه این تحقیق نیز به کوهن بازمی‌گردد که در فوریه ۲۰۱۹ به کنگره گفته که ترامپ از یک طرف ارزش املاک تحت تملکش را زیاد نشان داده بود تا وام بیشتری روی آنها بگیرد و از طرف دیگر کم نشان داده بود تا مالیات کمتری پرداخت کند.

در پی شهادت کوهن، خانم جیمز خواهان دریافت اطلاعات درباره امپراتوری تجاری ترامپ شد. او نیز مانند ونس مجبور شده است برای گرفتن این اطلاعات وارد دعاوی قضائی شود.

اریک ترامپ، معاون اجرایی سازمان ترامپ و پسر رئیس‌جمهوری او را به «خصومت سیاسی» متهم کرده است. با این حال، وقتی در ماه اکتبر برای مصاحبه به دفتر دادستانی فراخوانده شد، مخالفتی نکرد.

اتفاقات احتمالی در آینده: خانم جیمز برای پیشبرد تحقیقات به اطلاعات و شهادت‌های بیشتری نیاز دارد.

ترامپ وقتی که در قدرت بود این‌گونه استدلال می‌کرد که وقتی برای دعاوی قضائی ندارد، اما دیگر نمی‌تواند از این بهانه استفاده کند. خانم جیمز می‌تواند احترام کمتری برای ترامپ قائل‌شود و برای بازجویی تحت سوگند به او فشار بیاورد، عین کاری که با پسرش کرد.

آلونسو می‌گوید که «دادگاه‌ها عمدتا با خوانده‌ای که رئیس‌جمهوری است، کنار می‌آیند، مثلا در زمان‌بندی جلسات و غیره. اما وضعیت یک شهروند عادی چنین نخواهد بود.»

در صورت کشف مدارک تخلف، تحقیقات حقوقی اینچنینی می‌تواند به جرایم مالی منجر شود و کشف مدارک می‌تواند به شروع تحقیقات کیفری نیز بینجامد.

۴. درآمدهای نامشروع

چیزهایی که می‌دانیم: منظور از درآمدهای نامشروع سود، مزایا و به طور کلی دستاوردهایی است که ناشی از شغل و مناصب دولتی باشد. اما این چه ربطی به ترامپ دارد؟

او به نقض قوانین مربوط به «درآمدهای نامشروع» در دوره ریاست‌جمهوری خود متهم شده است. این قوانین در قانون اساسی آمریکا درج شده‌اند و تحت عنوان بندهای درآمد نامشروع شناخته می‌شوند.

طبق یکی از این بندها، مقامات فدرال از جمله رئیس‌جمهوری باید از کنگره پیش از دریافت پول از کشورهای خارجی اجازه بگیرند.

در سه پرونده حقوقی مختلف ادعا شده که ترامپ چنین اجازه‌ای نگرفته است. در یکی از این پرونده‌ها به اقامت مقامات خارجی در هتل بین‌المللی ترامپ در واشنگتن به عنوان تخلف احتمالی اشاره شده است.

ترامپ با استهزای «این بندهای ساختگی درآمدهای نامشروع» مدعی شده است که رئیس‌جمهورهای دیگر نیز درآمدهای مشابهی داشته‌اند.

اتفاقات احتمالی در آینده: کارشناسان حقوقی می‌گویند که این پرونده‌ها احتمالا یا به جایی نخواهند رسید یا اصلا توسط دادگاه‌ها بررسی نخواهند شد. دیوان‌عالی یکی از این پرونده‌ها را که توسط دموکرات‌های کنگره تشکیل شده بود، رد کرده است.

ترلی، کارشناس قانون اساسی می‌گوید «بعید است که درآمدهای نامشروع دلیلی برای برخورد قضائی باشد. اهمیت این پرونده‌ها صرفا به خاطر حضور ترامپ در کاخ سفید بود و با خروج او از قدرت عمدتا به موضوع بحث‌های نظری تبدیل خواهند شد.»

۵. پرونده‌های سوءرفتارهای جنسی

چیزهایی که می‌دانیم: ترامپ از طرف چندین خانم به سوءرفتار جنسی متهم شده است و ادعاهای آنها دوره‌ای طولانی را دربرمی‌گیرد. ترامپ تمامی این اتهامات را تکذیب کرده است و می‌گوید چیزی جز «اخبار جعلی»، تهمت سیاسی و توطئه نیستند.

خیلی از شاکیان پیش از پیروزی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ پا پیش گذاشته بودند. ترامپ قول داده بود که از همه آنها شکایت کند، اما فعلا که چنین نکرده است.

در عوض، بعضی از این زنان از او شکایت کرده‌اند. دو نفرشان می‌گویند که ترامپ با دروغگو خواندن‌شان به آنها افترا زده است و به همین خاطر به دادگاه مراجعه کرده‌اند.

جین کرول، ستون‌نویس قدیمی مجله ال، یکی از آنهاست. او ترامپ را متهم کرده که در سال‌های دهه ۱۹۹۰ در اتاق پرو یکی از فروشگاه‌های چندمنظوره منهتن به او تجاوز کرده است. ترامپ این اتهام را رد می‌کند و حاضر به پذیرفتن اتهام افترا نیز نیست.

در این پرونده، خانم کرول ادعا کرده است که صحبت‌های ترامپ راجع به عدم تجاوز به او به این علت که «از آن نوع زنانی نیست که من دوست دارم» افتراآمیز است. او در شکایت خود خواهان غرامت نامعلومی شده و از ترامپ خواسته است که حرف‌های خود را پس بگیرد.

این پرونده تا پیش از دخالت وزارت دادگستری در ماه سپتامبر به نظر ساده می‌رسید، اما این وزارتخانه سعی کرد ایالات متحده را به عنوان خوانده به جای ترامپ بنشاند.

در نهایت یکی از قضات فدرال علیه این وزارتخانه رأی داد و گفت که «این ادعاها هیچ ربطی به امور رسمی ایالات متحده ندارد.»

اتفاقات احتمالی در آینده: این پرونده حالا می‌تواند جلو برود و وکیلان خانم کرول حق دارند برای جمع‌آوری مدرک اقدام کنند.

برای مثال آنها می‌توانند خواستار تحقیق درباره وجود دی‌ان‌ای ترامپ روی لباسی شوند که خانم کرول می‌گوید آن روز به تن داشت. آنها برای این کار به نمونه دی‌ان‌ای ترامپ نیاز دارند.

شکایت دیگری که توسط سامر زوروس، یکی از شرکت‌کنندگان سابق برنامه تلویزیونی «کارآموز» ترامپ به اتهام افترا در دادگاه مطرح شده است نیز شاید به همین سرنوشت دچار شود.

خانم زوروس می‌گوید که وقتی سال ۲۰۰۷ برای صحبت راجع به کار در هتلی در بورلی هیلز پیش ترامپ رفته بود، مورد تعرض جنسی او قرار گرفت.

ترامپ با «ساختگی» خواندن این اتهام آن را رد و خانم زوروس را متهم کرد که دنبال معروف‌شدن است. خانم زوروس سپس سال ۲۰۱۷ از او به خاطر افترا شکایت کرد و خواستار غرامتی به ارزش حداقل ۳ هزار دلار شد.

ترامپ در دوران ریاست‌جمهوری خود تلاش کرد تا این پرونده مختومه اعلام شود. نظر وکیلان او بر این بود که او به عنوان رئیس‌جمهوری در برابر شکایت‌هایی که در دادگاه‌های ایالتی مطرح‌می‌شود، مصونیت دارد.

باربارا مک‌کواد، استاد حقوق در دانشگاه میشیگان به بی‌بی‌سی گفت که «این استدلال روز بیستم ژانویه کاملا بی‌ارزش می‌شود. بعد از آن ما وارد مرحله کشفیات پرونده می‌شویم و شاید پیشرفتی حاصل شود.»

۶. شکایت مری ترامپ

چیزهایی که می‌دانیم: در اولین جمله شکایت مری ترامپ از عمویش دونالد ترامپ آمده است که «کلاهبرداری صرفا یک کسب‌وکار خانوادگی نبود، یک سبک زندگی بود.»

مقدمه‌ای تحقیرآمیزتر از این بعید است پیدا شود و بازتابی از خصومت مندرج در کتاب خاطرات جدید خانم ترامپ است. او در این کتاب می‌گوید عمویش تهدیدی برای زندگی همه آمریکایی‌ها است و او را به خاطر «خودپرستی» ملامت می‌کند.

این اختلاف خانوادگی شدیدا شخصی است و شکایت خانم ترامپ که در ماه سپتامبر به دادگاه ارایه شد، آینه تمام‌نمای همین خصومت است.

او در این پرونده ترامپ و دو نفر از خواهران و برادرانش را به سرقت ارث او و فشار آوردن به او برای واگذار کردن سهامش در کسب‌وکار خانوادگی متهم می‌کند.

وقتی فرد ترامپ جونیور، پدرخانم ترامپ و برادر بزرگ‌تر رئیس‌جمهوری سال ۱۹۸۱ درگذشت، سهم قابل توجهی از کسب‌وکار خانوادگی به مری رسید. او در آن زمان شانزده ساله بود.

به گفته این شکایت، ترامپ و دیگر خواهران و برادران «متعهد شدند» تا بر سهم خانم ترامپ «نظارت کنند».

اما به گفته این شکایت «آنها دروغ گفتند و به جای محافظت از منافع مری با طراحی و اجرای برنامه‌ای پیچیده پول‌های او را بالا کشیدند، کلاهبرداری خود را مخفی کردند و به او راجع به ارزش واقعی ارث دروغ گفتند.»

این شکایت خواهان پرداخت حداقل ۵۰۰ هزار دلار خسارت شده است.

اتفاقات احتمالی در آینده: کاخ سفید گفت که کتاب خانم ترامپ پر از «کذبیات» است، اما ترامپ هنوز پاسخی به این شکایت نداده است.

اگر درخواستی مبنی بر تحویل مدارک یا دادن شهادت مطرح شود، ترامپ نمی‌تواند آنها را با ارجاع به وظایفش به عنوان رئیس‌جمهوری رد کند.

هیچ کدام از شهروندان آمریکا، حتی رئیس‌جمهوری بالاتر از قانون نیستند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.