ماهانه ۱۰۰هزار تومان به ۳۰میلیون نفر تا پایان سال

روحانی: اگر همه رعایت کنند، ممکن است تعطیلی 10 روزه باشد

رئیس‌جمهوری گفت: «هدف اصلی ما این است که انتقال ویروس را کنترل و افراد مبتلا را سریع‌تر شناسایی کنیم و تردد و تجمع را کاهش دهیم.»

شهروندآنلاین: رئیس‌جمهوری از اقدامات جبرانی دولت به خانوارها در شرایط کرونایی خبر داد و گفت:‌ «تا پایان سال به نزدیک ۳۰میلیون نفر ماهانه ۱۰۰هزارتومان پرداخت می‌شود و ۱۰میلیون خانوار هم وام یک‌میلیون تومانی دریافت می‌کنند که بازپرداخت آن ۳۰ماهه است.»

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به آغاز طرح جامع مقابله با کرونا از امروز اول آذرماه اظهار داشت: «این طرح از امروز در شهرهایی که وضعیت قرمز، نارنجی و زرد دارند، اجرایی و عملیاتی خواهد شد.»

او با یادآوری محدودیت‌های کرونایی در زمان ‌آغاز شیوع کرونا در اسفندماه سال گذشته گفت: «در واقع در آغاز شیوع کرونا که مربوط به اسفند سال قبل و فروردین امسال بود که ما یک دوره‌ بسیار سخت داشتیم، مقرراتی وضع شده بود که مردم همکاری خوبی کردند و وقتی ما وارد اردیبهشت شدیم، فشار کرونایی کاملا کم شد.»

هدف اصلی این است که انتقال ویروس را کنترل کنیم

روحانی افزود: «از اوایل اردیبهشت که فشار کم شده بود، تا امروز حدود ۶ماه از آن زمان می‌گذرد، در این مدت متأسفانه در برخی استان‌ها با موج دوم و اخیرا هم با موج سوم کرونا مواجه شدیم که تصمیم بر تعطیلی هوشمند شهرها گرفتیم.»

رئیس‌جمهوری افزود: «هدف اصلی این است که انتقال ویروس را کنترل کنیم تا به کمترین حد ممکن برسد، افراد مبتلا را سریع‌تر شناسایی و درمان کنیم و افرادی که باید قرنطینه شوند، بدون نیاز به بستری‌شدن به خوبی مراقبت شوند، همچنین تجمع و تردد را کاهش دهیم.»

ممکن است این تعطیلی‌ها به ۱۰روز برسد

روحانی با یادآوری اینکه ناچار به تعطیلی بعضی جاها شدیم تا تجمع و تردد کم شود،‌ ادامه داد: «قبلا می‌گفتیم همه پروتکل‌ها را مراعات کنید، به خاطر اینکه خودتان و اقوام‌تان سالم بمانید و فشار از دوش کادر درمانی کاهش پیدا کند.»

او گفت: «الان علاوه بر اینها ما تمام اصول را مراعات می‌کنیم، برای اینکه فشار اقتصادی بر کسب‌وکارها و فعالیت‌های اقتصادی هرچه سریع‌تر کم شود. اگر همه، دستورالعمل‌ها را مراعات کنند، ممکن است این تعطیلی‌ها به ۱۰روز برسد، اما اگر مراعات نکنیم، ممکن است این دو هفته به نقطه مطلوب نرسد.»

مسئولیت‌پذیری آحاد مردم

رئیس‌جمهوری با تشریح الزامات موفقیت محدودیت‌ها و تعطیلات گفت: «اولین الزام موفقیت این طرح مسئولیت‌پذیری آحاد مردم است. این تعطیلات برای این بود که به مردم بگوییم ویروس کرونا خیلی جدی است و همه باید مراعات کنیم. بحث سر تعطیلی نبود که مغازه‌ای بسته شود؛ بحث این بود که مردم در فاصله‌های اجتماعی و برنامه‌های دورهمی مراعات کنند و جمع‌نشوند.»

روحانی با بیان اینکه دورهمی‌ها بیش از کسب‌وکارها مشکل ایجاد کرده است، ادامه داد: «وقتی فردی فوت می‌کند، مردم در تشییع جنازه او شرکت می‌کنند و می‌گویند اگر شرکت‌نکنیم، بد است. این جمع‌شدن‌ها مشکلات بسیاری ایجاد کرده است. قبلا می‌گفتند باید مراقب عطسه و سرفه بود. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است، نشان می‌دهد که خود حرف‌زدن و صحبت‌کردن هم افشانه‌های تنفسی را منتشر می‌کند که این افشانه‌ها ممکن است سنگین یا سبک باشد. در این شرایط وقتی افراد دور هم جمع می‌شوند و ماسک هم برداشته می‌شود، اگر یک‌نفر مبتلا باشد، خودبه‌خود باعث ابتلای بقیه می‌شود.»

بسیاری از ابتلاها، خانوادگی است

رئیس دولت دوازدهم با یادآوری اینکه امروز بسیاری از ابتلاها، خانوادگی است، گفت: «گاهی می‌بینیم یک یا دو نفر بیمار کاملا بی‌علامت یا با علامت ضعیف، همه را مبتلا کرده است، بنابراین مسئولیت‌پذیری آحاد افراد جامعه الزام نخست است تا این محدودیت اثربخش باشد.»

او الزام دوم را ضمانت اجرای مصوبات برشمرد و ادامه داد: «مصوبات بسیاری تصویب کردیم. امروز هم مصوباتی داشتیم. اینکه مرکب روی کاغذ باشد، تأثیر ندارد. مصوبات باید اجرا شود. عده‌ زیادی از مردم مصوبات را  اجرا می‌کنند، اما افراد کمی بی‌مبالات هستند، بنابراین باید دستگاه‌هایی که مسئولیت ضمانت اجرا بر دوش آنان است، مانند دستگاه‌های ناظر بر اجرا، قوه‌قضائیه، نیروی انتظامی، بسیج، تعزیرات، اتحادیه‌ها و همه کسانی که از طریق قرارگاه مصوبات به‌طور مرتب به آنان ابلاغ و اطلاع‌رسانی می‌شود، باید اقدام کنند و پایش مستمری داشته باشند.»

همه افراد جامعه باید کارت ملی یا کارت شناسایی معتبر با شماره ملی همراه خود داشته باشند

رئیس دولت دوازدهم از ارایه پیشنهادی در جلسه امروز ستاد خبر داد که قرار است قرارگاه آن را بررسی کند و گفت: «بر اساس این پیشنهاد همه افراد جامعه باید کارت ملی یا کارت شناسایی معتبر با شماره ملی همراه خود داشته باشند تا به فرد مبتلا اجازه ندهیم وارد سیستم حمل‌ونقل، محل اجتماعات یا فضای کسب‌وکار شود.»

روحانی الزام سوم را همکاری همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی ذکر کرد و گفت: «اگر بنا باشد این کار را فقط قرارگاه یا نیروی انتظامی اجرا کند، درست نیست. همه باید دست‌به‌دست هم دهیم.»

رئیس‌جمهوری همکاری خیرین، محلات، مساجد، بسیج، سمن‌ها و هلال‌احمر را الزام چهارم عنوان و تصریح کرد: «همه اینها باید یاری کنند، خصوصا افرادی را که در قرنطینه هستند، یاری‌کنند و افراد مظنون به ابتلا را یاری کنند و به مراجعی که باید از او تست گرفته شود، کمک‌کنند.»

 

از امروز روزانه ۱۰۰هزار تست سریع انجام می‌شود

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه در روز  ۲۵ تا ۳۰هزار نفر تست انجام می‌شد، گفت: «خوشبختانه از امروز روزانه ۱۰۰هزار تست سریع انجام می‌شود. این البته موجب افزایش مبتلایان می‌شود، اما با ادامه این روند، تعداد بستری‌ها و مرگ‌ومیر کاهش می‌یابد. شناسایی سریع و به موقع عمل‌کردن تنها راه نجات از کروناست.»

او الزام پنجم را اطلاع‌رسانی به موقع، شفاف و روشن ذکر کرد و گفت: «تصمیماتی که اینجا یا در قرارگاه اتخاذ می‌شود و توصیه‌ها و پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت دارد، باید با زبان روشن، صریح و واضح به مردم ابلاغ شود.»

رییس جمهوری گفت: «مسأله ششم اقناع‌سازی مردم است. مردم باید قانع شوند که در این شرایط راه دیگری نداریم، چراکه واکسن و داروی مطمئنی نداریم، بنابراین هیچ راهی جز اجرای توصیه‌ها و پروتکل‌های پزشکی و رعایت فاصله‌ها و مراعات اصول بهداشتی، دورهم جمع‌نشدن‌ها و کاهش تردد نداریم.»

 ساعت ترددهای شبانه کاهش می‌یابد

او افزود: «یکی از مصوبات این بود که تردد شبانه از ساعت ۹ شب کاهش پیدا کند، به دلیل اینکه بسیاری از این دورهمی‌ها ناشی از این ترددهاست و اگر تردد قطع شود، دورهمی‌ها کاهش می‌یابد. در کنار این کارها باید طرح‌های مکمل هم پیدا و اضافه کنیم که به نتیجه برسیم.»

روحانی ادامه داد: «الزام هفتم اقدام صداوسیما برای ساعات فراغت مردم است. وقتی به مردم می‌گوییم در خانه بمانید، خیلی مهم است که صداوسیما برنامه‌های شاد داشته باشد و بتواند وقت مردم را به خوبی پر کند و آموزنده باشد و دانشگاه‌ها و آموزش‌وپرورش هم از طریق فضای مجازی بتوانند کلاس‌های درس را ادامه دهند و در خانه با استاد و معلم‌شان در تماس باشند که این هم جزو الزاماتی است که باید اجرا شود.»

رئیس‌جمهوری الزام هشتم را اقدامات حمایتی و جبرانی ذکر کرد و گفت: «با توجه به اینکه دو هفته کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی مردم تعطیل می‌شود، باید در حدی که توان و امکانات داریم، مردم را یاری و کمک کنیم، به همین دلیل امروز مصوب شد برای حدود نزدیک ۳۰میلیون نفر -۲۹/۷ میلیون نفر- ماهانه تا پایان امسال هر ماه ۱۰۰ هزار تومان بلاعوض پرداخت کنیم. همچنین برای ۱۰میلیون خانوار هم مقرر شد وام یک میلیون تومانی در اختیار آنها قرار بگیرد. شبیه همان وامی که اوایل سال در اختیار مردم قرار گرفت و آن وام هم ۳۰ ماهه است و مردم بازپرداخت می‌کنند.»

روحانی افزود: «مسأله پرداخت پول گاز و مشکلاتی که برای چک به وجود می‌آید و موارد دیگر که مشابه چیزهایی است که ما در اوایل سال برای موارد متعدد تصویب کرده بودیم، امهالی یک ماهه و دو ماهه  یا چهار ماهه دادیم، برای اینکه از مشکلاتی که احتمالا پیش‌روی مردم است، کاسته شود.»

او با تأکید بر لزوم همراهی و همکاری برای موفقیت طرح جامع مقابله با کرونا و محدودیت‌های پویا اظهارداشت: «اگر تمام مردم دستور‌العمل‌ها را مراعات کنند، دورهمی‌ها را کنار بگذارند، تجمعات غیرضرور شرکت نکنند و ترددها را کاهش دهند، نیاز به تعطیلی نداریم. در واقع این تعطیلات برای این بود که به مردم بگوییم شرایط، شرایط سخت و هشدار است. امیدوارم مردم با مراعات خود، هم تعطیلات را کوتاه کنند، هم نقل و انتقال بیماری و هم فوتی‌ها را کاهش دهند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.