ارایه تست منفی کرونا برای سفر جنبه عمومی ندارد

شرایط مسافرت با هواپیما، قطار و اتوبوس در دو هفته پیش‌رو

تنها تفاوت سفر الزامی‌بودن برگه گواهی سلامت برای افرادی است که قبلا تست کرونای آنها مثبت بوده و در سامانه، نام آنها ثبت شده است.

شهروندآنلاین: از امروز هیچ ‌یک از بخش‌های حمل‌ونقل عمومی (شرکت‌های مسافربری)، ریلی و هوایی تعطیل نیست، اما جابه‌جایی مسافر در حمل‌ونقل عمومی مشمول تأیید منفی‌بودن تست بیماران کرونایی است.

خیلی از مسافرانی که از حمل‌ونقل عمومی برای رسیدن به مقصد استفاده می‌کنند، این سوال را دارند که آیا سفر بین‌استانی از طریق حمل‌ونقل ریلی شرکت‌های مسافربری اتوبوسرانی، از طریق حمل‌ونقل هوایی در این دو هفته امکان‌پذیر است یا خیر؟

بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا همه بخش‌های حمل‌ونقل عمومی به فعالیت خود از امروز ادامه می‌دهند. بر این اساس اگر شما امروز مسافر مسیر تهران- شیراز هستید، می‌توانید با مراجعه به ترمینال غرب بلیت اتوبوس را برای این مسیر خریداری کنید و به مقصد مورد نظر برسید.

مسئول ترمینال مسافربری غرب تهران امروز شنبه گفت: «تا این ساعت (١١ صبح)، سه سرویس رفت از تهران به شیراز به ط‌ور کامل پر شده است و سفرهای بین‌استانی با اتوبوس‌های شرکت‌های مسافری ادامه دارد.»

او ادامه داد: «تنها تفاوت سفر الزامی‌بودن برگه گواهی سلامت برای افرادی است که قبلا تست کرونای آنها مثبت بوده و در سامانه، نام آنها ثبت شده است.»

در همین راستا وزارت راه‌وشهرسازی اعلام کرده است: «مبتلایان به کرونا که تست آنها مثبت و کدملی آنها در سامانه وزارت بهداشت ثبت شده است، تا ۱۴روز امکان سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس را ندارند.»

افرادی که تست کرونا آنها مثبت شده است، پس از گذار از دوران قرنطینه که سامانه وزارت بهداشت آن را مشخص می‌کند، امکان استفاده از حمل‌ونقل عمومی مسافری جاده‌ای، قطار و هواپیما را خواهند داشت.

برای صدور بلیت هواپیما و قطار با توجه به زیرساختی که فراهم شده است، ابتدا کدملی از مسافر دریافت می‌شود و سپس استعلام فرد از نظر ابتلا به کرونا از سامانه‌ای که متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، انجام می‌شود و در صورت منفی‌بودن ابتلا به کرونا برای آنها بلیت صادر می‌شود.

در واقع مبتلایان به کرونا که تست آنها در زمان مراجعه برای خرید بلیت برای روز انتخابی در سامانه وزارت بهداشت مثبت ثبت شده است، امکان سفر را نخواهند داشت.

با این حال، ارایه تست منفی کرونا جنبه عمومی ندارد و افرادی که مبتلا به این بیماری نیستند، نیازی به ارایه مدارک مرتبط را ندارند.

شهرام آدم‌نژاد، معاون حمل‌ونقل وزارت راه‌وشهرسازی پیشتر گفته بود: «پیش از این برای صدور بلیت اتوبوس کدملی از مسافر دریافت نمی‌شد، بنابراین تکمیل زیرساخت‌های اتصال به سامانه وزارت بهداشت در مورد صدور بلیت اتوبوس برای بیماران غیرکرونایی کمی با تأخیر انجام می‌شد، ولی از اوایل هفته پیش‌روی این موضوع اجرایی می‌شود.»

اکنون استعلام از سامانه وزارت بهداشت بابت بررسی ابتلا به کرونا برای همه مسافران انجام می‌شود و کسانی که تست آنها مثبت بوده و در سامانه وزارت بهداشت درج شده است، با تشخیص سامانه به آنها بلیت عرضه نمی‌شود.

بر این اساس هر فردی که در ایام مراجعه برای خرید بلیت تست مثبت کرونا داشته و در سامانه وزارت بهداشت کدملی او ثبت شده باشد، پس از گذراندن دوران قرنطینه، (۱۴روز) امکان استفاده از حمل‌ونقل عمومی مسافری جاده‌ای قطار و هواپیما را دارد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.