تاجگذاری مجدد یورو

یورو پس از ۷ سال جایگزین دلار در تبادلات مالی جهان شد

یورو به دنبال رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و آشفتگی سیاسی در آمریکا، برای نخستین‌بار در چند سال گذشته جای دلار را در تبادلات مالی جهان گرفت.

شهروند آنلاین: به گزارش تارنمای بلومبرگ، یورو برای نخستین‌بار پس از ۷ سال بار دیگر به عنوان اولین ارز پراستفاده در طول ماه گذشته قرار گرفت. آخرین‌بار یورو در فوریه ۲۰۱۳ به عنوان اولین ارز جهان مورد استفاده قرار گرفته بود.

جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوئیفت) که پیام‌های تبادل مالی بیش از ۱۱ هزار موسسه مالی در ۲۰۰ کشور دنیا را مدیریت می‌کند، نشان می‌دهد که ارز واحد اتحادیه اروپا در ماه گذشته پرکاربردترین ارز دنیا بوده است و پس از آن دلار، پوند انگلیس و ین ژاپن قرار گرفته‌اند.
بر اساس همین داده‌ها، دلار کانادا نیز جای یوان چین را در رده پنجم گرفت.
آمارها نشان می‌دهد ۳۷.۸درصد تبادل‌های مالی سوئیفت در ماه اکتبر به یورو بوده است که ۶درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته و بیشترین میزان از فوریه ۲۰۱۳ است. استفاده از دلار آمریکا با کاهش ۴.۶درصدی به ۳۷.۶۴درصد رسیده است.
ارزش دلار آمریکا بیش از ۱۱درصد نسبت به اوج خود در ماه مارس در برابر شاخص بلومبرگ از سبد ارزهای مهم کاهش یافته است و بسیاری از ناظران افت ارزش بیشتر دلار در آینده را پیش‌بینی می‌کنند.
رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و آشفتگی سیاسی در آمریکا موجب کاهش تبادل بین‌المللی دلار شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.