پای خودرو ایرانی به اسپانیا هم رسید

هنگ‌کنگ، تایوان، سوریه، امارات، اسپانیا، چین، عراق و ترکیه مشتریان خودرو ایرانی

اعلام مسئولان گمرک ایران از این حکایت دارد که ایران در سال گذشته بیش از ۵.۷میلیون دلار صادرات خودرو داشته و اسپانیا از جمله مقصدهای این صادرات بوده که بیشترین تنوع خودرویی به آن صادر شده است.

شهروندآنلاین: گرچه واردات خودرو حدود سه ‌سالی است که ممنوع شده و امکان ورود آن به دلیل تغییر در ضوابط واردات خودرو و ممنوعیت ثبت سفارش وجود ندارد، ولی صادرات خودرو از ایران صورت می‌گیرد.

این در حالی است که تازه‌ترین اعلام مسئولان گمرک ایران از وضعیت صادرات خودرو از این حکایت دارد که در سال گذشته حدود ۱۳۰۰ دستگاه خودرو به ارزش پنج میلیون و ۷۲۲ هزار و هفت دلار به هشت کشور صادر شده است.

طبق اعلام سیدروح‌اله لطیفی -سخنگوی گمرک ایران- وزن خودروهای صادراتی حدود ۱۵۷۳تن به کشورهای هنگ‌کنگ، تایوان، سوریه، امارات، اسپانیا، چین، عراق و ترکیه بوده است.

عراق با سه میلیون و ۱۲۲هزار و ۹۰۰ دلار، آذربایجان با یک میلیون و ۱۵۹هزار و ۴۰۰ دلار و سوریه با ۹۸۱هزار و ۸۲۵ دلار سه مقصد اول خودروهای ایرانی بودند. همچنین هنگ‌کنگ با ۱۱۶هزار و ۸۶۲ دلار، اسپانیا با ۹۶هزار و ۳۶۲دلار، تایوان با ۷۹هزار و ۵۲۱دلار، چین با ۳۶هزار و ۶۰۰ دلار، ترکیه با هفت هزار دلار و امارات با چهار هزار و ۶۶۲دلار دیگر خریداران خودرو از کشورمان بودند.

خودرو ساینا بیش از ۹۰درصد سبد  صادرات خودرو در سال گذشته را به خود اختصاص داده است و پراید، تیبا،کوئیک، سمند، پارس، ۲۰۷، هایما، دنا و … مابقی سهمی کمتر از ۱۰درصد را دربرمی‌گیرند.

این در حالی است که بیشترین تنوع صادرات خودرویی با خودروهای‌ تیبا، ساینا، کوئیک، وانت‌آریسان، پژو پارس، پراید۱۳۱و رهام به مقصد اسپانیا تعلق دارد.

صادرات خودرو از ایران و محصولات ایران خودرو و سایپا در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان مربوطه به ویژه در شورای رقابت بارها تأکید کرده‌اند که از مهم‌ترین دلایل نابسامانی بازار خودرو کمبود عرضه در مقابل تقاضاست و تا هنگامی که تولید افزایش نیابد و عرضه بیشتر نشود، وضعیت بازار چندان بهبود پیدا نخواهد کرد.

این در شرایطی است که حتی شیوا، رئیس شورای رقابت چندی پیش پیشنهاد واردات خودروهای وارداتی را مطرح کرد تا بتوانند با واردات بدون انتقال ارز و خودروهایی که امکان خرید آن برای مردم وجود داشته باشد تا حدودی به وضعیت بازار سامان دهند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.