اولین نشان فداکاری به شهید سرلشکر فلاحی اعطا شد

اهدای نشان فداکاری به خانواده، پس از پایان محدودیت‌های کرونایی

برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها» اولین نشان فداکاری به شهید امیر سرلشکر ولی‌الله فلاحی تعلق گرفت.

شهروند آنلاین: برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها» در ارتش جمهوری اسلامی ایران، به پاس فرماندهی و مدیریت جهادی امیر سرلشکر فلاحی در صحنه‌ها و برهه‌های سرنوشت‌ساز دوران پیروزی انقلاب تا عملیات ثامن‌الائمه(ع) و ایثار و بذل جان در اعتلای ایران سربلند اسلامی، اولین نشان فداکاری به آن فرمانده دلاور شهید تعلق گرفت.

شهید سرلشکر فلاحی در سال ۱۳۱۰ در روستای طالقان متولد شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه‌اش را در طالقان و دبیرستان نظام تهران گذراند. پس از اخذ مدرک متوسطه وارد دانشکده افسری و با درجه ستوان دومی از آن دانشکده فارغ‌التحصیل شد و مأموریتش را از فرماندهی دسته در نیروی زمینی آغاز کرد. او در طول خدمت به دلیل شایستگی توانست تا درجه سرتیپی پیش برود و دوره دانشکده فرماندهی و ستاد را نیز پشت سر بگذارد؛ با وجود این به دلیل مبارزات سیاسی و فعالیت علیه رژیم شاه از سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۲ چهار بار به زندان افتاد.

حضور شهید فلاحی در شیراز به عنوان معاون فرماندهی مرکز آموزش پیاده، همزمان با اوج فعالیت‌های مردم ضد حکومت پهلوی بود؛ به همین دلیل در بیشتر شهرهای ایران ازجمله شیراز حکومت نظامی اعلام شده بود. به دلیل کوشش‌های شهید سرلشکر فلاحی حکومت نظامی در شیراز لغو شد و نیروهای ارتش از خیابان‌ها جمع شدند.

پس از پیروزی انقلاب، بعد از اینکه شهید سپهبد قرنی به شهید فلاحی پیشنهاد فرماندهی نیروی زمینی ارتش را می‌دهد با وجود شرایط خاص آن زمان که کسی عهده‌دار این مسئولیت نمی‌شده، ایشان با جسارت این مسئولیت را پذیرفته و اذعان داشته «خونی که در بدن دارد برای مردم، انقلاب و دفاع از میهن خواهد بود».

او از آغاز جنگ در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور دائم داشت. پس از برکناری بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا طی حکمی از سوی حضرت امام(ره) مسئولیت جانشینی رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گرفت. امیر سرلشکر فلاحی افسری بسیار عالم در امور نظامی، فعال و کوشا بود و علاقه شدیدی به حفظ نظام جمهوری اسلامی داشت و تا آنجا که در توان داشت ضمن ایجاد هماهنگی بین ارتش و سایر نیروها مانند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروهای مردمی، از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابل هجمه گروهک‌ها دفاع کرد.

ولی‌الله فلاحی در تاریخ بیست‌ونهم خرداد ۱۳۵۹ به ریاست ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب و در همان زمان آشوب و درگیری در مناطق غربی کشور و تجاوزهای پراکنده رژیم بعثی عراق به کشورمان آغاز شد. با پیدایش این اوضاع او هفته‌ای دو روز در ستاد مشترک ارتش حضور می‌یافت و با تشکیل جلسه‌های فشرده و صدور دستورات لازم و ایجاد هماهنگی با اداره‌های مختلف ستاد و سایر نیروها خیلی سریع به جبهه‌های جنگ برمی‌گشت و در خط مقدم در کنار نیروهای رزمنده قرار می‌گرفت.

از شهید فلاحی نقل شده که در مقام رئیس ستاد ارتش گفته بود: «من وجب به وجب خاک خوزستان را به علت محل خدمت اولیه‌ام می‌شناسم. با توجه به پیشروی سریع عراق آرزو داشتم که ارتش عراق زمینگیر شود که چنین شد. اکنون تنها یک آرزوی دیگر دارم؛ تنها آرزویم این است که ارتش متجاوز عراق را از طرف آبادان تا مارد عقب بنشانم.» با طراحی و اجرای پیروزمندانه عملیات ثامن‌الائمه و رفع حصر آبادان آرزوی شهید فلاحی برآورده شد و وضعیت راهبردی جنگ دگرگون و زمینه برای پیروزی‌های بزرگ فراهم شد.

او در طی عملیات ثامن‌الائمه(ع) به منطقه عملیاتی شتافت و پس از کسب پیروزی ارزشمند در این عملیات در شامگاه هفتم مهر به همراه تعداد دیگری از فرماندهان جنگ به قصد دیدار با حضرت امام‌خمینی(ره) فرمانده کل قوا و ارایه گزارش به محضر ایشان راهی تهران شد که با سقوط هواپیمای حامل آنان در نزدیکی تهران به درجه رفیع شهادت نائل شد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، شهید فلاحی در جرگه یکی از موفق‌ترین روسای ستاد در تاریخ ارتش ایران است. ازجمله ویژگی‌های او می‌توان به «شناخت دقیق و درست سازمان ارتش و چگونگی عملکرد آن»، «واقع‌نگری و برداشت ژرف و درست نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی» و همچنین «باور به کاربردی‌کردن دانش نظامی در جریان طراحی راهبردها و راهکنش‌های جنگی» اشاره کرد.

بر پایه این گزارش، خرداد امسال پس از پیشنهاد ارتش و ستاد کل نیروهای مسلح به محضر فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی)، مبنی بر اهدای پرچم و نشان فداکاری یک هزار و ۱۸۴ شهید دانشجو و دانش‌آموخته دانشگاه افسری امام‌علی(ع) نیروی زمینی ارتش، پس از تصویب معظم‌له، این دانشگاه به افتخار دریافت نشان «فداکاری» نایل و مراتب به امیر سرلشکر سیدعبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، ابلاغ شد.

نشان فداکاری نماد ایثار و از خودگذشتگی دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه افسری امام‌علی(ع) ارتش است که در راه پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران جان خود را فدا کرده‌اند و برابر تصویب «شورای عالی نشان‌ها»، اولین نشان فداکاری به شهید امیر سرلشکر ولی‌الله فلاحی دانش‌آموخته دانشگاه افسری امام‌علی(ع) تعلق گرفت.

نشان فداکاری پس از پایان محدودیت‌های کرونایی به خانواده شهید فلاحی اعطا خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.