۴۲درصد از بیکارشدگان دارای تحصیلات دانشگاهی‌‌اند

نتایج یک نظرسنجی از بیش از 700هزار نفر از بیکارشدگان متقاضی دریافت مقرری بیمه بیکاری

نتایج یک نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تنها ۲۷درصد از بیکارشدگان قرارداد شغلی دایم داشته و قرارداد باقی بیکارشدگان از نوع قرارداد موقت بوده ‌است. همچنین حدود ۴۲درصد از بیکارشدگان دارای تحصیلات دانشگاهی بوده‌اند. حدود ۶۸درصد از بیکارشدگانِ در این دوره زمانی، سرپرست خانوار بوده‌اند.

شهروند آنلاین: مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، در ادامه انجام پژوهش‌های نظرسنجی و افکارسنجی در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی در سال‌جاری درباره مسائل مهم حوزه رفاه و سیاست‌گذاری اجتماعی، دو نظرسنجی مختلف را درباره موضوع بیمه بیکاری در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور به پایان برد.

این نظرسنجی‌ها با هدف کلی به دست آوردن تصویری دقیق‌تر از وضعیت متقاضیان دریافت بیمه بیکاری در شرایط شیوع ویروس کرونا و میزان رضایت آنان از خدمات ارایه‌شده در حوزه بیمه بیکاری و فرآیندهای مرتبط با آن در دو فاز جداگانه، در شهریور و مهرماه ۱۳۹۶ در سطح تمامی استان‌های کشور صورت گرفت.

جامعه آماری این نظرسنجی بیش از 700هزار نفر از بیکارشدگان متقاضی دریافت مقرری بیمه بیکاری بودند که در سامانه درنظر گرفته‌شده از سوی وزارت و سازمان تأمین اجتماعی در بازه زمانی ابتدای اسفند ۱۳۸۸ تا پایان اردیبهشت ۱۳۹۶ ثبت‌نام کرده بوده‌اند.

این پژوهش در دو فاز جداگانه با همکاری مرکز فناوری اطلاعات ارتباطات و تحول اداری، معاونت بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی و معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت: هدف اصلی پژوهش فاز اول که در شهریور ۱۳۹۶ انجام شد، به دست آوردن تصویری از وضعیت اقتصادی و رفاهی بیکارشدگان و میزان رضایت آنان از خدمات ارایه‌شده در این حوزه بود. این فاز با حجم نمونه ۱۱۱۳ نفر در تمامی استان‌های کشور انجام شد.

متقاضیان بیمه بیکاری در این فاز، خود شامل دو دسته اصلی بودند: اول، کسانی که همچنان از زمان ثبت درخواست بیمه بیکاری، بیکار مانده‌اند و دوم، کسانی که پس از ثبت این درخواست، مجددأ مشغول به کار شده‌اند. فاز دوم این پژوهش به فاصله 10روز از فاز اول، با حجم نمونه ۱۰۵۶ نفر و مجددا در سطح تمامی استان‌های کشور و در مهرماه ۱۳۹۶ انجام شد. هدف اصلی از انجام فاز دوم، یافتن پاسخ دقیق به سوال «میزان بازگشت به کار بیکارشدگان» (متقاضیان بیمه بیکاری در دوران شیوع ویروس کرونا) بود.

نتایج این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد تنها حدود ۲۷درصد از بیکارشدگان قرارداد شغلی دایم داشته و قرارداد باقی بیکارشدگان از نوع قرارداد موقت بوده ‌است. همچنین حدود ۴۲درصد از بیکارشدگان دارای تحصیلات دانشگاهی بوده‌اند. حدود ۶۸درصد از بیکارشدگانِ در این دوره زمانی، سرپرست خانوار بوده‌اند (لازم به ذکر است در موج اول این نظرسنجی این میزان ۶۳درصد ارزیابی شده بود.)

مطابق نتایج این پژوهش، ۶۲درصد از متقاضیان دریافت مقرری بیمه بیکاری، در طول ماه‌های گذشته مجددا مشغول به کار شدند و ۳۸درصد متقاضیان نیز همچنان بیکار هستند.

نتایج این پژوهش نشان داد که حدود ۷۵درصد از متقاضیان بیمه بیکاری از سهولت فرآیند ثبت‌نام در سامانه مشخص‎شده، رضایت داشته‌اند.

همچنین بیش از ۹۳درصد از بیکارشدگان ابراز داشته‌اند که در ایام بیکاری مجبور شده‌اند هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌شان را کاهش دهند. بیش از ۷۶درصد آنان مجبور به کاهش هزینه‌های مواد خوراکی خانواده‌شان در این دوره زمانی شده‌اند. مطابق نتایج این پژوهش، مصرف گوشت قرمز حدود ۷۲درصد از خانواده‌های افراد بیکارشده، به صورتی کاهش جدی پیدا کرده‌ است و حدود ۱۵درصد از خانواده‌های بیکارشدگان، حتی پیش از دوره بیکاری نیز توان خرید گوشت قرمز به صورت ماهانه را نداشته‌اند. حدود ۷۶درصد از خانواده‌ها، دچار کاهشی محسوس در مصرف مرغ، حدود ۷۱درصد از خانواده‌ها کاهش در مصرف برنج، ۶۱درصد خانواده‌ها دچار کاهش مصرف در لبنیات و حدود ۴۲درصد خانواده‌های بیکارشدگان، کاهش در مصرف تخم‌مرغ را در این دوره شیوع ویروس کرونا تجربه کرده‌اند. حدود ۷۰درصد از خانواده‌ها، کاهش در مصرف ماهانه‌ میوه را نیز گزارش کرده‌اند.

جزئیات دیگر این پژوهش متعاقبا منتشر خواهد شد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.