رویکرد خارجی تیم بایدن قابل پیش‌بینی شد

تقدم دیپلماسی بر تمام گزینه‌های روی میز

سایت «میدل ایست آی» در گزارشی به مواضع اعضای کابینه بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا در قبال مسائل مختلف خاورمیانه پرداخته است.

شهروندآنلاین: سایت «میدل ایست آی» می‌نویسد: «روز دوشنبه بایدن از نام اعضای ارشد تیم سیاست خارجی و امنیت ملی دولتش رونمایی کرد. بسیاری از این افراد سال‌ها در دوران ریاست‌جمهوری اوباما فعالیت داشته‌اند.»

در این میان نام «آنتونی بلینکن» به عنوان وزیر امور خارجه، «لیندا توماس گرین فیلد» به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد و «جیک سولیوان» به عنوان مشاور امنیت ملی مطرح شده‌اند.»

این سایت در ادامه به رویکرد هر یک از این افراد نسبت به مسائل خاورمیانه پرداخته است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه

او از مشاوران نزدیک بایدن در طول کارزار انتخاباتی‌اش بوده و به عنوان مشاور معاون امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری اوباما فعالیت کرده است. او از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو مشاور بایدن در امور سیاست خارجی بوده است. روزنامه «نیویورک تایمز» می‌نویسد که او در شکل‌دادن به واکنش آمریکا به خیزش‌های بهار عربی در سال ۲۰۱۱ میلادی نقش داشته است.

«نیویورک تایمز» می‌افزاید که این واکنش و سیاست آمریکا باعث ایجاد نتایج متفاوت و گوناگونی در مصر، عراق، سوریه و لیبی شد. بلینکن همانند بایدن از اسراییل دفاع می‌کند. او گفته است که بایدن به اسراییل توجه خواهد کرد و کمک‌های نظامی آمریکا به آن رژیم ادامه خواهد یافت.

لازم به یادآوری است که اسراییل در سال پایانی ریاست‌جمهوری اوباما ۳.۸میلیارد دلار کمک نظامی از آمریکا دریافت کرد. بلینکن در راستای حمایت از اسراییل از کارزار تحریم کالا‌های اسراییلی که توسط فلسطینیان سازماندهی‌شده انتقاد کرده است؛ کارزاری که خواستار اعمال فشار بر اسراییل از طریق اهرم‌های به دور از خشونت برای پایان‌دادن به تبعیض و آزار و اذیت علیه فلسطینیان است.

همزمان بلینکن خواستار بازگشت آمریکا به برجام است. او در گفت‌وگویی در انستیتو «آسپن» در ماه آگوست گفته بود که بایدن خواستار بازگشت به توافقی قوی‌تر و طولانی مدت‌تر با ایران است، به شرطی که ایران به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد و به آن عمل کند.

بلینکن سال ۲۰۰۸ میلادی نامه‌ای را از سوی مقام‌های دولت اوباما که خواستار پایان‌دادن به حمایت آمریکا از حمله سعودی‌ها علیه یمن بودند، امضا کرد. در این نامه اشاره شده بود که حمایت سال ۲۰۱۵ دولت اوباما از ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان و امارات علیه یمن اشتباه بوده و ریاض جنگی را بر یمن تحمیل کرده است. در نامه اشاره شده بود که دولت ترامپ به جای آنکه از اشتباه دولت اوباما درس بیاموزد، حمایت نظامی از عربستان را افزایش داده است. 

فلورنوی، وزیر دفاع

او مقام ارشد سابق سیا و از مقام‌های دخیل در سیاست‌گذاری دفاعی آمریکا در دولت اوباما بوده است. سال ۲۰۱۶ میلادی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر آن بود که «هیلاری کلینتون» در صورت پیروزی در انتخابات او را به عنوان وزیر دفاع منصوب خواهد کرد. فلورنوی در مطلبی نوشته بود که آمریکا نیازمند سیاست خارجی‌ است که با چالش‌های جهانی از جمله تغییرات اقلیمی مقابله کند. او رابطه نزدیکی با جامعه دفاعی آمریکا دارد و از موسسان اندیشکده «مرکز برای امنیت آمریکای نوین» بوده است که حمایت زیادی را از شرکت‌های ارشد دفاعی کسب می‌کند.

دیدگاه او درباره خاورمیانه متأثر از ارتباطش با مقام‌های شرکت‌های تسلیحاتی است. او پیشتر توصیه کرده بود که آمریکا فناوری مقابله با پهپاد‌ها را به عربستان ارایه دهد. فلورنوی حامی توسعه سرمایه‌گذاری روی پهپاد‌ها و تسلیحات بدون سرنشین مختلف است. او خواستار تضمین امنیت عربستان در مقابل حملات پهپادی است که از نظرش ایران پشت آن قرار دارد.

فلورنوی اوایل سال‌جاری میلادی در گفت‌وگویی با اندیشکده «هادسون» گفته بود که واشنگتن نباید تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند، با وجود آنکه تحریم‌ها مانعی در مسیر بازگشت ایران به تعهدات برجامی هستند و بایدن نیز به این موضوع توجه دارد.

آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی

او معاون سابق رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)ست که به دولت اوباما برای پیشبرد سیاست جنگ پهپادی و رویکرد سختگیرانه علیه کره‌شمالی کمک کرد.

پیش‌بینی می‌شود او کمک مشابهی را به دولت بایدن ارایه دهد که خواستار مقابله با کره‌شمالی است؛ با وجود آنکه از نظر لفظی او خواستار آزادشدن زندانیان زندان گوانتانامو و محدودشدن کارزار حملات پهپادی آمریکا بود، در عمل در برنامه‌ریزی برای انجام عملیات پهپادی که به کشته‌شدن غیرنظامیان انجامید، در کنار «جان برنان» رئیس سابق سیا بود.

هاینس از «جینا هاسپل» رئیس سیا که به طور مستقیم در پرونده بدنام شکنجه نقش داشت، حمایت کرده بود. اگر سمت او تأیید شود، این مقام سابق دولت اوباما بلندپایه‌ترین زن در جامعه اطلاعاتی آمریکا خواهد بود.

جک سالیوان، مشاور امنیت ملی

او پیشتر به عنوان مشاور امنیت ملی بایدن در دوران معاونت رئیس‌جمهوری آمریکا فعالیت کرده بود که به ایجاد کانال پشت‌پرده گفت‌وگو میان ایران و آمریکا با میانجی‌گری عمان که درنهایت منجر به حصول توافق هسته‌ای شد، کمک کرده بود.

درباره ایران، سالیوان حامی بازگشت آمریکا به برجام و لغو تحریم‌های ضدایرانی به شرط پایبندی تهران به مفاد برجام است. او در سخنرانی‌ در بنیاد «هریتیج» شروط مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ برای ایران را غیرمنطقی و غیرواقع‌بینانه دانسته بود و از کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران انتقاد کرد. او در سخنرانی‌ در مرکز «برای مطالعات بین‌المللی و استراتژیک» گفته بود که از نظرش دولت بایدن باید قتل «جمال خاشقجی» توسط عربستان را به شدت محکوم کند و خواستار پیگیری این پرونده شده بود. 

گرین فیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

او تجربه فعالیت دیپلماتیک در دولت اوباما را داشته و دیپلمات ارشد آمریکا در امور آفریقایی بوده است. او پیشتر سفیر آمریکا در لیبریا بود و در مناصب دیپلماتیک در پاکستان و کنیا نیز فعال بوده است. او در مورد رابطه با اسراییل متحد کلیدی آمریکا تجربه‌ای ندارد و احتمالا از نظر شخص بایدن و بلینکن پیروی خواهد کرد.

او در مقاله‌ای از لزوم تقدم دیپلماسی بر استفاده از گزینه نظامی توسط آمریکا نوشته بود. او در این مقاله اشاره کرده بود که باید پذیرفت که نقش و تأثیر دیپلماتیک آمریکا نسبت به گذشته کاهش یافته، اما کماکان نقشی محوری و پراهمیت در امور بین‌المللی است. او همچنین نوشته بود که تمرکز دولت آمریکا باید روی تقویت طبقه متوسط، رفع تبعیض‌های نژادی و نابرابری‌های اقتصادی باشد. گرین فیلد از منتقدان سیاست‌های ترامپ از جمله قانون ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع کشور‌های مسلمان بوده است.

نامزد‌های احتمالی سیا

بایدن هنوز رئیس سیا را انتخاب نکرده است. با این حال، چند گزینه برای این مقام مطرح شده‌اند:

«توماس دونیلون» مشاور پیشین امنیت ملی در دولت اوباما که در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میلادی مشوق دورشدن تمرکز دولت آمریکا از افغانستان و عراق و متمرکزشدن روی جنگ جهانی علیه تروریسم و مقابله با چالش متوجه از جانب چین بوده است.

«سوزان گوردون» که چهار دهه در جامعه اطلاعاتی آمریکا فعالیت کرده است. او پس از سه سال فعالیت در دولت ترامپ در نهایت سال۲۰۱۹ میلادی به دلیل مخالفت با موضع آن دولت در قبال ایران، روسیه و کره‌شمالی از مقامش استعفا داد.

«مایکل مورل» که همزمان با گوردون وارد سیا شده بود نیز از نامزد‌های احتمالی است. او در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ میلادی معاون رئیس سیا و بخشی از برنامه‌ریزی عملیات قتل «اسامه بن لادن» رهبر القاعده بوده است. او از منتقدان «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه است و ایران را به دلیل حمایت از او مورد انتقاد قرار داده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.