مرغ ۵ نرخی شد

دلیل افزایش قیمت مرغ

در شرایطی که قیمت مرغ به شکل افسارگسیخته‌ای در بازار بالا رفته، قیمت آن نیز پنج نرخی شده است و شاهد اعلام قیمت‌های متفاوتی برای این محصول توسط مسئولان مختلف و واحدهای صنفی هستیم.

شهروندآنلاین: با ایجاد تنش و افزایش قیمت بی‌سابقه در بازار مرغ، در روزهای اخیر شاهد قیمت‌گذاری جدید و متفاوت در بازار این محصول هستیم که نشان از عمق ضعف مدیریتی است. در این گزاش به مرور این قیمت‌ها و چرایی آنها می‌پردازیم.

مرغ 15000 تومانی

مرغ 15هزار تومانی همان مرغ منجمد تنظیم بازاری است؛ این مرغ در برخی از فروشگاه‌های منتخب شرکت پشتیبانی امور دام توزیع می‌شود.

شرکت پستیبانی امور دام در زمانی که وضعیت تولید مرغ در کشور مناسب است، حجم مشخصی مرغ به عنوان ذخایر استراتژیک خریداری و با منجمدکردن ذخیره می‌کند تا در مناسبت‌های مختلف و برای تنظیم بازار توزیع کند.

مرغ 18500 تومانی

اخیرا شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به فروش مرغ گرم با قیمت 18هزارو500 تومان در میادین میوه‌وتره‌بار می‌کند که حتی پایین‌تر از نرخ مصوب کارگروه تنظیم بازار است.

این مرغ فعلا فقط در میادین میوه‌وتره‌بار توزیع می‌شود؛ مردم برای خرید آن صف‌هایی طولانی تشکیل می‌دهند و درنهایت به هر فردی بیشتر از سه عدد مرغ به این قیمت فروخته نمی‌شود. بر اساس اعلام صورت‌گرفته قرار است تعداد فروشگاه‌های عرضه این محصول افزایش یابد و توسط واحدهای صنفی سطح شهر نیز توزیع شود.

برای اینکه مشخص شود چرا این قیمت مرغ حتی پایین‌تر از نرخ مصوب 20هزارو400 تومانی است، باید اشاره کرد مرغ‌هایی که با نهاده (خوراک دام) صددرصد یارانه‌ای تولید شده است، دولت خود آن را از مرغدار تحویل می‌گیرد و در شبکه یادشده توزیع می‌کند.

مرغ 20400 تومانی

مرغ 20هزارو400 تومانی همان قیمت مصوب مرغ است که کارگره تنظیم بازار برای فروش مرغ در بازار توسط مرغ‌فروشی‌ها تعیین کرده است، اما در حال حاضر این نرخ رعایت نمی‌شود.

باید اشاره داشت که کارگروه تنظیم بازار این نرخ مرغ را براساس تأمین 40درصد نهاده‌های مرغداران با قیمت مصوب تعیین کرده است؛ یعنی مرغداران 40درصد نهاده خود نظیر ذرت و کنجاله سویا را با قیمت دولتی دریافت می‌کنند و مابقی آن را مجبور به خرید از بازار آزاد هستند.

مرغ اتاق اصناف یا 23.5 تا 24 هزار تومانی

قیمت 23 هزار و 500 تا 24 هزار تومانی، قیمتی است که فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران برای مرغ گرم اعلام کرده و فروش بالاتر از این نرخ را تخلف دانسته است. این قیمت مرغ هم اینک در هیچ فروشگاهی برای عرضه وجود ندارد و برای خرید آن احتمالا باید سراغ رئیس اتاق اصناف رفت!

مرغ بازار آزاد 34 تا 40 هزار تومانی

مردم با این نرخ مرغ کاملا آشنا هستند، زیرا بیشتر میزانی که در بازار عرضه می‌شود به همین نرخ است. شهروندان برای اینکه بتوانند به اندازه مورد نیاز و بدون دغدغه صف ایستادن و کرونا را به جان خریدن، مرغ از مغازه‌های سرکوچه خود تهیه کنند، مجبور به پرداخت نرخ‌هایی 34 تا 40 هزار تومانی هستند.

وضعیت قیمت‌گذاری‌های مرغ هر چند طنز و کمدی به نظر می‌رسد، اما عین واقعیت است، زیرا در شرایطی که مردم برای مقابله با تهدید کرونا باید در خانه بمانند، برای خرید این محصول در صف‌هایی طویل می‌ایستند که در آن فاصله‌گذاری اجتماعی رنگ می‌بازد و بیشتر شبیه یک تراژدی است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.