ادارات هفته آینده تعطیل‌ است

انصاری: از همه می‌خواهم این دستور را به صورت جدی عملی کنند

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور از تعطیلی ادارات در هفته آتی خبر داد.

شهروند آنلاین: جمشید انصاری پنجشنبه شب با حضور در بخش گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار کرد: «هفته آینده ادارات تعطیل هستند مگر آنکه حضور آن کسانی که به تشخیص مقامات ضروری باشد و این در جلسه دیروز دولت رئیس‌جمهوری ابلاغ شد.»

او ادامه داد: «از همه می‌خواهم این دستور را به صورت جدی عملی کنند و از مردم می‌خواهم کارهای اداری خود را دو هفته به تعویق بیندازند تا زنجیره شیوع قطع شود؛ مثلا در شهرداری یک بخش خدمات شهری ارایه و بخشی دیگر مجوزها را صادر می‌کند و کسانی که در سر کار حضور دارند از بخش ارایه خدمات شهری هستند. بنابراین قسمت‌های اداری غیرضروری نیازی به حضور ندارند.»

معاون رئیس‌جمهوری عنوان کرد: «دولت این بخشنامه را ابلاغ کرده و شامل همه کارکنان دولت اعم از رسمی و قراردادی و پیمانی و همچنین شامل قرارداد دستگاه با شرکت‌ها می‌شود و کاهش نیرو باید در تمام عرصه‌ها انجام شود و فرقی بین کارکنان شاغل ادارات نیست.»

انصاری توضیح داد: «باید تردد را در سطح شهر کم کرده و ادارات را سبک کنیم و فرقی نمی‌کند نیروی شرکتی یا قرادادی یا رسمی باشد. از روزی که این بیماری در کشور شیوع پیدا کرد برنامه‌های مختلفی را برای مراقبت از کارکنان دولت تدوین و ابلاغ کردیم و ۱۲ اسفند نخستین بخشنامه ما ابلاغ شد و باید و نباید نحوه حضور را اعلام کردیم و در اکثر دستگاه‌های عمومی آزمایش‌های لازم تست‌های کرونا انجام شد. ضمن آنکه کارکنان دولت از سیستم بیمه‌ای خوبی برخوردارند و برای آنان جای نگرانی نیست.»

او گفت: «کسانی که مبتلا شوند، همه هزینه‌ها پرداخت می‌شود و کارکنان نگرانی‌های اصناف را ندارند. آنان حقوق و مزایای خود را دارند. اصرار مدیران برای حضور کارکنان استثناست. وقتی بخشنامه‌ای صادر می‌شود باید اجرا شود و مدیران باید با حداقل نیرو کار را پیش ببرند.»

همچنین حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا، نیز اظهار کرد: «هر هفته لیست شهرهای قرمز و زرد و نارنجی اعلام و محدودیت‌ها اعمال می‌شود. این طرح به طور جامع و هوشمند دیده شده و هر زمان وضع شهرها تغییر کند، محدودیت‌ها نیز تغییر می‌کند.»

در ادامه این برنامه معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا نیز اظهار کرد: «بر اساس دستورالعمل این شرایط، مشخص شده است که خودروهای غیر بومی ممنوعیت تردد دارند و استثناها را دیدیم و اگر راننده بومی اسنادی نشان دهد، مثل سند وسیله نقلیه یا محل سکونت یا هر مدرکی پلیس او را جریمه نمی‌کند.»

سرهنگ عین‌الله جهانی ادامه داد: «اگر کسانی با دوربین جریمه شده باشند با ارایه مدارک مثبته و در صورت اثبات اسناد، اعتراض‌شان رسیدگی و جریمه حذف می‌شود.»

معاون اجتماعی پلیس راهور توضیح داد: «۶۰درصد مراجعان مراکز شماره‌گذاری با وکالت فروشنده به خریدار وارد می‌شوند و حدود ۲۰ هزار نفر مراجعه می‌کنند و این در حالی است که این روزها مراکز تعطیل است. مقرر شده اگر اعتبار وکالت منقضی بشود، همان مدت به مدت وکالت آنان اضافه شود. پلیس به هیچ‌وجه با خرید وکالتی مشکل ندارد اما کسانی که وکالت دارند می‌توانند بعد از تعطیلات، الزاما نوبت اینترنتی گرفته و سپس مراجعه کنند.»

سرهنگ جهانی عنوان کرد: «اخیرا در فضای مجازی اعلام کردند که از ۲۱ تا ۴ صبح بیمه خسارت نمی‌دهد؛ در صورتی که پلیس در محل حاضر شده و شرکت‌های بیمه مسئولیت خود را دارند و از تعهد آنان خارج نیست. اگر تصادفی رخ داد هم راهنمایی و رانندگی و هم بیمه در خدمت آنان هستند.»

در ادامه این برنامه مجتبی صفایی، نایب‌رئیس اتاق اصناف، نیز توضیح داد: «همکاری و ایثار تمام کسبه کشور در اجرای پروتکل‌های وزارت بهداشت مثبت و در اکثر شهرها بازارها عموما تعطیل است و کمبود کالا هم نداشتیم و اصناف در حد اعلا کمک کردند.»

او درباره کرکره‌های نیمه‌باز برخی مغازه‌ها عنوان کرد: «در سراسر کشور گشت‌های مختلف با حضور نمایندگان دادستان در حال انجام وظیفه هستند و هر واحد صنفی که باید تعطیل باشد و تمرد کند، با آنان برخورد می‌کنیم.»

نایب‌رئیس اتاق اصناف تأکید کرد: «شیرینی‌فروشی‌ها و آجیل‌فروشی‌ها جزء گروه ۲ هستند و حق فعالیت ندارند و مردم می‌توانند از طریق شماره تلفن ۱۲۴ به وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش دهند.»

صفایی ادامه داد: «پروتکل‌ها برای کاهش بیماری است اما این همکاری‌ها با بسته تشویقی همراه نیست. می‌گوییم دو هفته صنوف تعطیل شوند اما باید برای تأخیر در پرداخت مالیات و… شرایطی را فراهم کنیم. باید منطبق با همراهی اصناف بسته تشویقی داشته باشیم. ۲۳درصد از سهم کارفرما گرفته می‌شود اما صنف تعطیل است و مالیات و مسائل دیگر پرداخت می‌شود اما اصناف تعطیل هستند.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.