خانه دوران کودکی مسیح(ع) کجاست؟

قدمت خانه کشف‌شده به قرن اول میلادی بازمی‌گردد

پروفسور کن دارک، استاد دانشگاه ردینگ در بریتانیا 14 سال را به مطالعه آثار باقی‌مانده از یک منزل مسکونی متعلق به قرن یکم میلادی اختصاص داده است. این خانه در کاوش در محوطه صومعه‌ای یافت شده که امروزه مورد استفاده گروهی از راهبان قرار دارد.

شهروندآنلاین: یک باستان‌شناس گفته است که «شواهدی بسیار قوی» وجود دارد که خانه‌ای که در کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر ناصره یافت شده، خانه‌ای است که عیسی مسیح کودکی خود را در آن سپری کرده است.

پروفسور کن دارک، استاد دانشگاه ردینگ در بریتانیا 14 سال را به مطالعه آثار باقی‌مانده از یک منزل مسکونی متعلق به قرن یکم میلادی اختصاص داده است. این خانه در کاوش در محوطه صومعه‌ای یافت شده که امروزه مورد استفاده گروهی از راهبان قرار دارد.

او گفته است که برای اولین بار در قرن نوزدهم این نظر مطرح شد که این خانه محل سکونت عیسی، مریم، مادر او و یوسف، همسر مریم بوده است. اما در دهه ۱۹۳۰ باستان‌شناسان این نظر را مردود دانستند.

از آن پس این محل کمابیش به دست فراموشی سپرده شده بود تا اینکه در سال ۲۰۰۶ پرفسور دارک طرحی را برای بررسی مجدد آن آغاز کرد.

او گفته است که «من برای یافتن خانه عیسی به ناصره نرفتم، بلکه هدف من از این سفر درواقع مطالعه این شهر به عنوان یکی از زیارتگاه‌های مهم مسیحیان در دوره امپراتوری بیزانس بود.»

به گفته او یافتن شواهد حاکی از اینکه این محل به احتمال زیاد خانه دوران کودکی عیسی است «نمی‌توانست کسی را بیش از من متعجب کند.»

کن دارک می‌گوید این خانه باستانی که در زیر یک کلیسای متعلق به دوره بیزانس یافت شده، ساختمان صومعه متعلق به راهبه‌های «خواهران ناصریه» روی آن ساخته شده است.

او می‌افزاید: «براساس مدارک مکتوب، در دوره بیزانس این اعتقاد وجود داشت که کلیسا در محل خانه عیسی ساخته شده و خانه در سردابه کلیسا محفوظ است.»

به گفته پروفسور دارک «تقریبا به یقین می‌توان گفت که کلیسای زیر صومعه همان کلیسای خواهران ناصره است و در یک سفرنامه زیارتی متعلق به قرن هفتم از آن یاد شده است.»

پروفسور دارک مشخص کرده است که قدمت این خانه به قرن اول میلادی بازمی‌گردد و در دل یک صخره واقع در دامنه یک تپه تراشیده شده است.

به گفته او سازنده این خانه یک سنگ‌تراش ورزیده و از جمله افرادی بوده است که به تکتون شهرت داشتند. تکتون‌ها، صنعتگران بسیار ماهری بودند و انجیل در اشاره به یوسف، همسر مریم، این واژه را به کار می‌برد.

این باستان‌شناس نتیجه گرفته است که اگر تمامی این شواهد نمی‌تواند با قاطعیت اثبات کند که خانه یافت‌شده محل سکونت عیسی مسیح بوده است، اما اعتبار این شواهد و مدارک در حدی است که «بتوان گفت امکان ندارد به واقعیت یافتن خانه کودکی عیسی از این نزدیک‌تر شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.