ایران امنیت و ثبات کشورهای منطقه را امنیت و ثبات خود می‌داند

جهانگیری: انتظار داریم نهادهای بین‌المللی، منطقه‌ای و دولت‌ها در برابر تروریسم دولتی سکوت نکنند

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: «ایران در فرصت مناسب به ترور شهید فخری‌زاده پاسخ قاطع و حساب‌شده خواهد داد و آمران و عاملان آن را مجازات خواهد کرد.»

شهروند آنلاین: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری در نوزدهمین اجلاس شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای گفت: «امروز ایران خود در معرض تروریسم دولتی قرار گرفته است. سال گذشته قهرمان ملی کشورمان سردار سپهبد شهیدقاسم سلیمانی و چند روز اخیر شهید دکتر محسن فخری‌زاده از دانشمندان و مدیران حوزه دفاعی کشورمان ترور شدند که نمونه‌های بارز بکارگیری ابزار تروریسم دولتی علیه ایران است.»

او ادامه داد: «انتظار داریم نهادهای بین‌المللی، منطقه‌ای و دولت‌ها در برابر تروریسم دولتی سکوت نکنند و با محکوم‌کردن آن مانع از تکرار این دست اقدامات ضدانسانی شوند، البته ایران در فرصت مناسب به این جنایت ضدانسانی پاسخ قاطع و حساب‌شده خواهد داد.»

متن کامل سخنان معاون اول رئیس‌جمهوری به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس،
نخست‌وزیران محترم،
خانم‌ها و آقایان،

در ابتدا مایلم قدردانی خود را از آقای ونکایا نایدو، معاون محترم رئیس‌جمهوری هند به خاطر میزبانی این نشست اعلام کنم. خرسندم فرصتی فراهم شد تا در اجلاس نخست‌وزیران محترم سازمان همکاری شانگهای حضور یابم.

عالی‌جنابان،
در دنیای پرمخاطره امروز، نهادهای منطقه‌ای یکی از موثرترین سازوکارهای مدیریت و حل و فصل مسائل منطقه‌ای، جهانی و حتی ملی هستند. به این اعتبار، اعضای سازمان همکاری شانگهای می‌توانند با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های وسیع همکاری‌های چندجانبه، نقش مهمی در توسعه و پیشرفت ایفا کنند.

همکاران گرامی،
با پایان جنگ سرد، چندجانبه گرایی از سوی برخی از کشورها به ویژه آمریکا با چالش جدی مواجه شده است. برجام که به‌عنوان یکی از دستاوردهای مهم دیپلماسی بین المللی دهه اخیر است، به رغم رویکرد برجام ستیزانه و خروج غیرقانونی دولت ترامپ و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور ما و بی‌عملی کشورهای اروپایی عضو، به واسطه سیاست صلح‌طلبانه و صبر راهبردی ایران و با حمایت اعضای جامعه بین‌المللی، از جمله اعضای سازمان همکاری شانگهای و البته با مقاومت ملت بزرگ ایران تاکنون پایدار مانده است. هر چند ایران منفعت قابل توجهی از اجرای آن نبرده است اما همچنان برای تقویت رویکرد چندجانبه‌گرایی، درصدد بازگشت توازن و تعادل در انجام تعهدات طرفین به این توافق بین‌المللی است.

همکاران گرامی،
با کمال تأسف یکی از ابزارهایی که دولت آمریکا همواره از آن برای اعمال فشار بر کشورهای مستقل بهره می‌برد، تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه‌ای است که در نهایت مردم کشورها را هدف قرار می‌دهد. ابزار مهم این کشور در پیشبرد سیاست تحریم، استفاده از سازوکارهای بانکی و دلار است. از آنجایی که اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا به‌عنوان اقدامی علیه تجارت آزاد جهانی محسوب می‌شود و می‌تواند برای هر رقیب سیاسی یا اقتصادی این کشور نیز تکرار شود، جای آن دارد که سازمان همکاری شانگهای برای خنثی‌کردن این دست اقدامات غیرقانونی تدابیری متناسب اتخاذ کند.

بهترین راه مقابله در این خصوص، یافتن سازوکارهای بانکی و پولی بین منطقه‌ای است که بتواند کشورهای مستقل منطقه را از چرخه تحریم‌های ظالمانه خارج نماید و زمینه‌های لازم را برای تبادل تجاری و اقتصادی بین منطقه‌ای با استفاده از پول‌های ملی و تعریف ارز واحدی فراهم آورد که بتواند جایگزین مناسبی برای ارز واسط دلار در روابط تجاری کشورهای منطقه باشد. همچنین می‌توان با تأسیس مرکز ترانزیت و حمل‌ونقل منطقه‌ای در چارچوب سازمان همکاری شانگهای، زمینه تسهیل و توسعه همکاری‌های اقتصادی را بیش از گذشته فراهم کنیم.

خانم‌ها و آقایان،
حدود یکسال است جهان درگیر بیماری عالمگیر کرونا شده است. ایران از ابتدای مواجهه با این همه‌گیری، اقدامات همه جانبه‌ای برای مقابله با این بیماری انجام داد. این اقدامات در حالی است که ملت ایران علاوه بر رویارویی با این ویروس مهلک با ویروس خطرناک‌تری به نام تحریم اقتصادی ظالمانه آمریکا نیز روبه‌روست. پدیده‌ای که در مواردی حتی دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی را برای بیماران خاص، کودکان، سالمندان و زنان با دشواری مواجه ساخته است. هرچند با تکیه بر دانش داخلی به سرعت بسیاری از نیازمندی‌های درمانی بیماران را برطرف ساختیم، اما ننگ این ظلم آشکار و اقدام غیرانسانی و ضدحقوق بشری تا ابد بر پیشانی بانیان آن باقی خواهد ماند.

اعضای محترم،
متأسفانه به رغم همکاری‌های موثر ایران با کشورهای درگیر با تروریسم داعش به‌ویژه دولت‌های عراق و سوریه که به سرکوبی یکی از خطرناک‌ترین تهدیدات تروریستی در جهان منجر شد، امروز ایران خود در معرض تروریسم دولتی قرار گرفته است. ترور سال گذشته قهرمان ملی کشور ما در مبارزه با تروریسم، سردار سپهبد شهیدقاسم سلیمانی و ترور چند روز اخیر شهید دکتر محسن فخری‌زاده از دانشمندان و مدیران حوزه دفاعی کشورمان، نمونه‌های بارز بکارگیری ابزار تروریسم دولتی، علیه ایران است. انتظار داریم نهادهای بین‌المللی، منطقه‌ای و دولت‌ها در برابر تروریسم دولتی سکوت نکنند و با محکوم‌کردن آ‌ن، مانع از تکرار این دست اقدامات ضدانسانی شوند. البته ایران در فرصت مناسب به این جنایت ضد انسانی پاسخ قاطع و حساب‌شده خواهد داد.

همکاران گرامی،
جمهوری اسلامی ایران امنیت و ثبات کشورهای منطقه و همسایگان را امنیت و ثبات خود می‌داند و از برقراری صلح در منطقه قره‌باغ استقبال می‌کند. ما با جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان مرز مشترک و اشتراکات فراوان تاریخی داریم. امیدواریم پایان درگیری نظامی در این منطقه، آغازی برای شکوفایی اقتصادی آن باشد. ایران آمادگی دارد تا با استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی خود به‌ویژه در حوزه ترانزیت و انرژی در بازسازی مناطق جنگ‌زده مشارکت کند.

آقای رئیس، عالی جنابان،
جمهوری اسلامی ایران با عنایت به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و اقتصادی ویژه خود که پیونددهنده مناطق گوناگون از جمله آسیای مرکزی و قفقاز، آسیای غربی و خاورمیانه است و بین دریاهای مهم خزر در شمال و خلیج‌فارس و دریای عمان در جنوب واقع شده، آمادگی دارد به‌عنوان یکی از کانون‌های غنی انرژی و شاهراه‌های مواصلاتی منطقه با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای پیشبرد اهداف اقتصادی مشترک از جمله انتقال و صادرات انرژی و ترانزیت کالا همکاری کند.

به این منظور، بهره‌برداری از ظرفیت بندر چابهار در جهت رونق کریدور شمال- جنوب، سی پَک و ابتکار «یک کمربند، یک راه» چین می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. اهمیت بندر چابهار و اتصالات ریلی آن، در مسیر افغانستان و آسیای مرکزی، موجب شده است تا ایران به رغم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا، احداث راه‌آهن چابهار به زاهدان را شروع نماید. فرصت را مغتنم می‌شمارم و از کشورهای دیگر به‌ویژه اعضای سازمان همکاری شانگهای برای مشارکت در این پروژه عظیم دعوت به عمل می‌آورم.

در پایان یک‌بار دیگر از معاون محترم رئیس‌جمهوری هند و همه دست‌اندرکاران برگزاری این اجلاس تشکر می‌کنم و برای دولت و مردم هند و سایر ملت‌های کشورهای عضو سازمان آرزوی سربلندی و کامروایی می‌نمایم.
موفق و سربلند باشید.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.