متأسفیم که مجلس مسیر دیگری را طی کرده است

سخنگوی وزارت خارجه: همه کشورهای منطقه به جز یک کشور ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کردند

خطیب‌زاده با اشاره به برخی کژی‌ها و کاستی‌ها در فضای عمومی و رسانه‌ای گفت: وزارت خارجه باید پاسبان حقوق ملت باشد و نمی‌تواند وارد این فضاها شود چراکه ممکن است موجب سوء‌استفاده خارجی شود

شهروند آنلاین: «سعید خطیب‌زاده» در نشست خبری با خبرنگاران که به‌شکل مجازی برگزار شد، شهادت محسن فخری‌زاده را تسلیت گفت و اظهار داشت: «این دانشمند هسته‌ای و دفاعی نامش برای همیشه جاویدان باقی می‌ماند و اسوه‌ای برای فرزندان امروز و فردای ایران اسلامی خواهد بود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه با تبریک روز مجلس و آرزوی توفیق برای نمایندگان در حوزه تقنین و نظارت به تحولات هفته اخیر حوزه دیپلماسی کشور اشاره کرد و گفت: «پنجم آذرماه سفر دو، سه‌روزه به افغانستان داشتم و درباره مباحث فرهنگی، مردمی و رسانه‌ای دیدارها و برنامه‌هایی داشتم و علاوه بر دیدار با عبدالله عبدالله، مقامات وزارت خارجه و فرهنگ افغانستان، با اصحاب اندیشه و قلم دیدارهایی داشته و گفت‌وگویی داشتیم.»

خطیب‌زاده یادآور شد: «هیچ راهبردی درست نمی‌شود مگر آنکه پیوست قوی فرهنگی، رسانه‌ای و مردمی داشته باشیم.»

او با اشاره به گفت‌وگوهای تلفنی وزیر امور خارجه با همتایان سوری، سوئدی و جمهوری آذربایجان اظهار کرد: «علاوه بر این وزیر امور خارجه در اجلاس ژنو با موضوع افغانستان سخنرانی کردند. همچنین پنجم آذرماه تبادل زندانیان سه جانبه‌ای در تهران انجام شد.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: «پس از ترور شهید فخری‌زاده تعداد زیادی از کشورها این اقدام را محکوم کردند. در این راستا وزرای خارجه قطر، عمان، عراق، افغانستان، کویت و… تماس‌هایی انجام دادند و در این تماس‌ها حادثه تروریستی محکوم و به ملت و دولت ایران تسلیت گفته شد.»

شهادت یکی از سرداران سپاه در سوریه خبرسازی است

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره ادعای به شهادت‌رسیدن یکی از سرداران سپاه در سوریه در حملات پهپادی بیان کرد: «گزارشی از این موضوع نشنیده‌ایم و به نظر می‌رسد خبرسازی است. البته سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح باید اظهارنظر کند.»

همه کشورهای منطقه به جز یک کشور ترور شهید فخری‎زاده را محکوم کردند

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به ترور شهید فخری‌زاده و محکومیت‌ این اقدام تروریستی از سوی کشورهای مختلف گفت: «در شهادت دکتر فخری‌زاده حجم بالایی از محکومیت را از کشورهای مختلف در حوزه‌های جغرافیایی منطقه دریافت کردیم. در خلیج‌فارس به جز یک کشور همه محکوم کردند و برخی با عبارات و تعابیر تندی این اقدام را محکوم کردند. در شرق، غرب و شمال هم این اقدام محکوم شد.»

او یادآور شد: «البته همان‌طور که ظریف توییت کرد، از مدعیان حقوق بشر انتظار وجود داشت که محکم‌تر محکوم کنند ولی به هر حال بخشی از سر این داستان، به سیاست‌های آنها برمی‌گشت. این کشورها ضمن آنکه نمی‌توانستند این اقدم تروریستی را محکوم نکنند، دعوت به خویشتنداری کردند که عبارتی کمتر از انتظار ماست.

خطیب‌زاده درخصوص پیگیری‌های وزارت امور خارجه در این زمینه گفت: «بعد از این اتفاق، وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد. وزیر امور خارجه هم در سطح بالا پیام داد و هم در توییتی تأکید کرد که مسئولیت این ترور برعهده اسراییل است و انتظارات ایران را تشریح کردند. بلافاصله در نیویورک، نامه ما از سوی سفیر ایران به دبیرکل سازمان ملل تحویل داده شد و سفرای ما در بسیاری از کشورها اصل ماجرا را به همراه جزئیات آن به اطلاع پایتخت‌ها رساندند. این راه ادامه خواهد یافت و ما به دنبال مسئولیت‌پذیری طرف مقابل هستیم.»

او خاطرنشان کرد: «به نظر ما یکی از بهترین کمپین‌هایی است که می‌تواند موجب انزوای بیشتر رژیم اشغالگر اسراییل شود.»

کارزار اطلاعاتی نباید باعث سردرگمی ما شود

خطیب‌زاده درباره ادعای یک روزنامه عربی درخصوص ترور شهید فخری‌زاده و حضور یک پهپاد اسراییلی در این‌باره گفت: «مراجع امنیتی و نظامی باید در این‌باره اظهارنظر کنند. سناریوهای هالیوودی زیاد مطرح شده است. کارزار اطلاعاتی که از آلبانی، اسراییل و واشنگتن شروع شده، نباید موجب سردرگمی ما شود.»

خطیب‌زاده درخصوص واکنش کشورهای عربی به ترور شهید فخری‌زاده اظهار کرد: «یک کشور تنها موضع‌گیری نکرده و مابقی کشورهای پیرامونی و 6  کشور عربی خلیج‌فارس، موضع‌گیری کرده‌اند، آن کشور هم باید در سیاست‌های خود تجدیدنظر کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: «ما یک سفر پر از هراس و اضطراری از سوی پمپئو به منطقه را داشتیم. البته معلوم است سراسیمگی این وزیر خارجه ورشکسته رژیم ترامپ به خاطر چیست. این هراس به خاطر شکست بزرگی تاریخی در آمریکاست. هر چه داشتند، در سبد فشار علیه ملت ایران گذاشتند ولی به نتیجه نرسید. آنها می‌خواهند مسیر را برگردانند اما اگر رد پایی پیدا شود، هم آمرین و هم عاملاین مجازت خواهند شد.»

متأسفیم نظرات ما منعکس نشده است و مجلس مسیر دیگری را طی کرده است

او درباره ارتباط‌دادن ترور شهید فخری‌زاده با برجام تصریح کرد: «شک نداریم که نمایندگان مجلس به دنبال احقاق حقوق ملت هستند. مجلس عصاره فضایل ملت است و تردیدی نداریم به دنبال حفاظت از حقوق ملت است ولی درباره این طرح، دولت نظرات خود را بیان کرده و به صراحت تأکید کرده که موافق این طرح نیست؛ چراکه این طرح ضروری و مفید نیست و معلوم نیست حقوق ملت با این طرح محقق شود.»

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «متأسفیم نظرات ما منعکس نشده و مجلس مسیر دیگری را طی کرده است. امیدواریم  نظرات کارشناسی وزارت خارجه لحاظ شود.»

خطیب‌زاده با اشاره به برخی کژی‌ها و کاستی‌ها در فضای عمومی و رسانه‌ای گفت: «وزارت خارجه باید پاسبان حقوق ملت باشد و نمی‌تواند وارد این فضاها شود؛ چراکه ممکن است موجب سوء‌استفاده خارجی شود.»

او یادآور شد: «وقتی افرادی مشغول گفتن این موارد نادرست هستند، بارها درباره آن سخن گفته و نکات را مطرح کردیم. وقتی آنها مشغول گفتن این حرف‌ها هستند، فرزندان این ملت در سخت‌ترین جبهه درحال مبارزه برای حفاظت منافع ایران هستند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی یادآور شد: «وقتی در خصوص ترور شهید فخری‌زاده این حرف‌ها گفته می‌شد، سفرا و دیپلمات‌ها مشغول به فعالیت بودند. شاهد بودیم که بالاترین سطح محکومیت‌ها را داشتیم و از جنوب آفریقا تا شمال اروپا تا آسیای مرکزی این ترور محکوم شد.»

خطیب‌زاده اضافه کرد: «اجازه دهید وزارت خارجه در مباحث داخلی سکوت کند. اگر روزی این منع برداشته شود، مواردی گفته می‌شود که بسیار مهم است.»

این دیپلمات ارشد با بیان اینکه ایرانیان همیشه دوست همدیگر بوده‌ایم، عنوان کرد: «ما ملت پرتاریخ و پرحکمتی هستیم. ملتی هستیم که بزرگان ما راه را گفته‌اند. باید دوست را از دشمن تشخیص دهیم. ایرانی واحد، متحد و یکصدا در سیاست خارجی صحبت کرده و بازهم صحبت می‌کند.»

او در ادامه همکاری‌نکردن مناسب دولت عراق در خصوص پرونده شهادت سردار سلیمانی یادآور شد: «این پرونده در اولویت پیگیری ما بوده است. دولت عراق هم نسبت به این موضوع مسئولیت قطعی دارد. سردار سلیمانی میهمان آنها بوده و به دعوت آنها به عراق سفر کرده بود. ایشان در خاک عراق به شهادت رسیده است. پیگیری‌های لازم را داشتیم و بازهم ادامه خواهیم داد.»

خطیب‌زاده همچنین درباره نظر وزارت امور خارجه در خصوص طرح راهبردی لغو تحریم‌ها بیان کرد: «نمایندگان قطعا به دنبال حقوق ملت هستند ولی مطمئن نیستیم نظرات منعکس‌ شده باشد. قطعا نظرات وزارت خارجه منعکس نشده و به دولت هم گفته شده مفید و ضروری نیست.»

او خاطرنشان کرد: «ما مصوبه‌ای در شورای‌عالی امنیت ملی درخصوص اقدامات متقابل داریم که باید در همان چارچوب عمل کنیم.»

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت خارجه در خصوص پیگیری نزدیکی غیرمتعارف جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایران گفت: «این موضوع از طریق ایکائو پیگیری شد و در حال پیگیری آن هستیم. این موضوع فنی است و باید در سطح خود پیگیری شود.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.