وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط با ترور اخیر را شناسایی کرده است

سخنگوی دولت: «تصمیمات مهم و تأثیرگذار در سیاست خارجی، اقتصاد کشور و حتی مسائل اجتماعی باید در چهارچوب کلی شورای عالی امنیت ملی تنظیم شود»

سخنگوی دولت گفت: «وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط با ترور شهید فخری‌زاده را شناسایی کرده و همه ابعاد در حال بررسی است و زمانی که قطعی شود، واکنش متقابل طراحی خواهد شد.»

شهروندآنلاین: علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز چهارشنبه دوازدهم آذر در برنامه تلویزیونی «در انتهای الوند» درباره اتفاقات اخیر از ترور شهید فخری‌زاده تا مصوبه خروج از پروتکل‌های الحاقی صحبت کرد. آنچه در ادامه می‌آید متن گفت‌وگوی ربیعی در برنامه انتهای الوند است.

 آیا وزارت اطلاعات به سرنخی در مورد ترور شهید فخری زاده رسیده است؟

ربیعی: در این زمینه شورای عالی امنیت ملی قبلا اطلاع‌رسانی کرده است. وزارت اطلاعات با تلاش‌هایی که داشتند متوجه تحرکاتی شده و موفق شدند روی منطقه تسلط پیدا کنند. وزارت اطلاعات اشخاص مرتبط را شناسایی کرده و همه ابعاد در حال بررسی است و زمانی که قطعی شود، واکنش متقابل طراحی خواهد شد. نکته حائز اهمیت این است که همان طور که مقام معظم رهبری اشاره داشتند دانش هسته‌ای ما تحت تأثیر قرار نگرفت و نتوانستند آن را ترور کنند. یکی از برنامه‌های ما تقویت دانش پدافندی پژوهشی است. جذب نخبگان و حتی اعتبار بیشتر برای پیشرفت‌های علمی، همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند ما در فناوری‌مان قطعا هیچ کوتاهی نخواهیم کرد.

با توجه به اینکه چند وقت پیش در مجلس مصوبه خروج از پروتکل‌های الحاقی تصویب شد، مهم است بدانیم که آیا دولت با این موضوع موافق است؟

ربیعی: قانونگذاری حق مجلس است اما اساسا ما یک سری مسائل و تصمیم‌گیری‌هایی داریم که به چند نحو تأثیر دارند، مانند جنگ و صلح که رهبری تصمیم می‌گیرد. این انتخاب و عدم انتخاب سناریوها به نظر می‌رسد فراقوه‌ای است و اصل ششم قانون اساسی نیز به همین منظور پیش‌بینی شده که این نوع تصمیمات مهم و تأثیرگذار در سیاست خارجی، اقتصاد کشور و حتی مسائل اجتماعی باید در چهارچوب کلی شورای عالی امنیت ملی تنظیم شود و درنهایت به تصویب و تأیید مقام معظم رهبری برسد.

همان طور که برجام را از این مسیر رفتیم و هیأت وزیران برای آن تصمیم نگرفتند. ما 3 سال مقاومت کردیم و متعهد ماندیم. مردم سختی کشیدند. آنها تصمیم داشتند با فشار اقتصادی مردم را به خیایان‌ها بکشانند. اما ما تحمل کردیم و امروز می‌توانیم از دستاوردهای این سه سال استفاده کنیم. در چنین شرایطی ما باید کنار هم باشیم و بتوانیم از دستاوردهای مردم حفاظت کنیم.

به هر حال عنوان طرح هم مقابله با تحریم است، اگر بنا به رفع تحریم است کارشناسان دولت، اعضای دیگر شورای امنیت ملی، مسئولان نیروهای مسلح و قوه قضائیه هستند و من اگر نکته‌ای را از سمت دولت عرض کردم بر این اساس بود که شورای عالی امنیت ملی جوابگوی بحث و بررسی تغییرات مهم و تأثیر آن در حوزه سیاسی، دفاعی و امنیتی و حتی اجتماعی است.

در مورد محدودیت‌های کرونایی به نظر شما چقدر تأثیرگذار بوده؟

ربیعی: قطعا تأثیر داشته الان شمار مبتلایان کم شده و بسیاری از شهرها از حالت قرمز خارج شده‌اند. به هر حال وضعیت هنوز عادی نیست اما این طرح تأثیر داشته و باید آن را تداوم دهیم. مشکل این است که در مقابل این دستورالعمل‌ها عده‌ای خسته شده و عده‌ای به آن باور ندارند. برخی هم مسئولیت‌پذیر نیستند.

دولت برای اقشار آسیب‌دیده مثل اصنافی که طی روز همکاری می‌کنند چه حمایت‌هایی را در نظر گرفته است؟

ربیعی: ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تقریبا 65 هزار میلیارد تومان برای مخارج و تسهیلات مقابله با کرونا صرف شود که عمدتا 22 هزار میلیارد تومان آن صرف وام یک میلیون تومانی اول و 8 هزار میلیارد تومان آن صرف مشاغل آسیب‌دیده شد. وام دوم را هم 13 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی کرده‌ایم و افراد با پیامک می‌توانند مراجعه کردهو وام بگیرند. منتها ما هم شغل و هم شاغل را در نظر گرفتیم، بیمه بیکاری را افزایش دادیم و تقریبا 3 هزار میلیارد تومان به بیمه بیکاری تزریق کردیم که احتمالا 2 هزار میلیارد تومان دیگر نیاز داشته باشیم. همچنین 4 هزار میلیارد برای تجهیزات کادر درمانی هزینه داشتیم. در حال حاضر هم روی طرح حمایت معیشتی کار می‌کنیم و از خانوارها تقریبا تمام این افراد را استخراج کردیم که بر اثر کرونا زندگی‌شان آسیب نبیند. این افراد حدود 30 تا 34 میلیون نفر هستند که هدفگذاری شده و در چهار مرحله  قرار شده از آنها حمایت شود و امیدواریم بتوانیم به قول‌مان عمل کنیم.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.