گیتانجالی رائو ۱۵ساله می خواهد مشکلات قدیمی را حل کند

مجله تایم یک دانشمند نوجوان را به‌عنوان «کودک سال» انتخاب کرد

گیتانجالی رائو ۱۵ساله که از بین ۵۰۰۰ آمریکایی انتخاب شده، فناورهایی را ابداع کرده از جمله دستگاهی که می‌تواند سرب را در آب شناسایی کند و همچنین برنامه‌ای که قادر به تشخیص آزار و اذیت‌های اینترنتی است

شهروند آنلاین: گیتانجالی رائو که ساکن ایالت کلرادو آمریکاست، به مجله تایم گفت مشکلات زیادی وجود دارند که باید حل شوند: «نسل ما با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست که پیش از این با آنها مواجه نبوده‌ایم. در عین حال با مشکلاتی قدیمی هم روبه‌رو هستیم که هنوز لاینحل مانده‌اند.»

امسال نخستین‌بار با همکاری گروهی از دانشمندان جوان ترور نوح (مجری و کمدین سیاهپوست) دست به انتخاب «کودک سال» زد. گیتانجالی رائو، دانشمند ۱۵ساله اهل دنور در ایالت کلرادو که چند اختراع تحسین‌شده در شاخه‌های مختلف علوم دارد، توانست نخستین «کودک سال» تایم شود.

از جمله اختراع‌های کاربردی این نوجوان آمریکایی طراحی اپلیکشینی است که می‌تواند وجود سرب و آلودگی را در آب آشامیدنی تشخیص و هشدار دهد. رائو یک اپ هم طراحی کرده که با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند به قربانیان قلدری و آزار در فضای مجازی کمک کند. ۵هزار نوجوان آمریکایی نامزد دریافت عنوان کودک سال تایم بودند که در مرحله دوم به پنج نفر کاهش یافتند و سرانجام از میان آنها رائو این عنوان را از آنِ خود کرد. قرار است هر پنج نامزد نهایی روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی معرفی و تقدیر شوند.

رائو مدتی پیش در گفت‌وگویی مجازی و آنلاین با آنجلینا جولی گفت: «من از آن دانشمندان نیستم که همه در تلویزیون می‌بینند؛ یک مرد میانسال سفیدپوست. هدف من نه صرفا طراحی ابزار برای حل مشکل مردم، بلکه انگیزه‌دادن به دیگران برای ورود به این دنیاست. نکته این است که باید کسی شبیه خودت را ببینی تا ترغیب شوی. حالا وقتی دیگران ببینند من می‌توانم، درمی‌یابند که خودشان هم می‌توانند.»

مجله تایم از سال ۱۹۲۷ انتخاب «مرد سال» را آغاز کرد و از آن زمان هر سال مرد، زن یا گروهی را برگزیده است.

در سال ۱۹۹۹ این عنوان به «شخصیت سال» تغییر کرد تا به گفته این مجله انتخابش فراگیرتر باشد. سردبیران تایم فرد یا افرادی را به‌عنوان «شخصیت سال» برمی‌گزینند که بیشترین تأثیر را بر رویدادهای جهان داشته باشند و به گفته آنها این تأثیر لزوما نباید مثبت باشد.‌

گرتا تونبرگ دانش‌آموز و فعال محیط‌ زیست سوئدی جوان‌ترین فردی بود که سال گذشته تایم به‌عنوان «شخصیت سال» انتخاب کرد.

تایم عنوان جدید «کودک سال» را «شاخصی برای ظهور نسل جوان‌تر رهبران آینده آمریکا» خوانده است.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.