۴ تصمیم جدید برای واحدهای آسیب‌دیده از اعمال محدودیت‌ها

همه کمک‌ها با تصمیم ستاد ملی کرونا «مستثنیات دین» تلقی می‌شوند

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت: «در جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا چهار تصمیم اقتصادی برای واحدهای آسیب‌دیده از اعمال محدودیت‌ها گرفته شد.»

شهروندآنلاین: محمد نهاوندیان در پایان جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران با اشاره به خروج بسیاری از شهرها از شرایط قرمز اظهار داشت: «رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باید به‌طور جدی برای تداوم وضعیت بهبود ادامه یابد.»

تشریح چهار تصمیم اقتصادی در ستاد ملی مقابله با کرونا با توجه به آثار و آسیب‌های ایجادشده از محدودیت‌ها برای واحدهای اقتصادی، بخشی از سخنان او بود که در پی می‌آید:

  • طبق مصوبه تسهیل بدهی بدهکاران شبکه بانکی مجلس شورای اسلامی در سال ۹۷، اشخاص حقیقی و حقوقی مهلت یافتند تا بدهی معوقه خود را تا پایان سال ۹۸ پرداخت کنند. بر این اساس اشخاص حقیقی تا ۵۰۰ میلیون تومان و اشخاص حقوقی تا ۲ میلیارد تومان می‌توانستند از این مهلت استفاده کرده و با شرایط معین‌شده بدهی خود را بپردازند، اما اسفندماه سال ۹۸ با شیوع ویروس کرونا همزمان بود و بسیاری از واحدهای تولیدی نتوانستند از این شرایط بهره‌مند شوند. به پیشنهاد بانک مرکزی و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، امروز در ستاد ملی کرونا تصویب شد که مهلت تعیین‌شده تا پایان سال گذشته تا اسفندماه سال ۹۹ تمدید شود. فرصت مراجعه واحدهای تولیدی به بانک‌ها و موسسات اعتباری تا پایان آذرماه تعیین شده است تا پس از بررسی حساب متقاضیان، در اسفندماه پرداختی‌ها انجام شود.
  • مصوبه دوم ستاد ملی مقابله با کرونا مربوط به آسیب اعمال محدودیت برای کسب‌وکارهاست. واحدهای اقتصادی که با اعمال محدودیت‌های شدید در شهرهای قرمز و نارنجی مجبور و متحمل آسیب شده‌اند، در کنار برخی تسهیلات، برای پرداخت سهم کارفرمایی بیمه تأمین اجتماعی آنها دو ماه مهلت تعیین شد و البته بررسی‌هایی انجام‌شده تا سازمان تأمین اجتماعی از این تصمیم دچار مشکل نشود.
  • سومین مصوبه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا مربوط به حوزه ورزش است. تسهیلاتی برای این بخش در نظر گرفته شده که متقاضیان واجد شرایط می‌توانند تا پایان دی‌ماه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند و اقساط تسهیلات نیز از اول خردادماه سال آینده آغاز خواهد شد.
  • همه کمک‌ها و حمایت‌ها که به صورت تسهیلات بانکی یا بلاعوض به خانوارها و واحدهای اقتصادی پرداخت شده است، با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا «مستثنیات دین» تلقی می‌شوند، به این معنی که محدودیت‌های ماده (۵) اصلاح قانون صدور چک شامل این گروه‌ها نمی‌شود. بر همین اساس ممنوعیت افتتاح حساب و قطع باقی خدمات به‌طور استثنایی در مورد این پرداخت‌ها و تسهیلات اعمال نخواهد شد.
ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.