در مقابل چاپ پول مقاومت می کنم

همتی: فحش ندهند و نگویند همتی پول نمی‌دهد

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌کنیم که در یکساله منتهی به خرداد ۱۴۰۰ بتوانیم به تورم ۲۲ تا ۲۴درصدی نزدیک شویم، افزود: اجازه خروج سرمایه و واردات کالا‌هایی که در اولویت نباشد را نمی‌دهم.

شهروند آنلاین: عبدالناصر همتی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره احتمال دستیابی به هدف‌گذاری تورمی انجام‌شده اظهار داشت: «بانک مرکزی هدف‌گذاری تورمی را براساس یکسری از متغیر‌ها انجام داده و زمانی که این هدف‌گذاری انجام شد، نرخ دلار نیمایی ۱۷هزار تومان بود، با این حال هنوز پیش‌بینی می‌کنیم که در یکساله منتهی به خرداد ۱۴۰۰ که پایان دوره یکساله هدف‌گذاری خواهد بود، بتوانیم به تورم ۲۲ تا ۲۴درصدی نزدیک شویم.»

او افزود: «با روندی که بازار ارز در پیش گرفته و با اقداماتی که انجام شده و اتفاقاتی که در رشد اقتصادی و تجارت خارجی در حال صورت‌گرفتن است، از این پیچ گذر خواهیم کرد.»

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: «هدف اصلی ترامپ فروپاشی نظام اقتصادی ایران بود که به نتیجه نرسید و اکنون زمان به نتیجه‌رسیدن مقاومت مردم ایران است و متغیر‌های اقتصادی نشان می‌دهند که روز‌ها و ماه‌های بهتری را در پیش‌رو خواهیم داشت.»

همتی درباره اخباری که از رسوب کالا‌های اساسی در گمرک منتشر می‌شود، گفت: «موضوع اینگونه که در رسانه‌ها مطرح می‌شود، نیست و ماهانه ۳میلیون تن کالا و از ابتدای سال، ۲۳میلیون کالا از گمرک تخلیه شده است و این جریان ادامه دارد.»

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: «کسانی که فکر می‌کردند دولت قصد حذف ارز 4هزار و۲۰۰ تومانی را دارد، جوسازی کردند و به بخشی از اهداف خود نیز رسیدند. این افراد کالا‌های اساسی را اضافه‌تر از میزان برنامه‌ریزی‌شده وارد کرده‌اند.»

بانک مرکزی از ۸میلیارد دلار تعهد خود ۷میلیارد دلار را تأمین کرده است

او یادآور شد: «بانک مرکزی برای سال ۹۹ معادل ۸میلیارد دلار تعهد تأمین ارز داشته که از این میزان ۵.۵میلیارد دلار برای کالا‌های اساسی و ۲.۵میلیارد دلار برای دارو بوده است.» همتی با تأکید بر اینکه با توجه به محدودیت‌های ارزی پیش‌آمده برای کشور تأمین ارز بیش از میزان برنامه‌ریزی‌شده امکان‌پذیر نیست، یادآور شد: «تاکنون که ۹ماه از سال گذشته بانک مرکزی از ۸میلیارد دلار تعهد خود ۷میلیارد دلار را تأمین کرده است.»

او با بیان اینکه علت کمبود کالا‌های اساسی و افزایش قیمت آنها تنها ترخیص کالا‌ها و تأمین ارز نیست، افزود: «در نظام توزیع مشکل داریم و همچنین در بخش‌های اجرایی مشکلاتی وجود دارد که مسئولان مربوطه تلاش می‌کنند این مشکلات را رفع کنند.»

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: «بسیاری از کالا‌های اساسی با دلار 4هزار و۲۰۰ تومانی وارد شده، اما افزایش قیمت‌های زیادی در بازار داشته است. برای مثال کنجاله با ارز دولتی وارد شده و باید پرسید اکنون چرا در بازار با این قیمت‌ها به فروش می‌رسد؟»

او درباره واردات اعتباری نیز، گفت: «بانک مرکزی اعلام کرده که با واردات اعتباری موافق است به شرط اینکه به محض موافقت بانک مرکزی کالا را وارد کشور کنند، اما واردکنندگان به جز دو شرکت که رقم بالایی هم نبوده است، به ما اعلام نکرده‌اند.»

رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: «وقتی تضمین در خصوص ارز داده می‌شود باید به‌طور قطع وارد کشور شود و بانک مرکزی مخالفتی ندارد. از چند شرکت حدود ۵۰۰میلیون یورو اعتباری قبول و سریع هم تأییدیه را صادر کردیم.»

همتی افزود: «بانک مرکزی درحال حاضر وظایف بسیار مهم‌تری دارد که فشار سنگینی را نیز متحمل می‌شود. بر همین اساس درخواست ما از دیگر بخش‌ها این است که کمک کنند. ما در خدمت تاجران و فعالان اقتصادی هستیم، اما آنها هم شرایط ما را درک کنند. در حال حاضر مشکل کشور ریال و ارز است، اما مدام گفته می‌شود که بانک مرکزی ریال و ارز تخصیص نمی‌دهد. بانک مرکزی از کجا بیاورد، باید چاپ کند؟»

واردات در مقابل صادرات با واردات بدون انتقال ارز بسیار متفاوت است

او با اشاره به واردات بدون انتقال ارز اظهار کرد: «با این روش مخالف هستیم، اما به هرحال اجازه آن داده شده است که البته باید منشأ ارز به‌طور شفاف مشخص باشد. نکته مهم دیگر این است که واردات در مقابل صادرات با واردات بدون انتقال ارز بسیار متفاوت است.»

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، مشکل رسوب کالا‌ها در گمرک واردات بدون انتقال ارز نیست و در این‌باره اطلاعات درستی ارایه نمی‌شود. در این‌باره ما بیش از یک‌میلیارد دلار تأییدیه صادر کردیم، اما کالایی از گمرک خارج نشد، چراکه برخی افراد کالا‌ها را با تصور اینکه ارز گران می‌شود نگه داشتند، اما به هرحال بازار کنترل شد و نرخ ارز کاهش یافت.

همتی تأکید کرد: «درباره ارتباط ثبت‌سفارش با بانک مرکزی وزارت صمت باید برآوردی از درآمد‌های ارزی داشته باشد تا ثبت‌سفارش را متناسب با آن انجام دهند و مدیریت کنند. تقاضا باید کنترل شود.»

رئیس کل بانک مرکزی همچنین از صادرات ۲۶.۵ میلیارد دلاری و واردات ۲۵ میلیارد دلاری از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: «خوشبختانه وضعیت تجارت از ابتدای سال بهتر شده و با تراز تجاری مثبت روبه‌رو هستیم و این درحالی است که تراز تجاری تا یکی دوماه پیش منفی بود و این امر نشان از روان‌شدن تجارت دارد.»

او افزود: «در حال حاضر عرضه ارز در سامانه نیما بسیار مطلوب است. روزانه بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ و گاهی ۲۰۰میلیون دلار در سامانه نیما عرضه می‌شود که میانگین نرخ این ارز هم امروز ۲۵هزار و ۴۰۰ تومان است که روند کاهشی دارد؛ چراکه انتطارات تورمی کاهشی است.»

همتی ادامه داد: «بانک مرکزی در دوسال‌ونیم گذشته تحت شدید‌ترین تحریم‌ها اجازه نداد برای تأمین کالا‌های اساسی و دارو مشکلی ایجاد شود. ممکن است یکی دو کالا با مشکلاتی مواجه شده باشد که دلایل دیگری دارد و نمی‌خواهم وارد جزئیات دلایل آن شوم. وقتی در جامعه اعلام می‌شود که ارز 4هزار و ۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد، طبیعتا شوکی به بازار وارد می‌شود و این سیگنال را می‌دهد که هر کسی کالا دارد، نفروشد.»

 

همه دستورات رئیس‌جمهوری را دقیق و بدون دلخوری اجرا خواهیم کرد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: «همه دستورات رئیس‌جمهوری را دقیق و بدون دلخوری اجرا خواهیم کرد. واردات بدون انتقال ارز تا 99/08/10 است و بعد از آن براساس ضوابط بانک مرکزی عمل شود.»

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: «من اجازه خروج سرمایه از کشور و واردات کالا‌هایی که ممکن است در اواویت کشور نباشد را نمی‌دهم.» او تأکید کرد: «دوره ما جزو سخت‌ترین دوره‌های تاریخ انقلاب اسلامی است و این‌طور نیست که برخی می‌گویند در این دوره بیشترین رشد نقدینگی را داشتیم.» همتی با اشاره به روند نقدینگی در ۲۰سال گذشته اظهار کرد: «از مهر سال ۷۹ تا مهر سال ۹۹ رشد نقطه به نقطه در این سال‌ها را بررسی کردیم که بر این اساس نمودار مورد بررسی ۳ قله دارد؛ نقدینگی ۳۹.۴درصدی سال ۸۵، نقدینگی ۳۸.۸درصدی سال ۹۲ و نقدینگی ۳۷.۲درصدی در سال ۹۹ که میانگین رشد نقدینگی نیز ۲۷.۷درصد است و انحرافاتی که در نمودار وجود دارد، ناشی از اتفاقاتی است که به اقتصاد تحمیل شده است. ضمن اینکه باید شرایط ارزی امسال و سال گذشته و فشار‌ها را نیز در نظر بگیرید.»

همتی ادامه داد: «در مورد دیگر ۳ دولت بررسی شده که البته نگاه سیاسی نباید به این موضوع داشت؛ چراکه مقایسه دولت‌ها نیست. از مرداد ۷۶ تا مهر ۸۳ حدود ۸۰درصد رشد نقدینگی داشته‌ایم. از مرداد ۸۴ تا مهر ۹۱ حدود ۸۱درصد رشد نقدینگی و مرداد ۹۲ تا مهر ۹۹ حدود ۸۳درصد رشد نقدینگی بوده است. در تمام این دوره‌ها رشد نقدینگی به یک میزان بوده است؛ بنابراین نقدینگی یک مشکل ساختاری در کشور است و مربوط به دوره ما نیست.»

رهبر معظم انقلاب کمک بسیار بزرگی به بانک مرکزی دارند و حمایت‌های خوبی از ما دارند. ایشان فرمودند در صورت کسری بودجه اولویت با اوراق و فروش سهام است و برای انتشار اسکناس نباید سراغ بانک مرکزی رفت. برهمین اساس ما امسال توانستیم خوشبختانه با مقاومتی که داشتیم، رشد پایه پولی ۱۳درصدی را ثبت کنیم. انتظارات تورمی کاهش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم نیز کاهش یابد. او رشد نقدینگی را از ابتدای امسال تاکنون ۲۲درصد اعلام کرد.
موفق شدیم از اول سال رشد پایه پولی را ۳درصد کنیم

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: «فروش سهام یا اوراق هرکدام برای دولت امکان‌پذیر بود، باید انجام شود و برای انتشار اسکناس نباید سراغ بانک مرکزی برود. چیزی بود که امسال با کمک دوستان و مقاومتی که به خرج دادیم، موفق شدیم از اول سال رشد پایه پولی را ۳درصد کنیم.» همتی درباره تورم ۱۳درصدی گفت: «تورم بیشتر جهش است و در واقع فشار هزینه ناشی از رشد قیمت ارز است. قیمت ارز هم زیاد بالا رفت که نقدینگی در واقع تقاضای مربوط به آن را ایجاد می‌کند. وقتی انتظارات تورمی در کشور به خاطر رشد بر فرض ارز یا به هر دلیل هزینه‌ها که اول سال به وجود آمد که کرونا هم یکی از آنها بود، افت تولید را سبب شد. تولید که افت کند، نرخ ارز بالا می‌رود و کاهش ارزی خواهیم داشت و تمام اینها به تولید لطمه می‌زند. از طرف دیگر سبب می‌شود قیمت دارایی‌ها به خاطر انتظارات تورمی افزایش پیدا کند، انتظارات تورمی بلای تمام این موارد است. چرا پیش‌بینی می‌کنم به تدریج افت خواهد کرد، برای اینکه انتظارات تورمی کاهش پیدا کرده است. چرا قیمت خودرو پایین می‌آید؟ چرا ارز به سمت پایین می‌آید؟ چه اتفاقی افتاده است؟ انتظارات تورمی کاهش پیدا کرده است.»

او درباره رشد نقدنیگی اظهار داشت: «رشد نقدینگی از ابتدا سال تا الان ۲۲درصد بوده است. اشاره قبلی من یعنی ۳۷درصد نقطه به نقطه مهر تا مهر بود. امسال کسری بودجه از طریق فشار به بانکی مرکزی تأمین نشده است. امسال تنها یک مورد بود که به بودجه ارتباط ندارد و مربوط به کرونا می‌شود. در واقع یک‌میلیارد یورو مجوزی که از صندوق داده شد، مربوط به همین مسأله بود.»

همتی در این خصوص چنین توضیح داد: «دوستان وزارت بهداشت فشار می‌آورند و از نظر ما هم تأمین آن مشکلی نیست، ولی در بودجه مورد اشاره قرار نگرفته، اما دوستان این یک‌میلیارد دلار را با سرعت می‌خواهند. البته آنان هم حق دارند، نیاز جدی وجود دارد، این را قبول داریم، ولی از آن طرف مطرح نکنند که چرا نقدینگی در حال رشد است. از ابتدای سال تا حالا بابت تبدیل یورو‌ها که تقریبا بالای ۷۰۰میلیون یورو آن را تبدیل کردیم، حدود ۱۶هزار میلیارد پرداخت شده که از این ۱۲ونیم درصد رشد پایه پولی ۵واحد درصد آن به این مسأله مربوط می‌شود.»

مسئول ارزش پول ملی هستم

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: «زمانی ارز در دسترس نیست، باید پول به چاپ برسد. در این خصوص مقاومت به خرج می‌دهم، ناراحت نشوند، زیرا مسئول ارزش پول ملی هستم، باید این کار را انجام دهم، فحش ندهند و بگویند همتی پول نمی‌دهد.»

او در خصوص بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی تأکید کرد: «بدهی بانک‌ها کاهش پیدا کرده است. به دلیل مسئولیتم باید بازار سرمایه را هم درنظر داشته باشم. در مقطعی تأکید کرده بودم بانک‌ها به کارگزاری‌ها وام ندهند، اما در ارایه این وام سختگیری صورت نگرفت و علت آن هم این بود که به بورس لطمه می‌خورد و میزان وامی که به کارگزاری‌ها دادند، رقم بسیار قابل توجهی بود. شرایط به شکلی است که رئیس بانک مرکزی را در جایی قرار می‌دهند که نه‌تنها ارز به آن تحویل نمی‌دهند، بلکه تقاضای ارز هم دارند. پول نو هم می‌خواهند، از آن طرف استثنا‌هایی را برای دریافت معرفی می‌کنند، بورس هم باید کمک کند که البته این وظیفه بانک مرکزی است تا به حالا هم چنین بوده است و فعالان بازار سرمایه مطمئن باشند بانک مرکزی هر اندازه توان داشته باشد از این کمک دریغ نخواهد کرد، ولی بانک مرکزی هم منوط به یکسری درآمد است. در شرایط بسیار سخت اکنون 3واحد درصد اضافه می‌شود، مطرح می‌کنند که بانک مرکزی موفق به کنترل نشده است. شرایط بانک مرکزی را هم ببینند، ایده‌آل نیست.»

پیش‌فروش نفت و اوراق برای تحقق منابع لایحه بودجه

همتی درباره تحقق منابع لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصریح کرد: «پیش‌فروش نفت و اوراق برای تحقق منابع لایحه بودجه پیش‌بینی شده است. البته مسئول بودجه نیستم، ان‌شاءالله کسری هم پیش نمی‌آید و مقاومت می‌کنیم، دوستان هم مراعات حال ما را دارند. در بودجه دخل و خرجی است که چنانچه می‌توانند، از خرج کم کنند. شخصا به سال آینده کشور بسیار خوشبین هستم. رشد کارگاه‌های صنعتی آمار‌های مقدماتی نسبت به سه‎ماهه سال گذشته ۱۰درصد رشد داشته و نسبت به رشد غیرنفتی کشور بسیار خوشبین هستم. باید تلاش کنیم و امکان فروش سهام دولت را داشته باشیم، مولدسازی دارایی دولت را داشته باشیم. اوراق هم مشکل ندارد. برنامه ششم پیش‌بینی کرده ۴۰درصد GDP می‌توانند اوراق منتشر کنند.»

او در خصوص خرید اراق توسط بانک‌ها توضیح داد: «بانک‌ها نباید خرید کنند، مردم این اوراق را خریداری می‌کنند. نرخ را مناسب بگذارند، مردم مشتاق خرید آن خواهند بود. اوراق‌های پیش‌بینی‌شده را تا پایان سال هم بفروشند، ۳۸درصد GDP می‌شود، در حالی که قانون برنامه ششم مطرح کرده در شرایط خاص تا ۵۰درصد هم امکان پیشروی دارد. کشوری که پشت‌سرش نفت عظیمی وجود دارد، از این بدهی‌ها نباید نگران باشد.»

همتی در ادامه افزود: «نظام یکپارچه است، دولت‌ها نباید مشکلات را به گردن هم بیندازند. باید فکر نظام و اداره کشور باشیم. دولت فعلی هم یکسری پروژه‌ها را برای دولت بعدی افتتاح می‌کند، دولت بعدی هم برای دولت بعدی این کار را انجام می‌دهد.»

او در ادامه درباره قانون جدید چک گفت: «قانون جدید چک حدود یک‌سال‌ونیم پیش در مجلس تصویب شد و اجرای آن بیست‌ودوم آذرماه امسال آغاز می‌شود. ۷۰درصد کار‌هایی که باید انجام می‌شد، صورت گرفته، ولی یک بخش آن سامانه نیاز دارد که براساس آن مردمی که از این پس درصددند چک بنویسند باید ابتدا وارد این سامانه شوند، شماره چک و مبلغ مورد نظر را در آنجا درج کنند، کسی هم که می‌خواهد این چک را دریافت کند، باید حتما در سامانه آن را به لحاظ اعتبار مورد بررسی قرار دهد. سامانه فوق را بانک مرکزی آماده کرده و از آخر این ماه هر کسی که بخواهد چک صادر و دریافت کند، می‌تواند از سامانه آن را پیگری کند. از اپلیکشین‌هایی که در تلفن‌های همراه وجود دارد، آیکونی تحت عنوان صدور چک یا سامانه صیاد وجود دارد، ولی این موضوع پس از ابلاغ در شورای پول و اعتبار هفته گذشته به‌طور جدی مورد بحث قرار گرفت و تصمیم گرفته شد که از آقای رئیس‌جمهوری خواهش کنیم شنبه در ستاد ملی به خاطر شرایط کرونایی اجازه دهند تدریجی و اختیاری باشد.»

بانک‌ها ملزم به ارایه قرارداد تسهیلات به مشتریان خود هستند

در بخشی از این گفت‌وگو دکتر همتی در پاسخ به این سوال که برخی بانک‌ها هیچ نسخه‌ای از جدول بازپرداخت اقساط و وام را به مشتریان ارایه نمی‌دهند، اظهار کرد: «من اصلا با این رویه موافق نیستم و خوشبختانه هفته گذشته در هیأت عامل بانک مرکزی مجدداً برای ابلاغ تصویب شد که بانک‌ها ملزم به ارایه قرارداد تسهیلات به مشتریان خود هستند؛ لذا اگر مردم در قرارداد‌های بانکی با مشکل مواجه شدند، می‌توانند با سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی تماس بگیرند و ما با هر بانکی که طبق مقررات اقدام نکرد، برخورد می‌کنیم.»

او با اشاره به برخی قرارداد‌های مشارکت از جمله ربح مرکب (بهره بر سود) افزود: «با توجه به بخشنامه جدیدی که رئیس قوه‌قضائیه ابلاغ کرده‌اند، خیلی از این مسائل حل شده است و هماهنگی خوبی بین دادگاه‌ها و بانک مرکزی به‌عنوان مرجع رسمی رسیدگی به این قواعد شکل گرفته است. همچنین ما از اول سال ابلاغ کرده‌ایم که در این قراردادها، باید محاسبات بر مبنای عقود شرعی باشد و در غیر این صورت قرارداد باطل است.»

رئیس کل بانک مرکزی افزود: «اگر مردم از این قرارداد‌ها نیز شکایتی دارند، می‌توانند به سامانه ارتباطات مردمی بانک مرکزی ارجاع دهند و ما با بررسی پرونده اگر تخلفی ببینیم، آن را برگشت می‌زنیم، لذا بانک‌ها احساس زرنگی نکنند.»

اگر نرخ سود را بالا ببریم، ناترازی بانک‌ها بیشتر خواهد شد

همتی در بخش دیگری از سخنان خود درباره عملیات بازار باز و کنترل نرخ تورم یادآور شد: «شرایط آرمانی و ایده‌آلی با شرایطی که الان داریم، متفاوت است. اگر همه مشکل ما تورم ناشی از نقدینگی بود، سیاست‌ها و ملزومات مشخصی را می‌خواست. اما اکنون با تورمی روبه‌رو هستیم که ناشی از شوک عرضه است که برای مدیریت آن و مدیریت تقاضا تدابیر خاصی لازم است.» او با بیان اینکه همزمان با مشکل تورم ما مشکلات دیگری هم داریم، تصریح کرد: «اولا، در حال حاضر با مشکل ناترازی بانک‌ها مواجه هستیم که اگر نرخ سود را بالا ببریم، ناترازی بانک‌ها بیشتر خواهد شد. دوما باید از بازار سرمایه مراقبت کنیم، چراکه در شرایط امروز برای توسعه اقتصاد ما مهم است.»

همتی مورد سوم را منوط به خروج از رکود دانست و گفت: «برای تسهیلاتی که باید در سال جدید ارایه کنیم، ابتدا باید از رکود خارج شویم؛ چراکه نمی‌توانیم در شرایط رکود، نرخ سود را خیلی بالا ببریم.»

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: «بنابراین، ما این را درک می‌کنیم که مسأله کنترل تورم مهم است، اما شرایط اقتصاد کشور ما، ما را مجبور کرده است که یک سیاست بینابینی را به اجرا بگذاریم. در حین حال، ما سیاست عملیات بازار باز را کماکان در دستور کار داریم و در داخل همان دامنه، دامنه نرخ سود بین بانکی را بین ۱۰ تا ۲۲درصد نگه داشته‌ایم و ممکن است پایین‌تر هم بیاید.»

او خاطرنشان کرد: «زمانی که نرخ سود بین‌بانکی ۸درصد بود، یک استثنا بود؛ چراکه دلایل متعددی داشت که یکی از آن شوک ناشی از شیوع کرونا بود. ضمن آنکه آثار نقدینگی‌های سال قبل، با تسهیلات کرونایی امسال به ناگهان باعث شد که بانک‌ها با مازاد منابع روبه‌رو شوند که همین درصد سود بین‌بانکی را کاهش داد.»

همتی ادامه داد: «پس از این سود بین‌بانکی به حالت سابق بازگشته و الان در شرایطی هستیم که مدیریت نرخ سود بین‌بانکی را ادامه خواهیم داد.» رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: «باید بپذیریم که ما با رکود ناشی از تحریم مبارزه می‌کردیم که هدفش ابرتورم در اقتصاد ایران بود. ما نه‎تنها جلوی ابرتورم را گرفتیم بلکه از نابودی تولید نیز جلوگیری کردیم و شاهد هستیم که تولید در حال رونق‌گرفتن است و ابرتورمی هم که اوایل سال تصور می‌شد، با انفجار نقدینگی و تضعیف بالای پایه پولی رخ می‌دهد، اتفاق نیفتاد.»

شرایط در بازار ارز خوب است و بهتر خواهد شد

او با بیان اینکه بانک مرکزی در رویکرد خود دیدگاه‌های کارشناسان را مدنظر قرار می‌دهد و همه مسائل در کمیته نقدینگی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد، اضافه کرد: «یک کار بسیار مهمی که برای کنترل نقدینگی تصویب کرده‌ایم، محدودیت‌های مربوط به ترازنامه بانک‌هاست که از هفته آینده به‌طور جدی اجرایی خواهد شد.» رئیس بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که با وجود آرامشی که در ماه اخیر در بازار ارز شکل گرفته است، پیش‌بینی شما از آینده این بازار چیست، اظهار کرد: «از نظر من شرایط در بازار ارز خوب است و بهتر خواهد شد.»

او افزود: «با وجود اینکه متغیر‌های مختلفی مثل شوک‌های سیاسی و شوک‌های روانی که عواملی برونگرا هستند، در بازار ارز تأثیر می‌گذارد، اما چیزی که از درون، من اطلاع دارم این است که من اطمینان دارم این روند، روند خوبی خواهد شد و چنانچه می‌بینیم، انتظارات تورمی کاهنده است و به ما می‌گوید این انتظارات در بازار‌های مختلف به آرامش بیشتری خواهند رسید؛ شما صبر کنید ان‌شاءالله شرایط بهتر خواهد شد.»

 

آمریکا فشار زیادی بر مدیریت صندوق بین‌المللی پول دارد

همتی درباره بازگشت ارز‌هایی که ایران از کشور کره‌جنوبی طلب دارد، یادآور شد: «در پستی که من امروز گذاشتم، کاملا توضیح داده شد که ما یک‌ماه معطل کره‌جنوبی بودیم. کره گفت ما از اوفک آمریکا اجازه گرفته‌ایم که ارز‌های شما را به سوییس منتقل کنند؛ چون کره‌ای‌ها وقتی بخواهند پول را منتقل کنند، حتما باید u_tern را طی کنند. یعنی ابتدا باید به آمریکا برود و از آمریکا حواله شود. ما از کره‌ای‌ها تضمین خواستیم که آمریکایی‌ها پول ما را بلوکه نکنند، چون که به آنها اطمینان نیست.»

رئیس بانک مرکزی درباره تأمین ارز برای خرید واکسن کرونا با بیان اینکه ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که پول‌هایمان بلوکه شود، خاطرنشان کرد: «صندوق بین‌المللی پول هم قول‌هایی داده است که برای هزینه‌های کرونا به ما پول داده شود، اما تا جایی که من اطلاع دارم آنها هم جرأت ندارند و آمریکا اجازه نمی‌دهد که با اینکه حرف از استقلال‌شان می‌زنند، اما همگی تنها حرف بوده است و اصلا نتوانستند کاری انجام بدهند.»

او افزود: «پس برای جذب ارز برای واکسن کرونا، از طریق صندوق بین‌المللی پول هم فعلا امکان‌پذیر نیست، چون آمریکا فشار زیادی بر مدیریت صندوق بین‌المللی پول دارد؛ بنابراین راه‌های دیگری را شروع می‌کنیم که این راه‌ها هم به صورت رسمی است.»

همتی در واکنش به این برداشت که برخی گفته‌اند چطور می‌توانید کالا وارد کنید، ولی واکسن را نمی‌توانید، تصریح کرد: «چون این امر از طریق مراکز رسمی در حال انجام است. سازمان جهانی باید آن را تأیید کند. ما از نظر ارزی مشکلی نداریم؛ مشکل ما انتقال ارز است، چراکه همه باید مجوز اُفک را دریافت کنند، اما تا الان آمریکایی‌ها مقاومت کردند و اجازه ندادند اگر همین فردا به ما بگویند آماده شده ما به لحاظ پرداخت هیچ مشکلی نداریم و همین فردا حواله می‌کنیم.»

همتی درباره اینکه در شورای‌عالی بورس مصوب شد که نظام بانکی به دارندگان سهام عدالت، کارت اعتباری بدهد، اما این امر اجرایی نشده است، اظهار کرد: «این قانون اجرایی شده است و ما دستورالعمل آن را هم داریم، اما برخی بانک‌ها آن را انجام نداده‌اند. با این حال من از بانک‌ها پرسیدم خیلی تقاضای زیادی حتی در بانک‌های مهم ما که این کار را اجرایی کرده‌اند، وجود نداشت.»

ما نمی‌توانیم به مردم بگوییم زوری وام بگیرند

او درباره دلیل عدم استقبال مردم از اعتبار سهام عدالت افزود: «ما که نمی‌توانیم به مردم بگوییم زوری وام بگیرند؛ چراکه مردم می‌خواستند سهام‌شان را بفروشند. البته الان هم مشکلی وجود ندارد و مصوباتی در شورای بورس داشتیم که کمک‌کننده است.» رئیس کل بانک مرکزی درباره این مصوبات تصریح کرد: «اولا سرمایه صندوق‌های درآمد ثابت را بالا بردیم و حداقل قابلیت خرید سهام عدالت را تا 50درصد افزایش دادیم و تکالیفی را شورای بورس گذاشته است که ان‌شاءالله کمک می‌کند.»

همتی اظهار کرد: «پروژه سنگین ادغام بانک‌های وابسته به نیرو‌های مسلح یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری بود که با عنایت ایشان و همچنین با کمک ستاد نیرو‌های مسلح، همکاری خوب بانک سپه و همکاری همکاران ما در وزارت اقتصاد پیش رفت و ما توانستیم این پروژه بسیار عظیم بانکی را انجام دهیم که در تاریخ بی‌سابقه است.»

او درباره عظمت این اقدام افزود: «این ۵ بانک حدود نزدیک به 3هزار شعبه، ۳۰هزار پرسنل و ۲۰۰هزار میلیارد تومان منابع ادغام شدند و تمام مشکلات آنها حل شد.» همتی خبر داد: «در روز‌های آینده بانک قوامین ادغام خواهد شد و آخر آذرماه نیز بانک انصار ادغام خواهد شد و پایان آذرماه پرونده این بانک‌ها بسته خواهد شد و همه تابلوها، بانک سپه می‌شود. به نظر من یکی از مهم‌ترین کار‌های بانک مرکزی این پروژه بود و توفیق خوبی حاصل شد و همکاران من در حوزه مرکزی برای آن بسیار زحمت کشیدند.»

در بازار متشکل ارزی روزانه بین ۳ تا ۵میلیون دلار در حال مبادله است

رئیس کل بانک مرکزی در بخش پایانی گفت‌وگوی ویژه خبری در خصوص فعالیت بازار متشکل ارزی ایران با تأکید بر اینکه این بازار در حال حاضر فعال است و هیچ مشکلی ندارد، افزود: «در بازار متشکل ارزی روزانه بین ۳ تا ۵میلیون دلار در حال مبادله و تأمین اسکناس در این بازار در حال انجام است.»

همتی افزود: «امروز نرخ ارز در بازار متشکل هم خیلی خوب و مناسب بود و از نرخی که در بازار مطرح می‌کنند، پایین‌تر بود. معاملات در این بازار خیلی روان درحال انجام است. تعداد قابل توجهی هم صرافی در این بازار در حال فعالیت هستند.»

او همچنین در خصوص تأمین کسری بودجه در ماه‌های پایانی سال نیز، گفت: «تا پایان سال برای تأمین مناسب کسری بودجه دولت جدی هستیم و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری جدی هستیم که تأمین کسری بودجه را به درستی انجام دهیم. دیروز در جلسه‌ای که داشتیم، تصمیماتی گرفته شد که ان‌شاءالله تا پایان سال بخش قابل توجهی از اوراق و همچنین فروش سهام انجام خواهد شد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.