واکسن کرونا اوایل سال میلادی آینده وارد کشور می‌شود

سخنگوی سازمان غذا و دارو: بقیه نیاز کشور از طریق تولید داخل در سال آینده تامین می‌شود

پیش‌خرید واکسن کرونا از چهار کشور؛ 21میلیون دوز واکسن کرونا. در این زمینه توافقنامه‌ای با مجموعه کوواکس سازمان بهداشت جهانی امضا شده است. به گفته سخنگوی سازمان بهداشت جهانی مذاکرات مختلفی برای پیش‌خرید واکسن کرونا با شرکت‌های تولیدکننده که مراحل تولید را جلو برده‌اند، در حال انجام است. کیانوش جهانپور مشکل اساسی را سایه تحریم‌های بانکی و مالی عنوان کرد که مشکلاتی در روند خرید واکسن ایجاد می‌کند. توافقنامه پیش‌خرید ۱۶میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن از مجموعه کوواکس با سازمان بهداشت جهانی امضا شده است.

شهروندآنلاین پیش‌خرید واکسن کرونا از چهار کشور؛ 21میلیون دوز واکسن کرونا. در این زمینه توافقنامه‌ای با مجموعه کوواکس سازمان بهداشت جهانی امضا شده است.

به گفته سخنگوی سازمان بهداشت جهانی مذاکرات مختلفی برای پیش‌خرید واکسن کرونا با شرکت‌های تولیدکننده که مراحل تولید را جلو برده‌اند، در حال انجام است.

جهانپور می‌گوید در صورت نهایی شدن با تایید سازمان غذا و داروی ایران، در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. به گفته او با تایید سازمان‌ها و مجامع معتبر بین‌المللی نیز در تایید سازمان غذا و داروی ایران موثر است.

به گفته جهانپور اولین محموله از مجموع ۴۲میلیون واکسنی که قرار است از خارج خریداری شود، اوایل سال میلادی آینده وارد کشور می‌شود.

او می‌گوید:«۲۱میلیون نفر بیماران خاص، گروه‌های پرخطر، بیماران زمینه‌ای و کارکنان نظام سلامت در اولویت واکسن‌ها هستند.»

۲۱میلیون نفر بیماران خاص، گروه‌های پرخطر، بیماران زمینه‌ای و کارکنان نظام سلامت در اولویت واکسن‌ها هستند

جهانپور ادامه می‌دهد:«16 میلیون و 800 هزار دوز از مجموعه کوواکس و حدود ۲۱میلیون دوز آن از کشورهای تولیدکننده واکسن خریداری می‌شود.» به گفته او بقیه واکسن‌ها قرار است از طریق قراردادهای تولید مشترک با برخی کشورها تامین شود و بقیه نیاز کشور از طریق تولید داخل در سال آینده تامین می‌شود.

واکسن کرونا در کشورهای مختلف به روش‌های مختلفی در حال تولید است.برخی از این واکسن‌ها ویروس ضعیف‌شده کرونا و برخی دیگر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته MRNA  و کددار کردن پروتئین ویروسی تولید می‌شود.

واکسن‌های تولیدشده به روش‌های مختلف عمدتا برای ایجاد ایمنی در بدن افراد به دو نوبت تزریق با فاصله نیاز دارند. میزان مصونیت برخی از واکسن‌های تولیدشده براساس اعلام شرکت‌های تولیدکننده بالای ۹۰ درصد است.

بیماری کووید ۱۹ براساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۶۷میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند.

در ایران نیز تاکنون براساس اعلام وزارت بهداشت تاکنون بیش از یک میلیون نفر به طور قطعی به این بیماری مبتلا و شناسایی شده‌اند و از این تعداد حدود ۵۱ هزار نفر تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.