حرکات موزون به رشته‌های المپیک اضافه شد!

اعلام جزئیات حضور ورزشکاران در پاریس؛ کشتی ماند، کاراته حذف شد!

با اعلام جزئیات سهمیه‌های ورزشکاران رشته‌های مختلف در المپیک پاریس 2024 به نظر می‌رسد تصمیمات جدید چندان به سود ایران نیست.

در حالی که با تعویق یک‌ساله المپیک توکیو این مسابقات در تابستان 2021 برگزار می‌شود، اما المپیک پاریس طبق همان برنامه از پیش تعیین شده در تابستان 2024 برپا خواهد شد. در همین راستا در جلسه هیأت اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک که روز گذشته برگزار شد، درباره وضعیت همه رشته‌های حاضر در این رویداد تصمیم‌گیری شد. برخی رشته‌ها حذف و برخی اضافه شدند و تغییرات زیادی هم در میزان سهمیه‌های رشته‌های مختلف به وجود آمد. ثابت ماندن سهمیه‌های کشتی شاید خوشحال‌کننده‌ترین خبر برای ورزش ایران بود، اما از سوی دیگر کاهش سهمیه‌های وزنه‌برداری و البته حذف کاراته از المپیک پاریس خبرهای بدی برای ایران به حساب می‌آیند.

حرکات موزون اضافه شد، کاراته حذف!

حضور چهار رشته جدید به نام‌های اسکیت‌بورد، سنگ‌نوردی، موج‌سواری و رقص یا همان حرکات موزون برای حضور در المپیک 2024 پاریس توسط کمیته برگزاری این بازی‌ها مورد تأیید قرار گرفت. بدین ترتیب رشته کاراته که در المپیک 2020 توکیو حضور خواهد داشت، نتوانست دومین حضورش در المپیک را تجربه کند؛ رشته‌ای که ورزشکاران ایرانی جزو مدعیان کسب مدال در آن هستند و حذف آن به ضرر ورزش ایران به حساب می‌آید.

کشتی، تکواندو و جودو بدون تغییر

طبق جدول اعلام شده از سوی کمیته بین‌المللی المپیک، تعداد وزن‌های رشته‌های کشتی آزاد و فرنگی، تکواندو و جودو بدون تغییر در این رقابت‌ها برگزار خواهد شد. بر این اساس در کشتی آزاد رقابت‌ها کماکان در ۶ وزن ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۸۶، ۹۷ و ۱۲۵ کیلوگرم است و در کشتی فرنگی نیز شاهد رقابت کشتی‌گیران در وزن‌های ۶۰، ۶۷، ۷۷، ۸۷، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم خواهیم بود. در رشته تکواندوی مردان نیز رقابت‌ها همچنان در وزن‌های ۵۸-، ۶۸- ، ۸۰- و ۸۰+ کیلوگرم و در بخش زنان نیز در وزن‌های ۴۹-، ۵۷-، ۶۷- و ۶۷+ کیلوگرم برگزار خواهد شد. در رشته جودو و در بخش مردان رقابت‌ها همچنان در ۷ وزن ۶۰-، ۶۶-، ۷۳-، ۸۱-، ۹۰-، ۱۰۰- و ۱۰۰+ کیلوگرم و در بخش زنان نیز در ۷ وزن ۴۸-، ۵۲-، ۵۷-، ۶۳-، ۷۰-، ۷۸- و ۷۸+ کیلوگرم برگزار می‌شود.

کاهش تعداد وزنه‌برداران المپیکی

وزنه‌برداری در جهان در سال‌های اخیر به خاطر دوپینگ‌های پرتعداد با یک رسوایی مواجه شده و به همین دلیل بارها عنوان شده که در خطر حذف از المپیک قرار دارد. با وجود قوانین سختگیرانه فدراسیون جهانی و کاهش سهمیه کشورهایی که در یک دهه اخیر سابقه دوپینگ داشتند، بازهم IOC تصمیم گرفته که سهمیه وزنه‌برداری را کاهش دهد. وزنه‌برداری در المپیک توکیو هفت وزن در بخش مردان و هفت وزن در بخش زنان داشت که اکنون به پنج وزن در بخش مردان و پنج وزن در بخش زنان کاهش پیدا کرد. وزن‌های جدید المپیک بعدا اعلام می‌شود.  همچنین در مجموع وزنه‌برداری 196 سهمیه در المپیک توکیو داشت که تعداد سهمیه‌های آن به 120 سهمیه در المپیک پاریس رسید.

دوومیدانی و ژیمناستیک کاهش داشتند، سنگ‌نوردی افزایش

برنامه و مواد رشته‌های مختلف المپیک ۲۰۲۴ اعلام شد که مطابق با آن تعداد سهمیه‌های دوومیدانی در دو بخش زنان و مردان نسبت به المپیک ۲۰۲۰ کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب ۸۳ سهمیه مردان و هفت سهمیه زنان کم شده است. از سوی دیگر در ژیمناستیک هم سهمیه‌ها کاهش داشته و  از عدد ۳۲۴ سهمیه المپیک توکیو به ۳۱۸ سهمیه در پاریس رسیده است. درکل ۱۸مدال به ورزشکاران توزیع خواهد شد که ۹ مدال در بخش مردان و ۹ مدال در بخش زنان خواهد بود.

اما رشته تازه‌وارد سنگ‌نوردی که در توکیو اولین حضور در المپیک را تجربه می‌کند، در پاریس با افزایش سهمیه مواجه شده است. در المپیک توکیو تعداد ورزشکاران ۴۰ نفر بوده که بر این اساس تعداد ورزشکاران در رشته‌ سنگ‌نوردی المپیک پاریس ۲۰۲۴  با افزایش ۲۸ نفری  به عدد ۶۸ رسیده است.

رسیدن به برابری جنسیتی در پاریس

مشارکت 50 درصدی بانوان در این رویداد بالاخره عملی می‌شود؛ اتفاقی که چند سالی است در دستور کار کمیته بین‌المللی المپیک قرار گرفته و در پاریس به آن تحقق می‌بخشد. این در حالی است که بانوان 48.8 درصد از جمعیت ورزشکاران حاضر در المپیک 2020 توکیو را تشکیل می‌دهند، اما برای رویداد چهار سال آینده این حضور با افزایش مواجه شده است. البته در مجموع هم تعداد ورزشکاران به 10هزارو500 نفر کاهش پیدا می‌کند. این رقم در مقایسه با المپیک توکیو 592 نفر کاهش خواهد داشت. همچنین رشته‌های میکس از 18 به 22 در مقایسه با المپیک توکیو افزایش پیدا می‌کند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.