سیزدهمین ماه‌نورد یک زن ایرانی است

مشاور ناسا: شاید نخستین زنی که پا بر کره ماه می‌گذارد، یک ایرانی باشد

فیروز نادری، مشاور ناسا روز پنجشنبه دهم دسامبر (بیستم آذر) در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «نخستین زنی که گام بر ماه می‌گذارد ممکن است یک آمریکایی ایرانی‌تبار باشد.»

شهروندآنلاین: نخستین زنی که قرار است پا بر کره ماه بگذارد، احتمالا یک شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار به نام یاسمین مقبلی خواهد بود.

به گزارش یورو نیوز؛ فیروز نادری، مشاور ناسا روز پنجشنبه دهم دسامبر (بیستم آذر) در صفحه اینستاگرام خود با اعلام این مطلب نوشت: «نخستین زنی که گام بر ماه می‌گذارد ممکن است یک آمریکایی ایرانی‌تبار باشد.»

این کارشناس پیشین ناسا با یادآوری اینکه سازمان فضایی آمریکا در چارچوب برنامه فضایی «آرتمیس» در سال ۲۰۲۴، ۱۸فضانورد شامل ۹ زن و ۹ مرد را برای چند مأموریت در ماه در نظر گرفته است، نوشت: «اولین مأموریت متعلق به یک فضانورد زن به نام «اولین زن» و یک فضانورد مرد با عنوان «مرد بعدی» خواهد بود. یک ایرانی-آمریکایی، یاسمین مقبلی، یکی از ۹ فضانورد زن است.»

از زمانی که پای بشر به کره ماه باز شد تاکنون ۱۲ فضانورد مرد روی خاک این قمر پیاده شده و قدم زده‌اند، اما تاکنون هیچ زنی پا روی سطح ماه نگذاشته است. پیش از این نام زنان دیگری نیز برای این مأموریت فضایی مطرح شده بود.

یاسمین مقبلی، خلبان و فضانورد ایرانی‌تبار در آمریکاست. در ژوئن ۲۰۱۷ او یکی از 12 نفری بود که به عنوان عضو گروه ۲۲ فضانورد ناسا ملقب به «لاک‌پشت‌ها» انتخاب شد و آموزش دو ساله خود را آغاز کرد. مقبلی به همراه چهار زن و هفت مرد دیگر از میان ۱۸ هزار داوطلب برای شرکت در این دوره برگزیده شده است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.