افزایش در نیم‌‌سال دوم سال برای حداقل مزد

احتمال برگزاری جلسه شورای عالی کار برای افزایش دستمزد در هفته آینده

عضو فراکسیون کارگری مجلس با اشاره به اینکه پیشنهاد من این است که دستمزد یک بار دیگر باید در نیمه دوم سال افزایش یابد گفت: «به دنبال این هستیم که هفته آینده جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی و مجلس برای بررسی ترمیم دستمزد ۹۹ برگزار شود.»

شهروندآنلاین: ولی اسماعیلی، عضو فراکسیون کارگری مجلس، درباره مشکلات کارگران گفت: «هر ساله دستمزد کارگران بر اساس نرخ تورم و سبد معیشت خانوار کارگری تعیین می‌شود. سه‌جانبه‌گرایی در تعیین دستمزد کارگران باید لحاظ شود.»

عضو فراکسیون کارگری مجلس گفت: «دستمزد باید بر اساس تورم سالیانه باشد. ما چیزی خارج از قانون از دولت نخواسته‌ایم. درخواست ما این است که بازنگری در دستمزد صورت گیرد تا کارگران بتوانند با حداقل‌های زندگی به روز شوند.»

اسماعیلی با اشاره به اینکه منع قانونی در ماده ۴۱ قانون کار وجود ندارد که دستمزد تنها یک بار اول سال تعیین شود، ادامه داد: «ما پیشنهاد دادیم که یک بار دیگر جلسه شورای عالی کار تعیین شود و با حفظ سه جانبه‌گرایی تورم تعیین و بررسی شود.»

او ادامه داد: «حقوقی که کارگران دریافت می‌کنند با توجه به گرانی‌ها در شأن کارگران نیست. پیشنهاد ما این بود که با توجه به گرانی‌ها، یک افزایش در نیم‌سال دوم سال برای افزایش حداقل مزد داشته باشیم.»

عضو فراکسیون کارگری مجلس افزود: «تا کنون پالس مثبتی از دولت نگرفته‌ایم، برای هفته آینده برگزاری جلسه سه‌جانبه (دولت، کارفرمایان و کارگران) و مجلس را پیگیری خواهیم کرد.»

او با اشاره به طرح مشوق‌های کارفرمایی برای کارفرمایان گفت: «اگر پیشنهاد می‌دهیم که دستمزد در نیمه دوم سال افزایش یابد، به فکر مشوق‌های کارفرمایی برای کافرمایان هم بوده‌ایم. با طرح مشوق کارفرمایی به دنبال این بوده‌ایم که وضعیت تولید را هم توجه کنیم.»

عضو فراکسیون کارگری گفت: «پیشنهاد بنده آن است که میزان حقوق و دستمزد کارگران در ابتدای سال افزایش یابد و در اواسط سال هم مجددا تورم کشور بررسی شود و متناسب با تورم حقوق و مزایای کارگران در ۶ ماهه دوم سال هم افزایش یابد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.