نویسنده مشهور افغانستانی درگذشت

محمداعظم رهنورد زریاب، نویسنده مشهور افغانستان در 76 سالگی درگذشت

رهنورد زریاب برای نویسندگان افغانستانی از اعتبار و شأن بسیار زیادی برخوردار بود. او نویسنده‌ای بود که جامعه ادبیات افغانستان بزرگش می‌خواندند و نگاهش را در نویسندگی پذیرفته بودند. از جمله پاکیزه دانستن زبان فارسی و اصرار نکردن به خواندن و نوشتن به زبان دری.

شهروندآنلاین: محمداعظم رهنورد زریاب، نویسنده مشهور افغانستان، امروز در 76 سالگی درگذشت. او سال ۱۳۲۳ متولد شد. در رشته خبرنگاری دانشگاه کابل تحصیل کرد و مدتی بعد از پایان تحصیل با استفاده از بورس تحصیلی به بریتانیا رفت و مدرک کارشناسی ارشد گرفت. رهنورد زریاب به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان افغانستان در این سال‌ها مطرح بوده است. از آثار او می‌توان به «هذیان‌های دور غربت (طنزها)»، «آزای اندیشه و گفتار (مجموعه مقاله‌های پژوهشی)»، «درویش پنجم (رمان)»، «گلنار و آیینه (رمان)»، «داستان‌ها» (مجموعه ۶‌جلدی داستان‌های کوتاه)»، «زیبای زیر خاک خفته (گزیده داستان‌های کوتاه)» و … اشاره کرد.

عالیه عطایی، از نویسندگان ایرانی-افغانستانی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به این موضوع نوشته است: «اهمیت این نام در دوران به حاشیه راندن زبان فارسی در افغانستان می‌درخشد، این نام در زمانی می‌درخشد که با دیدن جنایات کمونیست‌ها و دعوت کارمل، هرگز به حزب نپیوست. این نام وقتی مهم است که زبان فارسی را پالوده خواند و اصراری به کلام دری / فارسی نداشت. این نام نشان می‌داد که در ۵۰ سال جنگ و آوارگی، باز هم می‌شود نوشت و راوی بود. زریاب نویسنده بزرگی بود، چون بی‌شک می‌دانست تمدن زبانی ما، ورای مرزهای سیاسی است و به جد و به قدر آدم زبان فارسی بود و روزگار مردمانش را می‌شناخت.»

خانه ادبیات افغانستان با اعلام این خبر نوشته است: «استاد محمداعظم رهنورد زریاب، نویسنده‌ نام‌دار افغانستان، نامی است که در یاد همگان به ویژه نویسندگان و دوستداران ادب و فرهنگ زبان فارسی جاودانه خواهد ماند. حضورش در جشنواره قند پارسی و شب‌های کابل همیشه مایه دلگرمی اعضای خانه ادبیات افغانستان بود. یادش گرامی باد.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.