دو شهر که قیمت خانه متری بالای ۲۰ میلیون تومان است

معاون وزیر راه: خانه در تهران ۲۷ میلیون و در اهواز ۲۳ میلیون تومان است

علت بالا بودن قیمت مسکن در اهواز هجوم خریداران غیرایرانی به خوزستان برای خرید خانه است. این اتفاق در چند ماه اخیر رخ داده و تا پیش از آن، اهواز شهر گرانی در بخش مسکن نبود.

شهروندآنلاین: محمود محمودزاده، معاون مسکن و شهرسازی وزیر راه‌وشهرسازی  در نشست خبری تشریح اقدامات معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی در حوزه بازار مسکن گفت: «از مرداد امسال معاونت مسکن و شهرسازی به دلیل تکمیل اطلاعات بازار مسکن کشور، انتشار آمار بازار مسکن تهران را قطع کرد، چون معتقد بودیم متوسط قیمت مسکن در تهران و سایر استان‌ها نیز در بازار مسکن تأثیرگذار است؛ درحالی‌که باید شهرهای هر استان وضعیت متوسط قیمت مسکن در شهر خود را با مرکز استان مقایسه کنند و این مقایسه با پایتخت مبنای کارشناسی ندارد.»

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی ادامه داد: «پس از مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الزام دریافت کد رهگیری برای همه معاملات، همه معاملات مسکن در همه شهرها ثبت و امکان اخذ متوسط قیمت مسکن کشوری فراهم شد.»

قیمت مسکن در ۲۵ استان میانگین کمتر از ۱۰ میلیون تومان

او در تشریح اطلاعات بازار مسکن در کشور افزود: «در حال حاضر در ۲۵ استان قیمت مسکن زیر ۱۰ میلیون تومان است، همچنین در ۹ استان متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی کمتر از ۵ میلیون تومان است. تنها در دو شهر تهران و اهواز متوسط قیمت مسکن بالای ۲۰ میلیون تومان برآورد شده که در تهران متوسط قیمت مسکن در آبان ماه متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در اهواز متری ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.»

محمودزاده با بیان اینکه در سال ۹۸ هزینه خانوار در بخش مسکن ۳۶درصد درآمد متوسط دهک‌ها بود، گفت: «مقایسه رشد قیمت مسکن طی ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد که متوسط قیمت مسکن در سال ۸۸ از متری یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به متری ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در آبان امسال افزایش یافته است، سال‌جاری نیز شاهد رونق معاملات بوده‌ایم.»

تهران و خوزستان در صدر جدول میانگین قیمت مسکن

به گفته این مقام مسئول، گران‌ترین شهر کشور از نظر متوسط قیمت مسکن، تهران با قیمت هر مترمربع ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و ارزان‌ترین، کهگیلویه‌وبویراحمد با متری 3میلیون و 200هزار تومان بوده است. همچنین متوسط قیمت مسکن در شهرهایی چون خوزستان برابر متری ۲۳.۵ میلیون تومان، فارس متری ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، اصفهان متری ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، ایلام متری ۴ میلیون تومان، بیرجند متری ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، بجنورد متری ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کرمانشاه متری 4میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و اراک و زنجان نیز بالاتر از ۱۰ میلیون تومان بوده است. متوسط قیمت مسکن در سایر مراکز استان‌ها زیر متری ۱۰ میلیون تومان بوده است.

او متوسط قیمت مسکن در کل کشور را متری ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: «علت بالابودن قیمت متوسط مسکن در اهواز، هجوم خریداران غیرایرانی به خوزستان برای خرید مسکن بوده است. این اتفاق در چند ماه اخیر رخ داده و تا پیش از آن، اهواز شهر گران‌قیمتی در بخش مسکن نبوده است.»

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه دیدگاه خود رو با ما در میان گذاشتید، خرسندیم.